• $7,4126
  • €9,0363
  • 441.833
  • 1542.45
22 Haziran 2017 Perşembe 13:30 | Son Güncelleme:

Oskar Fischinger neden Doodle oldu, Oskar Fischinger kimdir?

Oskar Fischinger neden Doodle oldu, Oskar Fischinger kimdir"

Google’ın ünlü Doodle servisi bu gece Oskar Fischinger anısına hazırlandı. Oskar Fischinger kimdir? Oskar Fischinger neden Doodle oldu? Asıl adı Oskar Wilhelm Fischinger olan Oskar Fischinger, 1900 tarihinde Almanya’nın Geinhausen kentinde dünyaya geldi. Fischinger, yaratıcı müzik videolarıyla sektöre damga vurdu. İşte, Fischinger anısına hazırlanan Doodle ve Oskar Fischinger kimdir sorusunun yanıtı.

Oskar Fischinger kimdir? Google’ın ünlü Doodle servisi, 22 Haziran tarihinde Oskar Fischinger anısına özel bir doodle hazırladı. Peki, Oskar Fischinger kimdir? 1900 tarihinde Almanya’nın Geinhausen kentinde dünyaya gelen Oskar, animatör, film yapımcısı ve ressam olarak tanınıyor. Oskar Fischinger’ın hazırladığı yaratıcı müzik videoları bir döneme damga vurmuştu. Uzun yıllar ABD’de yaşıyan Fischinger, 1967 yılında Los Angeles’ta hayata gözlerini yummuştu. Oskar hakkında hazırlanan özel Doodle ile kendi müzik kompozisyonunuzu oluşturmanız mümkün. Noktalara tıklayarak bir müzik hazırlayabilir ve keyifli dakikalar geçirebilirsiniz. Oskar Fischinger 1900'de Almanya'nın Gelnhausen kentinde yaz günlerinde doğdu. Başlangıçta 1914'den önce keman ve ordu binası (teknik süreçlerin kesin bilgilerini matematiksel harmonik teoriyle birleştirdiği için onu cezbetmiş) okurken bir kariyer olarak müzik seçti. Savaş için çok genç ve sağlıksız olan sanatçı, mimari taslak hazırlama ve alet tasarımı konularında eğitildi. 

DOODLE İLE NELER YAPILABİLİYOR? 

Oskar hakkında hazırlanan özel Doodle ile kendi müzik kompozisyonunuzu oluşturmanız mümkün. Noktalara tıklayarak bir müzik hazırlayabilir ve keyifli dakikalar geçirebilirsiniz.

GOOGLE’DAN FİSCHİNGER’A ÖZEL DOODLE

OSKAR FİSCHİNGER OPTİK ŞİİRİ

Oskar Fischinger'ın 1938 yılında hazırladığı Optical Poem isimli eseri, ünlü prodüktörün yaptığı çalışmalar hakkında fikir verebiliyor. 

OSKAR FİSCHİNGER KİMDİR?

Oskar Fischinger 1900'de Almanya'nın Gelnhausen kentinde yaz günlerinde doğdu. Başlangıçta 1914'den önce keman ve ordu binası (teknik süreçlerin kesin bilgilerini matematiksel harmonik teoriyle birleştirdiği için onu cezbetmiş) okurken bir kariyer olarak müzik seçti. Savaş için çok genç ve sağlıksız olan sanatçı, mimari taslak hazırlama ve alet tasarımı konularında eğitildi. 1920'de Frankfurt'ta bir edebiyat kulübünde Bernhard Diebold'la bir araya geldi. Diebold, Fischinger'in soyut kaydırma çizimlerine bakarken, Oskar'ı soyut film yapımı çalışmalarına yönlendirmeye çağırdı. Nisan 1921'de Fischinger, Walther Ruttmann'ın Lichtspiel Opus 1 (canlı bir müzik puanı ile soyut bir film) ilk performansından çok heyecanlandı ve kendini müzik ve grafik sanatındaki becerilerini en iyi şekilde birleştirebilen mutlak sinemaya adayacağına söz verdi. Mühendisinin işinden istifa etti ve tam zamanlı bir film yapımcısı olmak için Münih'e taşındı.

1920'lerin başında yapılan ilk film deneyleri, onun en radikal oyuncuları arasındadır. Balmumu Deneyleri ve Spiraller'de Fischinger, çakışan döngülerde sıklıkla gelişen aşırı karmaşıklığın görsel kalıplarını tasarladı, ancak bu kalıpları karşıt görüntülerin tek çerçevelerini radikal bir şekilde düzenleme ile kesiyor. Fischinger'in dönemin biçim-kırma deneyleri arasında soyut çoklu projektör performansları (Raumlichtmusik veya Raumlichtkunst kavramı adı altında), Fieber, Macht ve muhtemelen R-1 Formspiel adlı kişisel performanslar vardı. Bunlar c. 1926-1927, beşe kadar film projektörleri ve birkaç slayt projektörü kullanıyordu.

<h3>Süper Lig'in 20. haftasında Fatih Karagümrük ve Beşiktaş karşı karşıya geldi. Maç Kara Kartal'ın

Beşiktaş-Karagümrük maç yorumu

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Yurt genelinde yapılan huzur uygulamasında 2 bin 402 kişi yakalandı

Soğuk havaların etkisini arttırdığı Erzincan'da, Girlevik Şelalesi dondu