• $ 6,866
  • € 7,7835
  • 393.633
  • 117769
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
14 Mayıs 2014 Çarşamba 12:10 | Son Güncelleme:

‘Ölüm havalandırmadan geldi‘

Maden Mühendisleri Oodası Başkanı Yüksel "Umutlarımız tükendi" derken eski başkan 250 cenazenin çıkarıldığını öne sürdü. 263 madencinin yaşamını yitirdiği Kozlu'da kurum genel müdür yardımcısı olarak kurtarma çalışmalarına katılan Şerafettin Üstünkol'un iki facia arasında benzerliklere işaret ediyor. Elektrik Mühendisler Odası da ilk inceleme raporunu paylaştı.

EMO: ÖLÜM HAVALANDIRMADAN YAYILDI

Elektrik Mühendisleri Odası'nda bir heyet de bölgede ilk incelemelerinin ardından açıklama yaptı.

"Trafo patlaması nedeniyle facianın yaşandığına ilişkin açıklamalar kafa karışıklığını artırmıştır" denilen açıklamada "Trafoların yüksek güvenlikli standartlara uygun olarak yapılması gerektiği, trafonun patlama ihtimalinin çok düşük olduğu, trafo patlasa dahi yangına karşı izole edilmiş beton korumaya sahip olması gerektiği elimizdeki teknik bilgilerdir" ifadeleri dikkat çekti.

"Madende eski ocak olarak tabir edilen mekânda, kömürün yanması ve geçici göçük meydana gelmesinin ardından işçilerin bulunduğu alanda yoğun karbonmonoksit birikmesi olduğu yönünde bilgiler bize ulaşmıştır. Ayrıca hava tahliye sisteminde aksaklıklar olduğu, mekanik olarak yönlendirme yapıldığı, otomasyon sisteminin yeterli olmadığı da öğrenilmiştir" belirtilen açıklamda şöyle denildi:

"Heyetin yaptığı ilk incelemelerde; tesiste çalışan elektrik, makina ve maden mühendisleri ile maden işçilerinden edinilen ilk bilgilere göre ocağın yaklaşık 700. metrelerinde kömür yangını ve yangından kaynaklı kısmi göçük oluştuğu, taze hava sağlayan fanların etkisiyle yangının duman etkisinin yayıldığı, uzun süre sonra fanların çalışma yönlerinin ancak değiştirilebildiği, bu arada çok sayıda işçinin yayılan duman ve yangından etkilendiği (yanık ve zehirlenme) yangının kamuoyuna yansıyan ilk açıklamalarda olduğu gibi elektrik kaynaklı olmadığı bilgileri edinilmiştir

Edinilen bilgilere göre, maden içerisinde zehirleyici ve patlayıcı gazları algılayacak ve havalandırma sistemlerini yönetecek sistemlerin yetersiz ve eski olduğu, kömürün içten içe yanmasıyla başladığı tahmin edilen bu yangının ortaya çıkardığı karbonmonoksit, karbondioksit ve metan gazlarının ölümcül etkisi nedeniyle şu ana kadar ifade edilen rakamlarla 205 ölüm olayının gerçekleştiği, bu sayının içerideki işçilerin kurtarılmasındaki zorluk göz önüne alındığında daha da artabileceği öngörülmektedir.

Asansörlerin çalışmamasının kurtarma faaliyetlerini güçleştirdiği bilinmektedir. Asansörlerin de yangın olsa bile yedek bir güç kaynağı ile çalışabilir durumda olması gerekmektedir. 2007 yılına kadar Ege Linyit İşletmeleri adı altında kamuya ait bir devlet kuruluşunca işletilen bu tesisin yer altı işleme kısmının özelleştirildiği ve taşeronlaştırıldığı, önce Park Holding`e devredildiği, sonrasında ise Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. adı altında bir şirket tarafından işletilmeye başlandığı bilinmektedir.

Ayrıca ilk işletmeci firmanın tesisteki riskleri göze alamadığı için bir yıl sonra işi bıraktığı, bu süreçten sonra mevcut firmanın tesisi işletmeye başladığı alt taşeronlarla birlikte binlerce işçinin tesiste çalıştığı bilgisi edinilmiştir."

MMO: "SAĞ ÇIKMALARININ TEK YOLU..."

Maden Mühendisleri Odası (MMO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Yüksel ise ocakta çıkan yangınla ilgili iki farklı bilginin olduğunu anlatarak, "Bunlardan birisi trafo patlamasının yangına yol açtığıdır. Diğeri ise burada kalın kömür damarlarında çalışılıyor. Ocakta kömür kalabiliyor, bunlar da oksijenle temasa geçtiğinde tutuşabiliyor. Bu yangın da konveyör ve ahşap tahkimat gibi yanıcı maddelere sıçrayabiliyor" diye konuştu.

Yüksel, ocakta yanmadan kaynaklı ölümlerin de olduğunu savunarak, şunları kaydetti: "Madencilerin asıl hayatını kaybetmesine yol açan ise yanma sonucu ortaya çıkan karbonmonoksit zehirlenmesidir. Şu anda ölü sayısıyla ilgili farklı rakamlar geliyor. Yer altından çıkarılmamış çok sayıda insan var, umutlarımız tükendi. Karbonmonoksitle maruz kaldığınız anda yaşama şansınız çok zor, önemli olan gazla hiç karşılaşmamanız. Ocaktan sağ çıkmanın tek yolu bulunduğunuz yere karbonmonoksidin gelmemiş olması ve orada yaşamınız için yeterli oksijenin bulunmasıdır."

"YANGIN HALA SÖNDÜRÜLMEDİ"

Yangının halen söndürülemediğine, çıkan dumanın da ocağı kapladığına işaret eden Yüksel, bunun da yer altında mahsur kalan işçilerin sağ kurtulma şansını azalttığını dile getirdi.

Yüksel, madencilerin yanında kişisel koruyucu olup olmadığı gibi ellerinde teknik bilgi olmadığını vurgulayarak, ocağın güvenliği alındıktan sonra eksiklik ve ihmal konularının araştırılabileceğini belirtti.

Madencilerin ferdi oksijen maskelerini kullanmaya fırsat bulsalar bile geçen sürede bunların yetersiz kalacağını anlatan Yüksel, "Kişisel koruyucuların belli bir süresi var. O sürede madencilere ulaştınız ulaştınız. Yer altında 5 kilometreye kadar çıkan mesafeler var. Her kişinin yaşama şansı yangına göre bulunduğu yere bağlı ancak bu saate kadar kişisel koruyucu kullanmış da olsa hayatta kalınması çok zor" ifadesini kullandı.

MMO Başkanı Yüksel, ocak içindeki gaz nedeniyle kurtarma çalışmalarının yürütülmesinin güç olduğunu anlattı.

NE OLSAYDI MADENCİLER KURTARILABİLİRDİ

"Ne olsaydı bu madenciler sağ kurtulabilirdi" sorusuna cevap verebilmek için ocağın durumunu ve yapısının bilinmesi gerektiğine dikkati çeken Yüksel, şunları kaydetti:

"Maden ocağının içerisinde işçi sağlığı ve iş güvenliğine yönelik ne gibi tedbirler alınmış gibi konularda bilgi sahibi değiliz. Bunu bilmeden bir şey söylemek yanıltıcı olur. Şunu biliyoruz ki kazaların yüzde 98'i önlenebilir, bunları kaçınılmaz olarak değerlendirmiyoruz. Madendeki teknik incelemeden sonra kazanın nedenleri, önlenebilir olup olmadığı ortaya çıkacaktır." 

"TRAFO PATLAMASI OLMAYABİLİR"

Maden Mühendisleri Odası eski Başkanı Mehmet Torun ise Soma'da meydana gelen maden kazasına ilişkin facianın nedeninin trafo patlaması olmayabileceğini iddia ederek, "Her ne kadar sayın Bakan trafo patlaması diye duyurduysa da bizim izlenimlerimize göre, ocağa giremedik henüz ama, aldığımız bilgiler ışığında eski imalat dediğimiz daha önce çalışmış kömür damarının kendiliğinden yanması sonucu açığa çıkan karbonmonoksitin taban yollara, ana yollara dağılmasıyla 500'e yakın çalışan etkilemesi ve onları zehirlemesi sonucu oluşan büyük bir facia bu. 

"250 CENAZE ÇIKARILDI"

Karbonmonoksit gazı tam yanma olmadan, yarım yanmasında çıkan gazdır. Burada da dünya madencilik tarihinde çok ciddi bir faciayla karşı karşıyayız. Aslında bu bir iş cinayeti. Odamızın daha önce ocaklarla ilgili raporları var. 3 maden mühendisi meslektaşımızı kaybettik. Şu anda 250'ye yakın maden işçisinin cenazesi çıkarıldı. Ve 150 civarında da maden emekçisinin de şu anda mahsur kaldığını biliyoruz" diye konuştu. Torun, facianın olduğu ocağın durumuna ilişkin şu değerlendirmeleri yaptı; "Açık konuşmak lazım bu havzanın belki de en iyi ocaklarından biri olarak söyleniyor. Daha berbatları var o yüzden söylüyorum. Ama bu eski imalat dediğimiz, eski çalışmalardan mutlaka uzak durulması gerekiyordu. Büyük ihtimalle böyle bir ihmal oldu." 

KOZLU FACİASINI YAŞAYAN MÜHENDİS: BENZERLİKLER VAR

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu maden ocağında 24 yıl önce 263 işçinin ölümüyle sonuçlanan grizu patlamasında kurum genel müdür yardımcısı olarak kurtarma çalışmalarına katılan Şerafettin Üstünkol, Soma'da özel şirkete ait ocaktaki ölümlerin de Kozlu'daki faciada olduğu gibi karbonmonoksit ve karbondioksit zehirlenmesi sonucu olduğunu söyledi. Şu anda Ankara'da Maden Yüksek Mühendisleri Derneği Başkanı olan Üstünkol, iki facia arasında önemli benzerlikler olduğunu belirtti. Üstünkol, Kozlu'daki faciada da aynı Soma'da olduğu gibi yangınlar başladığını, havalandırmanın durduğunu, temiz hava verilemeyince de içerideki gaz miktarının arttığını ve sonuçta zehirlenmelerin olduğunu söyledi.

"HER DURUMDA ÖLÜM"

Karbonmonoksit gazının çok zehirleyici olduğunu vurgulayan Üstünkol, "Havada 10 binde bir olduğunda tehlike başlıyor. Binde bire geldiği zaman çok kısa sürede zehirleyip öldürebiliyor. Havadaki gaz miktarı arttıkça öldürme süresi de kısalıyor" dedi.

İçeride kalan işçilerin kendilerine bir boşluk bularak hayatta kalma şanslarının az olduğunu kaydeden Şerafettin Üstünkol, şöyle dedi: "Nasıl ki evinizde mutfakta tüp kaçak veriyor. Sadece mutfağa yayılmaz o gaz. Kapıların altından bütün odalara yayılıyor. Yani gazı mutfakta hapsedemezsiniz. İğne deliği kadar bir delikten çıkar ve başka yerlere yayılır. Ocaktaki o boşluklarda da neticede hava var. Gaz da havanın olduğu tarafa gider. Ama oralardaki gaz biraz daha konsantrasyon olarak az olabilir. Karbonmonoksit gazı havadan hafif olduğu için daha ziyade tavan kısımlarda oluyor. İlk zamanlar işçiler yere yatmak suretiyle belli bir süre gazdan korunabilir. Ama bu süre uzarsa karbonmonoksit tabana da iner. Tabii orada karbondioksit gazı da varsa o da havadan ağırdır ve tabana çöker. Bu sefer onun boğma tehlikesi var. Yani her halükarda taze hava verilemezse neticesi insanların zehirlenerek, boğularak ölmesidir."

İşçilerin gaz maskesi kullanması durumunda en fazla 1.5 saat hayatta kalabileceklerini belirten Üstünkol, kurtarma faaliyetlerinin 1.5 saati geçmesi durumunda maskelerin bir işe yaramayacağını kaydetti.

'TRAFO KENDİ KENDİNE PATLAMAZ'

Trafodaki patlamaya elektrik hatasının yol açmış olabileceğine dikkat çeken Üstünkol, "Bu teknik bir konu ama benim görüşüm elektrikçi hatası var. Kendi kendine patlamaz çünkü. Yanlış bağlantı olabilir. Bir yağ kaçağı olabilir. Aşırı yüklenme olabilir. Gücünün çok üstünde bir akım kullanılmışsa trafo ona dayanamamış olabilir" dedi.

'KÖMÜR TOZLARI PATLAMA ŞOKUYLA TUTUŞMUŞ OLABİLİR'

TTK'da Karadon Müessese Müdürü olarak görev yaptığı dönemde de maden ocağında bir trafo patlaması olduğunu ve bir mühendisin yaşamını yitirdiğini hatırlatan Üstünkol, şöyle devam etti:

"Trafonun olduğu yerler genelde beton içinde oda şeklinde 'cep' dediğimiz yerlerdir. Orada tutuşmaya müsait malzeme olmaması lazım. O nedenle bizde böyle bir yangın çıkmadı. Buradaki yangının direk trafodan değil de trafonun patlamasıyla o şok nedeniyle kömür tozları havalanmış olabilir, kömür tozları da o şok nedeniyle tutuşmuş olabilir. Tutuşma ocaktaki yangının yayılmasına sebep olmuş olabilir. Trafonun olduğu yerin betonla tahkimatının yapılması lazım. Orada yanıcı, tutuşturucu bir ağaç, bir akaryakıt o tip şeylerin olmaması lazım. Orada da olduğunu sanmıyorum. Trafo değil de trafonun tetiklediği başka bir olay yangını başlatmış olabilir."

'KÖMÜR KENDİLİĞİNDEN TUTUŞABİLİR'

Soma'da ocaklarda genelde demir veya beton tahkimat uygulandığını belirten Üstünkol, "Bu tahkimatın arasına ağaç takviye yapılabilir ama onların çok uzun süre ocağa yayılacak şekilde yanacağını sanmıyorum. Burada kömür yangınları olabilir. Oradaki kömürün yangına çok müsait olduğunu biliyoruz. Çok kolay tutuşabilir bir özelliği var. Bir de kendiliğinden yanma özelliği var. Yani ısı üreten bir reaksiyon var orada. Kömürün yapısı karbondur. Bu ısı ürettiği için bu reaksiyon eğer orada hava verilip de o ısı dağıtılmazsa, soğutulmazsa zaman içinde kömür kendiliğinden bile tutuşabilir. Kendi kendine ısınıyor ısınıyor ve tutuşup yangın çıkarabiliyor. Öyle olaylar başlamış olabilir ve en tehlikeli de odur zaten" dedi.

'ÖLEN İŞÇİLER HAYALET GÖRÜNÜMÜNDEYDİ'

Kozlu'daki faciada yangınlar ve gaz miktarının artması nedeniyle kurtarma ekiplerinin içeriye giremez duruma geldiğini ve ocağa 6 milyon metreküp su bastıklarını hatırlatan Üstünkol, o günleri ise şöyle anlattı:

"Gaz artınca ocağa giremez hale geldik. Kurtarma ekiplerinin de yapacakları sınırlı. Onlar da can taşıyor. Kendilerini çok riske atamıyorlar. Bu yüzden gidebildikleri yakın yerlere gidiyorlardı. Yangınlar kontrolden çıkınca 6 milyon metreküp su bastık ocaklara. Suya boğduk ocağı yangın tamamen sönsün diye. Sonra suyu tekrar tahliye ettik. Ocağa girince çok değişik manzaralar gördük. Dar bir galeride 'ayakbaşı' dediğimiz yerde işçiler kaçmak istemiş ve malzeme vagonlarının üstünden atlayarak geçmeye çalışmışlar. Tam o sırada ani bir karbonmonoksit zehirlenmesiyle oldukları yerde donup kalmışlar. Filmlerde ekranı donduruyorsunuz, onun gibi. Kimisi bir vagandon diğerine adımını atarken, kimisi bir vagonun içinde, kimisi eğilmiş pozisyonda kalmışlar. Tabii biz bir günde suyu boşaltıp ocağa inemedik. O da aylarca süren bir operasyon. Suyu çekince rutubet küflenmeye yol açmış. İşçiler, bir karış beyaz küf içinde kalmış ve hayalet görünümündeydi hepsi. 12-13 işçi bu durumdaydı. Onların silüetleri hala gözümünüz önünde."

AA/DHA

'Muslera'nın ayağının kırılması bana göre sonun başlangıcıydı'

'Muslera'nın ayağının kırılması bana göre sonun başlangıcıydı'

65 yaş ve engelli aylığına zam geldi

65 yaş ve engelli aylığına zam geldi

İnternetten gelinlik veya nikâh elbisesi almanın püf noktaları

İnternetten gelinlik veya nikâh elbisesi almanın püf noktaları

Tarihin en büyük dolandırıcıları! Aralarında T�

Tarihin en büyük dolandırıcıları! Aralarında Türkler de var...