• $28,9562
  • €31,543
  • 1940.03
  • 8026.27
8 Eylül 2014 Pazartesi 07:31 | Son Güncelleme:

Paralel yapıdan bir skandal daha

Paralel yapıdan bir skandal daha

İçişleri Bakanlığı'nın "Kimse Yok Mu" derneğine ilişkin denetim raporunda "Milyonlarca TL'lik yardımın izinin kaybettirildiği, paraların amaç dışı kullanıldığı" tespitleri yer aldı.

İçişleri Bakanlığı'nın denetim raporu, Gülen cemaatinin yardım kuruluşu Kimse Yok Mu'nun usulsüz işlemlerini gün yüzüne çıkardı. İçişleri Bakanlığı Dernekler Başkanlığı'nın hazırladığı denetim raporunda Kimse Yok Mu derneğinin yardım paralarını banka kaydına sokmadığı, yardımların resmi makamlardan kaçırılarak yurt dışına çıkarıldığı vurgulandı. "Milyonlarca TL'lik yardım parasının izi kaybedildi" denilen raporda bir vatandaşa yardım için kampanya yapıldığı, 30 bin TL toplandığı, ancak vatandaşa bu paranın verilmediğine dikkat çekildi. Somali'ye yaptığı yardımlarla övünen Kimse Yok Mu derneğinin 2011 yılında Somali'ye sadece 4 bin ton yardım yaptığı ancak bunu "6700 ton yardım yaptık" diye açıkladığı anlaşıldı. Gülen cemaatinin yardım kuruluşu Kimse Yok Mu derneği ile ilgili çarpıcı ifadelerin yer aldığı denetim raporu tamamlanarak bir örneği gereğinin yapılması için İstanbul Valiliği Dernekler birimine gönderildi. Konuyla ilgili soruşturma açılması bekleniyor. Denetleme raporunda ilk dikkat çeken detay bir vatandaş için toplanan yardımların o vatandaşa verilmemesi oldu. Buna göre Kimse Yok Mu derneği, 2011 yılında raporda ismi açıklanmayan mağdur bir vatandaşa yardım kampanyası düzenledi. Yardım kampanyasında 30 bin TL toplandı. Ancak toplanan paranın tamamı vatandaşa verilmedi. Bir kısmı mağdur vatandaşa verildi. Yapılan incelemede, vatandaşa verilmeyen kısmın amacı dışında kullanıldığı anlaşıldı. Raporda Kimse Yok Mu'nun topladığı milyonlarca TL tutarındaki bağışın denetim alanlarından uzak tutulduğu bu yüzden paranın izinin kaybedildiği vurgulandı. Raporda şu ifadeler dikkat çekti: 

BİLDİRİM YOK 

"Yine 2011 yılında (dernek) Somali'ye 4 bin ton civarında yardım malzemesi göndermesine rağmen kendi internet sitesinden bu tutarı 6700 ton olarak açıklamış, yardım yapan gönüllüleri ve kamuoyunu bilerek yanıltmıştır. Bu çerçevede vatandaşın yardım için vermiş olduğu paralar herhangi bir kayıt altına alınmadan yasa dışı olarak yurtdışına çıkarılmaktadır. Bu derneğin toplamış olduğu yardım paralarının akıbeti ve harcama yeri tamamen gizli kalmaktadır. Bu durum vatandaşların şikayetleri üzerine resmi olarak tespit edilmiştir." "Türkiye'de yerleşik kişiler ancak 5.000 dolar ve eşiti efektifi yurt dışı çıkışlarında yanlarında götürebilir. 5.000 dolar ve üzeri efektif istisnalar haricinde ancak bankacılık sistemi vasıtasıyla transfer edilebilir. Bu miktarı aşan Türk Parasının bankacılık sistemi dışında, herhangi bir şekilde yurt dışına çıkarılması mümkün değildir. Ayrıca 5.000 ABD doları üstü paraların beyan edilmesi gerekliliği bulunmaktadır. Dernek, vatandaştan yardım olarak topladığı milyonlarca lirayı yurt dışına avans adı altında adamlarına vererek banka kayıtlarına sokmadan, çıkışta da kanun gereği resmi makamlara bildirmesi gerekirken resmi makamlardan kaçırarak ülke dışına ya da bir yerlere transfer etmiştir." 

SOMALİ YOK OLDU!

İçişleri Bakanlığı Dernekler Başkanlığı, derneklerle ilgili denetim raporunu hazırlarken, "Kimse Yok Mu" derneğinin internet sitesinde değişikliğe gittiği gözlendi. Somali ile ilgili atılan her adımı internet sitesinden duyuran Dernek'in internet sitesindeki "Ülke raporları" bölümünden Somali dosyasının çıkarılması dikkat çekti. Aynı zamanda her yıl açıklanan Genel Faaliyet Raporları bölümünde de hiçbir raporun yer almadığı, bugüne kadar açıklanan raporların internet sitesinden kaldırıldığı anlaşıldı. SABAH

Gümrük Birliği'ne dikkat çekti: Kabul edilirse, daha olumlu günleri göreceğiz
Gümrük Birliği'ne dikkat çekti: Kabul edilirse, daha olumlu günleri göreceğiz

Gümrük Birliği'ne dikkat çekti: Kabul edilirse, daha olumlu günleri göreceğiz

Netanyahu hükümetinde kriz... Savunma Bakanı ortak basın toplantısına çıkmadı
Netanyahu hükümetinde kriz... Savunma Bakanı ortak basın toplantısına çıkmadı

Netanyahu hükümetinde kriz... Savunma Bakanı ortak basın toplantısına çıkmadı

İşgalci İsrail ordusundan flaş 7 Ekim açıklaması... Hamas, Gazze Tümeni Komutanı'nı öldürdü
İşgalci İsrail ordusundan flaş 7 Ekim açıklaması...  Hamas, Gazze Tümeni Komutanı'nı öldürdü

İşgalci İsrail ordusundan flaş 7 Ekim açıklaması... Hamas, Gazze Tümeni Komutanı'nı öldürdü