• $7,3432
  • €8,8838
  • 409.187
  • 1528.82
24 Temmuz 2014 Perşembe 09:45 | Son Güncelleme:

Paralel operasyonda sıcak gelişme

Paralel operasyonda sıcak gelişme

Emniyette "paralel yapı" operasyonu kapsamında gözaltına alınanlardan 22'si adliyeye sevk edildi.

BÖYLE TESLİM OLDU/VİDEO İÇİN TIKLAYIN

İKİ EMNİYET AMİRİ TESLİM OLDU

Emniyet operasyonu kapsamında hakkında gözaltı ve yakalama kararı bulunan Emniyet Amirleri İsmail A. ve Murat H. teslim oldu.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca emniyette "paralel yapı" iddialarına ilişkin yürütülen "casusluk" ve "yasa dışı dinleme" soruşturmaları kapsamında hakkında gözaltı ve yakalama kararı olmasına rağmen bulunamayan başkomiser İsmail A, avukatıyla İstanbul Emniyet Müdürlüğünün Vatan Caddesi'ndeki yerleşkesine geldi. 

İsmail A, burada, Terörle Mücadele Şubesinin bulunduğu kata çıktı. 

5 POLİS DAHA TESLİM OLDU

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca emniyette "paralel yapı" iddialarına ilişkin yürütülen "casusluk" ve "yasa dışı dinleme" soruşturmaları kapsamında hakkında gözaltı ve yakalama kararı olmasına rağmen bulunamayan Erol D, Murat H, Muhammet İkbal K, Ahmet Ö ve Muhammet Ali İ, İstanbul Emniyet Müdürlüğünün Vatan Caddesi'ndeki yerleşkesine geldi. 

Emniyet Müdürlüğü binasına girmeden önce gazetecilere açıklama yapan şüphelilerden eski İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Erol D, Ankara'da bulunduğunu, devletin çağırdığını öğrenince geldiğini ve kaçmadığını söyledi. 

İstihbaratta dinlemelerin mevzuata uygun yapıldığını söyleyen Erol D, hiçbir suçlamayı kabul etmediklerini dile getirdi. 

Şüpheli emniyet amiri Murat H. ise İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şubesi'nde 2 yıl önce görev yaptığını anlatarak, şu anda Hakkari emniyetinde çalıştığını, çağırılınca İstanbul'a geldiğini ifade etti. 

Hakkındaki suçlamaları bilmediğini söyleyen Murat H, arandığını dün öğrendiğini ve kendisine tebligat yapılmadığını ifade etti. 

Eski İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Erol D'nin avukatı Hüseyin Ataol da dosyadan ve soruşturmadan 1 ay önce haberlerinin olduğunu, 6 Haziran'da bilgi almak için savcılığa başvurduklarını belirtti.

Savcılıktan kendilerine bilgi ve belge gönderilmediğini öne süren Ataol, ''Savcılığın red kararıyla, bizim bilgi almamız engellendi. Aniden gözaltı kararı çıktı. Maalesef burada adil bir yargılamaya karşı karşıya kalacak mıyız? Şüphelerim var'' dedi. 

Açıklamaların ardından, emniyet görevlileri Erol D, Murat H, Muhammet İkbal K, Ahmet Ö ve Muhammet Ali İ, Emniyet Müdürlüğü binasına girdi. 

Operasyonda gözaltına alınanların ailelerinin, emniyetin önündeki bekleyişleri sürüyor. 

75 EMNİYET MENSUBUNA EK GÖZETİM SÜRESİ

Paralel yapının Emniyet ayağına yapılan operasyonda, gözaltına alınan 75 emniyet mensubu hakkında ek gözetim süresi alındı.

Tevhid adlı örgüt kurulduğu yönündeki soruşturma vasıtasıyla casusluk yapıldığı iddialarına ilişkin 75 emniyet mensubu önceki gün yapılan baskınla gözaltına alınmıştı. Çok sayıda kişinin sahte kimlik ve belgelerle değişik zaman dilimlerinde özel amaçlı dinlenmesi ile ilgili de İstanbul Emniyet İstihbarat Şubesi’nde görevli 39 şüpheli hakkında yakalama, arama, gözaltı talimatı verilmiş, bu şüphelilerden de 29’u gözaltına alınmıştı. Emniyette işlemleri tamamlanan şüphelilerden 75’i için 24 saatlik ek gözaltı süresi alındı. Sorgu işlemleri tamamlanan diğer şüphelilerin ise bugün adliyeye sevk edilmesi bekleniyor. 

<p>'Yıl 1908... Osmanlı topraklarında ikinci Meşrutiyet ilan edilmişti ve Meclis'i Mebusan o günkü a

Bunlar kimin milletvekili?

Düzce'de altyapı çalışması sırasında şans eseri bulundu!

Her yerde uyuyabilen vurdum duymaz insanlar

Endonezya'nın Sinabung Yanardağı'nda hareketlilik