• $ 5,3188
  • € 6,0349
  • 227.701
  • 103.185
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

OYAK'a 18 milyonluk kıyak

Milli Savunma Bakanlığı'na tahsis edilen 18 milyon lira değerindeki arazi 2003'te Maliye Bakanlığı'ndan habersiz OYAK'a devredildi.

x

Milli Savunma Bakanlığı’na tahsis edilen ve 18 milyon lira (dönemin parasıyla 18 trilyon lira) değerinde olan 6 kamu arazisinin Maliye Bakanlığı’na bildirilmeden usulsüz olarak Ordu Yardımlaşma Kurumu’na (OYAK) devredildiği ortaya çıktı. Eski Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner’in Milli Savunma Bakanı Müsteşarı olduğu 2003’te attığı imza ile OYAK’ın eline geçen araziler için İstanbul Defterdarlığı protokolü yargıya taşıdı.

Hazine arazilerinin hangi koşullarda satılacağı ya da devredileceği Milli Savunma Bakanlığı’nın İskan İhtiyaçları Kanunu’nun birinci maddesinde belirtiliyor. Buna göre tahsis edilen gayrimenkullerin satışı veya devri için Maliye Bakanlığı’nın onayı olması şart. Ancak OYAK’ın dönemin Milli Savunma Müsteşarı Korgeneral Işık Koşaner, OYAK Genel Müdür Şerif Coşkun Ulusoy ve Genel Müdür Yardımcısı Aydın Müderrisoğlu ile imzaladığı protokolden Maliye Bakanlığı’nın bilgisi olmadı.

Radikal'in haberine göre; 2003’te hazırlanan protokol kapsamında Ankara Polatlı’da 3, İstanbul Küçükçekmece’de 2 ve Tekirdağ’da 1 adet Hazine arazisi Maliye Bakanlığı’ndan habersiz OYAK’a devredildi. Bu arada OYAK’ın mülkiyeti haline gelen araziye Özel Bakım Verem Hastanesi için 2002’de dönemin para birimiyle 17.266.940.000.000 lira yani yaklaşık 18 trilyon lira keşif bedeli belirlenmesine rağmen aradan geçen 10 yılda hastane ile ilgili hiçbir adım da atılmadı.

BAKANLIK: SEHVEN ÇEVİRDİK
Küçükçekmece’de bulunan iki araziden biri tel görgü ile çevrili ve “Ordu Yardımlaşma Kurumu Arazisidir” tabelası bulunuyor. 1963’te Milli Savunma Bakanlığı’na askeri amaçlarda kullanmak üzere tahsis edilen arazinin tahsis tarihinden sonra askeri kurumlar tarafından kullanılmadığı da tespit edildi. Küçükçekmece İkitelli sınırları içinde bulunan 2542 parsel numaralı Hazine arazisinin işgal edildiğine ilişkin ihbar üzerine de 21.10.2003 tarihinde yapılan keşifte bu arazinin boş olduğu ve etrafının tel örgü ile çevrildiği görüldü. İstanbul Defterdarlığı İkitelli’de bulunan Hazine arazisi üzerindeki haksız tasarrufun tespit edilmesinin ardından, Milli Savunma Bakanlığı’na Vali Yardımcısı Hamza Duygun imzalı bir yazı gönderdi. 254 ve 8 parsel numaralı Hazine arazisinin OYAK tarafından işgal edilip edilmediği sorusuna bakanlıktan Tuğgeneral Ferit Ülker imzalı bir yanıt geldi. Bakanlık şu savunmayı yaptı:

“2542 parselin OYAK’ın mülkiyetindeki, 3128 parselin doğusunda, 3 pafta 8 parselin ise bu parselin ortasında kaldığı, 8 parselin zorunlu olarak, 2542 parselin ise sehven tel örgü ile çevrildiğinin değerlendirildiği, bu parsellerin İkitelli köyünde ve dağınık yörelerde bulunan 44 adet personel ile birlikte tesis yapımı karşılığı protokolle OYAK’a devrinin gündeme geldiği, bu amaçla 44 adet parselin kıymet takdirinin yapıldığı, bütün parsellerin imar uygulaması ile birleştirilmesi çalışmalarına başlanıldığı, ancak bu konuda bir protokol düzenlenmediği belirtilerek bu parselin tahsisinin devam ettirilmesi istenilmiştir.”

BELEDİYEDEN HAMUR KURALI
Defterdarlık yaptığı araştırmada arazinin OYAK’a usulsüz devredilmesinde Küçükçekmece Belediyesi’nin de katkısı olduğunu tespit etti. Küçükçekmece sınırları içinde bulunan Hazine arazisinin sorunsuz bir şekilde OYAK’a devredilmesi hususunda imar çalışması yapan belediyenin kamuoyunda “Hamur Kuralı” denilen sistemle yani araziye metrekare bedeli olarak yüksek fiyat biçerken, yeni bir imar uygulTaması yaparak parseli değersizleştirdiği tespit edildi. Arazi üzerinde imar planı yapan Küçükçekmece Belediyesi’nin imar kanununda belirtilen hükümler çerçevesinde Milli Emlak kurulundan görüş alması gerekirken kurula bu konu iletilmedi.

YOLSUZLUK YARGIDA
Defterdarlık, usulsüz devir işlemlerinin ardından harekete geçti. Küçükçekmece Belediyesi’ne gönderilen resmi yazı ile parseller üzerindeki imar uygulamasının kaldırılması istenildi. Hazine’nin mülkiyetindeki arazinin hisseli taşınmazlara giden parsellerin düzeltilmesini isteyen Defterdarlık, belediyeden yanıt gelmeyince 2007’de konuyu yargıya şu gerekçeyle taşıdı:

“Yapılan ve uygulama alanındaki ait büyük parsel olan 3128 parselin maliki OYAK’a büyük rant sağlayacak şekilde planlama yapıldığı, kanun ve yönetmelik çerçevesinde uygulama yapılmayarak, tamamen Hazine zararına sebebiyet verecek şekilde uygulama yapıldı.”

ARAZİ TEL ÖRGÜLERLE ÇEVRİLMİŞ
İkitelli Mahallesi’ndeki Oyakkent sitesinin ön cephesinde bulunan Hazine arazisinin güvenliğini OYAK sağlıyor. Arazinin güney cephesinde OYAK’a ait çok sayıda şantiye var. Görevli haricinde kimsenin alınmadığı şantiyenin fotoğraflanması da yasak. Arazinin fotoğrafını çekmek istediğimizde de görevliler tepki gösterdi. Hazine arazilerinin devrine ilişkin OYAK yetkilileri ise görüş vermedi.

KANUN NASIL DÜZENLİYOR
Milli Savunma Bakanlığı’nın iskân ihtiyaçları kanunun 1. maddesi “Milli Savunma ihtiyaçları için bu kanunun neşri tarihine kadar gerek muhtelif kanunlara ve 3887 sayılı kanuna göre iktisab edilen, gerekse tahsisli ve tahsissiz olarak işgal edilmek suretiyle kullanılan devlete ait gayrimenkullerden hizmet için lüzumu kalmayanların Milli Savunma Bakanlığı ile mutabık kalınarak tahsislerini kaldırmaya ve Muhasebe-i Umumiye Kanunu’nun 24’üncü maddesine bağlı olmaksızın satmaya Maliye Bakanı mezundur” ifadelerini içeriyor.

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

Taksim Meydanı´nda tur otobüsünde çalışan personeller ile bir arap turist arasında çıkan kavga cep t

Taksim´de Arap turistle otobüsçüler arasındaki kavga kamerada

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Hangisi gerçek hangisi yalan? Çok dikkatli bakın

İsviçre'nin ilginç kedi merdivenler

Maksat Yarışmak Olsun - 15 Şubat 2019

Ataman ile Devr-i Alem - San Miguel - Meksika - 31 Aralık 2018

Diyet Günlüğü - 15 Şubat 2019