• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
2 Ağustos 2021 Pazartesi 13:26 | Son Güncelleme:

Orman yangınlarının sebebi belli oldu mu? Bakan Soylu açıkladı

Türkiye'nin gündemine oturan orman yangınlarıyla ilgili konuşan Bakan Soylu, orman yangınlarının sebebine dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Bakan Soylu, "300'e yakın ihbar geldi, gözaltına alınanlar var değerlendiriliyor" dedi.

Yangınlarla ilgili terör ve sabotaj iddialarına ilişkin İçişleri Bakanı Soylu "Birçok ihbarla karşılaşıyoruz. 300'e yakın ihbar aldık. Biz devletiz. Meseleyi netleştirmeden kamuoyu ile paylaşmak doğru değil. Gözaltında olanlar var. Bununla ilgili yargımız kararını verecek. Sabotaj, dikkatsizlik, terör bunların her birisiyle ilgili bildiklerimiz var. Terör örgütü PKK 3 yıldır ekonomik tesisler, ormanlar, araçlar dahi olmak üzere hedef aldığı yerleri yakmak ve zarar vermek konusunda Kandil'den talimat alıyor. Yılbaşından beri 100'ün üzerinde eylem engellenmiştir. Orman yangınları ile ilgili ekiplerin çalışmaları devam etmektedir. Kendisine terör örgütü tarafından para aktarıldığını ifade eden bir kişi tutuklanmıştır. Biz bu kişinin nereden beslendiğini değerlendirdikten sonra somut verileri açıklayacağız. Birileri bizi birbirimize kışkırtmaya çalışıyor. Net anlayıp, net bilgi vereceğiz. Milletimiz devletine itibar etsin. Biz yanlış bilgilendirme ile bizi yanıltmaya çalışanların oyununa düşmeyiz" diye konuştu.

'RANT ELDE ETME DÜŞÜNCESİ, SAPKIN DÜŞÜNCEDİR'

Devletin bütün kurumlarının, tüm yangınların bir an önce söndürülebilmesi için büyük çaba sarf ettiğini kaydeden Soylu, "Buranın kahramanları ormancılardır. Ateşin üzerine giden insanlar bunlar. Bir ağaç büyütmek için çaba sarf eden ormancıların ciğerleri yanıyor. Bir milletvekilinin paylaşımını gördüm ve çok üzüldüm. 'Bir tek ormancı göremedim' yazmış. Göremezsiniz çünkü ormancılar ateşin ortasındadır. Dün 13 tane ormancı yangının içerisinden alındı. Bu kadar acımasız eleştirilerin yapıldığı, rant elde etme düşüncesi sapkın bir düşüncedir. İki tane selfie çekmekle yangın söndürülmüyor. Siyasi parti gözetmeksizin kahramanlarımızın morallerini yükseltmek görevimizdir" dedi.

Bakan Soylu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Ana muhalefet partisi genel başkanından bir istirhamımız var. Biz, 'Şehirler belediyelerin görev alanındadır' diye bir şey söylemedik. Antalya ve Manavgat belediye başkanları ile biz beraber çalışıyoruz. Şu anda sosyal medyanın yüzde 90'ı yalandır. İşi olan insanlar yangın söndürüyor, işi olmayan insanlar dedikodu yapıyor. Araya nifak sokup milletin çalışma güdüsünü aşağı çekmeyelim. İnsanlar gece gündüz uyumuyorlar. Nemin az olması dezavantajımızdır. Ormancı arkadaşlarımız yerin altında kuru ve yanmaya hazır bir örtü olduğunu söylüyor. Herkes elinden geleni yapıyor. Sayın genel başkan 'hadsizler' diyorsunuz. Neyin hadsizliği?"
Başkan Erdoğan 24 yıl sonra o şiiri yeniden okudu... Siirt'te 'Asker Duası' coşkusu
Başkan Erdoğan 24 yıl sonra o şiiri yeniden okudu... Siirt'te 'Asker Duası' coşkusu

Başkan Erdoğan 24 yıl sonra o şiiri yeniden okudu... Siirt'te "Asker Duası" coşkusu

3'ü turuncu, 2'si gri kategoride... 9 terörist etkisiz hale getirildi
3'ü turuncu, 2'si gri kategoride... 9 terörist etkisiz hale getirildi

3'ü turuncu, 2'si gri kategoride... 9 terörist etkisiz hale getirildi

İngilizler Türkiye'nin sistemine hayran kaldı! 'Bize de öğretin'
İngilizler Türkiye'nin sistemine hayran kaldı! 'Bize de öğretin'

İngilizler Türkiye'nin sistemine hayran kaldı! "Bize de öğretin"

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

UNESCO'nun geçici listesindeki Yesemek'te 15 heykel gün yüzüne çıkarıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Siirt'te toplu açılış törenine katıldı

Ürdün'ün Salt kentindeki müze dünyanın en küçük Kuran-ı Kerim'ine ev sahipliği yapıyor