• $7,8187
  • €9,3602
  • 449.547
  • 1328.73
28 Eylül 2014 Pazar 01:45 | Son Güncelleme:

Parmak Tetikte!

Parmak Tetikte!

Cumhurbaşkanı'nın, 'Tehdit olursa elimiz kolumuz bağlı duramayız' sözlerinin ardından asker sınırda teyakkuza geçti... Zırhlı araçların sayısı artırıldı, obüsler namluyu Suriye yönüne çevirdi. Muhtemel sınır ötesi harekat için 'ihtimaliyet planlaması' da masada.

Mahmut Gürer-SURUÇ

IRAK Şam İslam Devleti (IŞİD) Örgütü ile Kürt gruplar arasındaki çatışma, Şanlıurfa'nın Suruç İlçesi'ne yakın sınır bölgesinde şiddetlenerek sürüyor. Türkiye'nin yanıbaşında yaşanan gelişmelerle ilgili Erdoğan, "IŞID sınır güvenliği için tehdit oluşturuyor. Bu sorumluluktan kaçamayız. Elimiz kolumuz bağlı duramayız' ifadelerini kullanmıştı. Cumhurbaşkanı'nın bu sözlerinin ardından AKŞAM sınır boyundaki hareketliliğe mercek tuttu. Sıfır noktasında bulunan askeri birliklerde çok sayıdaki zırhlı araçla tank, top ve obüsler de hazır halde bekletiliyor. 

HAZIRIZ, GEREKEN NEYSE YAPARIZ 

Türk Silahlı Kuvvetleri de, muhtemel bir sınır ötesi faaliyeti için her türlü ihtimaliyet planlamasını hazırlıyor. Sınırdaki yetkililer, alınacak kararlar ışığında ne gerekiyorsa eksiksiz yapmaya hazır olduklarını söyledi. Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Hulusi Akar'ın hafta içinde bölgedeki birlikleri denetlemesinin ardından tespit edilen eksikliklerinin ise hızla tamamlandığı kaydedildi. 

YENİ KAMPLAR KURULACAK 

Bölgedeki yetkililer, göç dalgasının yoğunlaşması olasılığını da hesaba katarak, özellikle sığınma kampları konusunda gereken çalışmaların yapıldığını belirtiyor. Bu doğrultuda, Suruç'taki YİBO okulu, Süleyman Şah Parkı ve bazı diğer bölgelerde yeni kampların kurulmasıyla ilgili çalışma yürütülüyor. Kayıt ve yerleştirme işlerinin AFAD koordinesinde ve Göç İşleri Genel Müdürlüğü bünyesinde yapıldığını da anlatan yetkililer, "Gelen kişilerin büyük bölümün kamplara yerleştiriliyor. Bazıları ise kentte bulunan akrabaları tarafından misafir ediliyor" dedi.  

Davul sesiyle gitti bomba sesiyle döndü

YAŞAM ile ölüm arasındaki 'sırat' köprüsünden geçenlerin her birinin hikayesi yürek burkuyor. 2 oğlu, 4 kızı ve torunlarıyla Türkiye'ye geçen Halime Ana da yaşadıklarını gözleri dolarak anlatıyor. Suruçlu zengin bir Türkmen ailenin kızıyken 65 sene önce Kobani'ye gelin giden Halime Ana duygularını boğazı düğümlerenek dile getirdi: Oğullarımdan ikisini malımıza mülkümüze sahip çıksın diye geride bıraktık. 
Allah, Reis-i Cumhurunuzdan ve Türk milletinden razı olsun. Bize kapıları açtı. Canımızı Türk halkına borçluyuz...

Dükkanlar PKK baskısıyla kapatılıyor

Kobani'yle, sadece bir sınır hattıyla ayrılmış olan Şanlıurfa'nın Suruç İlçesi'nde esnafın büyük bölümünün dükkanlarını kapatmış olması dikkat çekiyor. Adını güvenlik gerekçesiyle vermek istemeyen bazı bölge esnafının aktardığı bilgiye göre bunun sebebi PKK... Örgüt, Suruç halkının iş yerlerini kapatarak IŞİD'e karşı PYD saflarında savaşmak için Kobani'ye getmeleri yönünde sürekli baskı yapıyor. İşyerini kapatmayı reddedenler ise yine PKK tarafından tehdit ediliyor.

'Canımızı Türk halkına borçluyuz'

Sığınmacılar arasında bebek de var yaşlı da. Hepsinin gözünde korku, dilinde tek söz: Duamız Türkiye için. 

SURİYE sınırında Kobani'den kaçıp Türkiye'ye iltica edenlerin sayısı her geçen gün daha da artıyor. Mürşitpınar Sınır Kapısı'nda tam bir panik 
havası var. İşte sınırdaki trajedi: 
- Sınır kapısında geçişler gece gündüz sürüyor. 'Sıfır noktası'nda uzun kuyruklar var. Türkiye'ye geçenlerin sayısı şimdilik 150 binin üzerinde. 
- Bölgede güvenliği, asker ve polis ortaklaşa sağlıyor. TSK, 'kayıt kabul' alanının dışında güvenliği sağlarken, üst aramasını polisler yapıyor.   
- Yardımları için Türkiye'ye teşekkür eden Kobanililer, taşınabilecek her şeyi yanlarında getiriyor. Yürümeyi yeni öğrenen çocuklar bile sırtlarındaki küçük çantalarda eşya taşıyor. 
- Eşyalar arasında; yatak, battaniye, giysi ve gıda malzemesi ağırlıkta. 
- Sınırdan geçenlere öncelikle gıda ve su veriliyor. Geçici kayıt işlemleri sonrası Suruç'a götürülüyorlar. 
- Suruç'ta bulunan Göç İşleri Genel Müdürlüğü tarafından kayıt işlemleri yapılanlara geçici kimlik veriliyor. 
Suriyeliler bu işlemin ardından da yeni kurulan kamplara sevk ediliyor.

Havan düştü: 2 yaralı

IŞİD ile YPG arasındaki mesafe azalırken Suruç'a da yaşananlar sosyal medyaya da yansıyor. Twitter'da paylaşılan bu fotoğrafın altında da, 'Top mermisi aracımıza isabet etti' notu yer aldı. Öte yandan Tavşanlı beldesine havan topları düştü. Olayda, iki kişi yaralandı.

<p>İzmir'in Bornova ilçesinde, seyyar tezgahında midye satan 32 yaşındaki Murat Dal, yakalandığı kor

Koronayı yenen işçiye 'virüs kaptı' dayağı: Önce alay etti sonra saldırdı

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Antalya'da arkeolojik kazıda buz fabrikası kalıntıları ortaya çıkarıldı

Düzceli simitçi HES kodu olmayana simit satmıyor