• $8,058
  • €9,6752
  • 460.376
  • 1408.14
29 Ağustos 2012 Çarşamba 11:31 | Son Güncelleme:

Peygamberin Hayatı temizliği öğretecek

Peygamberin Hayatı temizliği öğretecek

Seçmeli Kuran ve Peygamberin hayatı ders programları belli oldu. Programda peygamberin temizlik anlayışı ve giyim tarzı da var. Öğrenciler sureleri 'koro halinde' okuyarak ezberleyecek

MEB seçmeli Kuran ve Peygamberin Hayatı derslerine ilişkin müfredatları oluşturdu. Zorunlu Eğitimi 4+4+4 şeklinde yapılandıran yasayla beraber kabul edilen ve ortaokullarda seçmeli olarak okutulmaya başlanacak olan Kuran-ı Kerim ve Peygamberin Hayatı derslerine ilişkin program, Talim ve Terbiye Kurulu'nun onayından geçti.

İLK DERS TEMİZLİK: Peygamberin Hayatı derslerinde Hz. Muhammed'in hayat hikayesi, doğumu, çocukluğu, gençliği, peygamberliği ve vefatına ilişkin bilgiler verilecek. 5. sınıfta Hz. Muhammed'in temizlik anlayışı işlenecek. Temizliği, inancın bir gereği olarak gördüğü vurgulanacak. Ağız ve diş sağlığına, beden temizliğine, kılık kıyafet temizliğine verdiği önem çocuklara anlatılacak. Yıkanma, saç bakımı, tıraş olma, tırnak kesme, tuvalet adabı, el, yüz temizliğine ilişkin söz ve uygulamaları öğrencilere açıklanacak.

İKRAM ALIŞKANLIĞI: 6. sınıfta ise öğrencilere Hz. Muhammed'in beslenme alışkanlıkları, beslenmede ölçülü davrandığı, yiyecekleri israf etmediği  ve yiyecek içecek ikramı davranışları aktarılacak.

SPOR VE EĞLENCE: Dersin 7. sınıfında ise Hz. Muhammed'in neler giydiği, peygamberin insanları güzel ve temiz giymeye teşvik ettiği, kişisel bakımına dikkat ettiği konusunda bilgiler aktarılacak. Derste, Peygamberin 'Özel bir kıyafeti olmadığı, iklim ve şartlara göre giyindiği' vurgulanacak. Son sınıfta ise Hz. Muhammed'in eğlence, spor ve müzik konusundaki anlayışı ele alınacak. Peygamberin çeşitli spor dallarında yarışmalar düzenlediği, hayatında oyun ve sporun yer aldığı, zaman zaman şakalar yaptığı, müzik ve eğlence ile ilgili ölçüleri aktarılacak.

HEP BİR AĞIZDAN SÜPHANEKE
Seçmeli Kuran dersinin başlanacağı 5. sınıflarda öğrenciler 'Kuran-ı Kerim'i niçin okumalıyız' sorusuna yanıt arayacak. Dersin ikinci ünitesinde ise Kuran okumayı öğrenecekler. Bu sınıfta harfler, harflerin okunuşu öğrencilere tek tek öğretilecek. Öğrenmelerini kolaylaştırmak için koro halinde seslendirmeleri sağlanacak. Öğrenciler Kuran okumayı öğrendikleri zaman Bakara suresini okuyacak, Sübhaneke, İhlas, Kevser gibi duaları ezberleyecekler.  7. sınıftaki öğrencilere Kur'an-ı Kerim'in İslam dinindeki yeri ve mesajı öğretilecek. Kur'an okurken harfleri uzatma, harflere vurgu yapma gibi bilgiler verilecek.  ANKARA

<p>Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile görüşmesinde ger

Dendias provokasyon için mi geldi?

Milli Savunma Bakanlığı fotoğrafları paylaştı

''Baharın müjdecisi'' leylekler Bingöl'e renk kattı

Bozuk parayla öyle bir şey yaptı ki görenleri hayrete düşürdü