• $ 5,4771
  • € 6,2221
  • 230.148
  • 104.861
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Ordu çikolata üssü oluyor

Ordu, Türkiye’nin çikolata üretim merkezi olmak için gün sayıyor. Şehirde sanayi odası ve Çalışma Bakanlığı desteğiyle başlatılan ‘butik çikolatacılık’ büyüyor. Ordu Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin, “1,5-2 milyar dolar ihracatı bulunan fındıktan bu yolla 10 milyar dolardan fazla, belki 20 milyar doları bulan gelir elde edebiliriz” dedi.

x

Ordu, Türkiye’nin çikolata üretim merkezi olmak için gün sayıyor. Ordu Ticaret ve Sanayi Odası başkanlığında, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hayata geçirilen "butik çikolatacılık" eğitimi hız kesmeden devam ediyor. İsviçre’ye giden kursiyerler üretime başladı. 4 dükkan şimdiden açıldı. Yeterli sermayeyi bulamayanlar ise evde ürettikleri el yapımı çikolataları sosyal medya üzerinden satıyor. Çikolatalar, 130 liradan satılıyor.

AMAÇ FINDIK GELİRLERİNİN ARTMASI
Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Servet Şahin, fındıktan elde edilen ihracat gelirinin çikolata gibi ürünlerle 1,5-2 milyar dolardan 10 milyar doların üzerine çıkarılabileceğini, bu kapsamda çalışmalar gerçekleştirdiklerini söyledi. Şahin, şu açıklamalarda bulundu: “Fındığı eğer çikolataya katarak veya ezme olarak satarsanız elde edilen gelir çok daha fazla oluyor. Şu anda 1,5-2 milyar dolar ihracatı bulunan fındıktan bu yolla 10 milyar dolardan fazla, belki 20 milyar doları bulan gelir elde edebiliriz.” Şahin, "100 kadına çikolatacılık eğitimi verdik. Bu mezunlardan bazıları kendi işletmelerini açtı” diye konuştu.

Lisanslı depo hayata geçsin
Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkan Yardımcısı Osman Çakmak, "Fındığın en ucuza bulunduğu ülke Türkiye. r. Bizim bir an önce lisanslı depoculuğu hayata geçirip fındıkla ilgili politikaları üretip bu ürünümüze hak ettiği değere ulaştırmalıyız” dedi.

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

Mısır´da gerçekleştirdiği kanlı darbe sonrasında ülkede insan hakları ve özgürlüğe büyük bir darbe v

Diktatör Sisi´nin afişini okula getirip, alkışladılar

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

ABD'nin orta batı eyaletlerinde sel nedeniyle binlerce kişi tahliye edildi

Della Miles Müslüman oldu

Maksat Yarışmak Olsun - 18 Mart 2019

Ataman ile Devr-i Alem - San Miguel - Meksika - 31 Aralık 2018

Diyet Günlüğü - Yaşlılarda beslenme - 27 Şubat 2019