• $8,1569
  • €9,7074
  • 452.887
  • 1359.18
31 Mart 2021 Çarşamba 22:06 | Son Güncelleme:

Okuma seferberliğine iki ödül

Okuma seferberliğine iki ödül

Sincan Belediyesi'nin okuma seferberliği iki ödülle taçlandı. Belediye Başkanı Murat Ercan ödülünü Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'dan aldı. Rabia Gürer ve çocukları ise “Sıra Dışı Okur Ödülü”ne layık görüldü.

Sincan Belediyesi'nin büyük emek vererek hayata geçirdiği örnek kütüphanecilik faaliyetleri ve okuma seferberliği ödüllere layık görüldü. 57. Kütüphane Haftası Açılış ve Ödül Töreni Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi'nde gerçekleştirildi. Törene Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank katıldı. Sincan Belediye Başkanı Murat Ercan ödülünü Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın elinden aldı. Bebek Kütüphanesi'nin misafirlerinden Rabia Gürer ve minik yavruları ise Sıra Dışı Okur Ödülü'ne layık görüldü.

DAHA İYİSİ İÇİN ÇALIŞACAĞIZ

Başkan Ercan, göreve geldikleri günden bu yana çocuklara ve gençlere yönelik çok sayıda projeyi hayata geçirdiklerini ifade etti. Başkan Ercan, "Sincanımıza kazandırdığımız kütüphanelerin ödüle layık görülmesi bizleri gururlandırdı. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatlarıyla başlattığımız okuma seferberliğinin amacına ulaştığını görmek bizleri çok mutlu ediyor. Elbette bununla yetinmeyeceğiz, daha iyisi için çalışmaya devam edeceğiz. Her şey geleceğimizin teminatı çocuklarımız ve gençlerimiz için. Onların okuyan, araştıran bireyler olarak yetişmeleri için elimizden gelen her şeyi yapmaya hazırız" dedi.

MATEMATİK MÜZESİ GENÇLERİN HİZMETİNDE

Hayatın her alanında karşımıza çıkan matematik, özellikle çocuklar için öğrenmesi çok zor ve karmaşık bir alan. Matematik Müzesi bu algıyı yıkmak için faaliyete geçti. Matematiği soyut olmaktan çıkarıp somut hale getiren müze, öğrencilerin deneyerek, eğlenerek daha kolay öğrenmelerine olanak sağlıyor. Matematiği ezberden çıkararak elle tutulur, gözle görülür hale getiriyor. Mimar Sinan'ın yapılarındaki sırlardan, robotik bilimin öncüsü ve matematiğin babası olarak bilinen ünlü İslam Alimi El Cezeri'nin icatlarına; gökbilim, matematik, doğa bilimleri ve astroloji alanına yaptığı çalışmalarla tüm dünyaya ışık olan El Biruni'den matematik dehası Ali Kuşçu'nun hayatı ve çalışmalarına kadar pek çok konu hakkında ziyaretçiler bilgi sahibi olabilecek.

NESİLLERE FAYDALI OLACAK

Belediye Başkanı Murat Ercan, ilçeyi kültürün, sanatın ve sporun merkezi haline getirmek için çalıştıklarını ve birçok yatırım yaptıklarını ifade etti. Başkan Ercan, "Gençlerimize çok faydalı olacağını düşündüğümüz bir çalışma ve hizmet. Bir taraftan da gençlerimiz tarihsel perspektif içerisinde Cezeri'den Biruni'ye kadar, Ömer Hayyam'dan Tales'e, Hipokrat'a ve Pisagor'a kadar birçok büyük matematikçiyi de tanıma ve anlama fırsatını buluyor" dedi. Matematik Müzesi'ni ziyaret etmek isteyenler www.sincan.bel.tr üzerinden randevu alabilir.

100 BİN KİTAP BULUNUYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çok önemsediği projelerden biri olan millet kıraathaneleri Sincan'da büyük beğeni topluyor. Geçtiğimiz yıl ekim ayında hizmete açılan Bebek Kütüphanesi 0-5 yaş aralığındaki çocuklara okuma kültürü kazandırıyor. Çocuklar bir taraftan kitaplarla tanışırken, bir taraftan da profesyonel eğitimcilerle birlikte çeşitli etkinliklere katılıyor. Sincan'da faaliyetlerine devam eden bu kıraathanelerin yanı sıra 7 ilçe kütüphane şubesi ve Bebek Kütüphanesi'nde toplam 100 bin kitap bulunuyor. Kıraathaneler ve Bebek Kütüphanesi pandemi şartlarında hizmetlerine devam ediyor, randevu usulü ile müdavimlerini ağırlıyor. Gezici Kütüphane ise pandemi döneminde Sincan'ın dört bir tarafını dolaşarak vatandaşı kitapla buluşturdu.

İLÇENİN YÜZDE 11'İ ÜYE OLDU

Kıraathaneler ve Bebek Kütüphanesi'ne talep her geçen gün artıyor. 2017 yılında 6 bin 479 olan kütüphanelere üye sayısı, 2021 yılında 60 bin 68'e yükseldi. Yani 550 bin nüfuslu Sincan'da, nüfusun yaklaşık yüzde 11'i kütüphanelere üye olarak Türkiye ortalamasının üstüne çıktı.

<p><strong>LİDER BEŞİKTAŞ YOLUNA KAYIPSIZ DEVAM EDERKEN, RAKİPLERİ FENERBAHÇE VE GALATASARAY'LA DA F

BB Erzurumspor - Beşiktaş Maç Yorumu

Uygarlık tarihine ışık tutan 12 bin yıllık kazı başlıyor

Zeugma Antik Kenti'nden etkilenerek başladığı şimdi vazgeçilmezi oldu

Belediye ekiplerinin Nemrut Krater Gölü'nde zorlu kar mücadelesi