• $13,7825
  • €15,5799
  • 788.393
  • 1927.39
22 Mart 2012 Perşembe 11:39 | Son Güncelleme:

O nineler Rus değil Türk

O nineler Rus değil Türk

Türkiye'nin günlerdir Rus Nineler Grubu diye tanıdığı Babuşkili kadınların Türk olduğunu biliyor muydunuz? Söyledikleri şarkılar, giydikleri elbiseler de Udmurt folklorünün güzelliğini yansıtıyor.

Her şey Rusya'nın Eurovision yarışmaları için bütün dünyayla dalga geçercesine yolladığı grubu açıklamasıyla başladı. Dünya basını Rus Nineler'in müzikle yolculuğunu yazarken, Türkiye'de gazeteler Rus Nineler'in azmi, müziğe olan tutkularını, müzikle dolu hayatlarına yer verdi.

Habere konu olan Nineler'in etnik kimliğinin Rus olarak yer alması doğrusu Türk Dünyası'nı yakından tanıyan pek çok aydın tarafından düzeltilir diye bekledik ama kimseden "Gık" çıkmadı.

Oysa Udmurtya'ya 12. Yüz yılın sonlarına kadar bir Türk boylarının en önemli yerleşim yerlerinden biri, bize Rus diye tanıtılan Babuşkili nineler ise Udmurt Türkleriydi. Altay Türklerinin küçük bir boyu olan Udmurt Türkleri 1555 yılına kadar direndikleri Rus işgaline, Kazan Hanlığı'nın yenilgisinden sonra boyun eğmek zorunda kaldılar.

1740 yılına kadar Şamanizmin farklı bir kolundaki dini inançlarını ve dillerini koruyan Udmurtlar, çarlığın baskılarıyla zorla hristiyanlaştırıldı.

Çarlık Rusya'sı, 1756 yılından itibaren bölgenin imarına büyük önem verdi. Çünkü zengin demir ve bakır yataklarına sahip Altayların bu bölgesi, Çarlığın en önemli cevher sağlayan eyaleti oldu. İlk özel demir çelik fabrikası 1759 yılında kuruldu.
19. yüzyılın ikinci yarısında Udmurtya'da sanayi ve kültür hızlı bir gelişme sağladı

Udmurtlar'da ulusal bilinç 1917 devrimi sonrası başladı. Udmurtya'ya verilen özerklik 1934 yılında daha da ileri düzeye taşındı, Udmurt Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti (UASSR) adıyla kendi sınırları içinde yönetim birimlerini kurdu.

1990 yılından bu yana UASSR, onun Yüksek Sovyet karar uyarınca, Udmurtia Cumhuriyeti adı olmuştur. 1993 yılında Udmurtia Cumhuriyeti bayrağını tanıttı. Amblem ve Udmurtia marşı 1994 yılında doğrulanmıştır.

Dünya onları "Altın saçlı insanlar" olarak tanırken, Türk Antropologlar, araştırmacılar Udmurtya'ya fazla ilgi göstermedi. Misafirperverliği, inceliği utangaçlığıyla tanınan Udmurt halkı adını daha çok Kalaşinkof silahlarının üretim üssü olmasıyla duyurdu.

Türkiye'de her yıl düzenlenen Türk Dünyası Kurultayı'na temsilcileriyle katılan Udmurtya'nın kendine ait bayrağı ve Rusya Duması'nda temsilcileri bulunuyor.

BAKU'DE İDDİALILAR
Rusya'yı Eurovision'da temsil edecek Buranovskiye Babuşki (Buranovolu Nineler) grubunun üyeleri, Azerbaycan'ın başşehri Bakü'de yapılacak yarışma için yoğun bir çalışma içindeler. Yaşları 42 ila 86 arasında değişen nineler, ülkenin orta bölgesindeki Udmurtia'nın Buranovo köyündeki bir kulüpte şarkının provasını yaptılar. Grup için televizyon çekimleri de yapıldı.

Geleneksel kıyafetlerini giyen grup üyeleri, çevredekilere ev yapımı hamur işleri ikram etmeyi de ihmal etmediler. Çekimlerden fırsat buldukça kimi üyeler hayvanları besledi, kimileri de karda kaymanın keyfini yaşadı.

Mahalli şarkılarla klasik pop şarkıları söyleyen grup, ülkeyi temsil etmek üzere halk oyuyla seçildi. Rengarenk yerel kıyafetleri ve çoğu 70'in üzerindeki yaşıyla grup, şarkıyı kendi dillerinde seslendirecek. Çekim tanıtımları sırasında Udmurt mutfağının yemekleriyle kameralar karşısına çıkan Udmurtlu kadınların tepside taşıdığı ünlü Zomba ise hala anadoluda pek çok yerde yapıldığını biliyor musunuz?

Skyturk.net

Dünyada sayılı ülkeler arasındayız... 'Yeni süper malzeme' Borofen Türkiye'de üretiliyor
Dünyada sayılı ülkeler arasındayız... 'Yeni süper malzeme' Borofen Türkiye'de üretiliyor

Dünyada sayılı ülkeler arasındayız... "Yeni süper malzeme" Borofen Türkiye'de üretiliyor

Avokado çekirdeğinden üretti... Ortaokul öğrencisinin projesi birinci oldu
Avokado çekirdeğinden üretti... Ortaokul öğrencisinin projesi birinci oldu

Avokado çekirdeğinden üretti... Ortaokul öğrencisinin projesi birinci oldu

Avrupa'da benzeri yok... Hedef 2021 sonu!
Avrupa'da benzeri yok... Hedef 2021 sonu!

Avrupa'da benzeri yok... Hedef 2021 sonu!

<p class='MsoNormal'>Peki, bu karar neden önemliydi? Akşam Gazetesi Yazarı  Oğuzhan Bilgin tüm merak

Artık her yerde 'Türkiye'

İsrail hapishanesinden kaçan Filistinli tutuklular mahkemede darbedildi

Bir çiftçi tarafından bulundu! İçinden servet çıktı

Kedilerin en çılgın halleri