• $8,6751
  • €10,1752
  • 491.779
  • 1407.46
12 Eylül 2021 Pazar 21:51 | Son Güncelleme:

Nemrut Kalderası'nda zirve yürüyüşü

AA

Vangölü Aktivistleri Derneği, Bitlis'in Tatvan, Güroymak ve Ahlat ilçeleri arasında yer alan Nemrut Kalderası'nda zirve yürüyüşü yaptı.

Vangölü Aktivistleri Derneği, Bitlis'in Tatvan, Güroymak ve Ahlat ilçeleri arasında yer alan 2 bin 800 metre yükseklikteki Nemrut Kalderası'nda zirve yürüyüşü düzenledi.

AA'nın haberine göre, Nemrut Çanağı yürüyüşüne katılan dernek üyesi 70 doğasever, Nemrut Kalderası'nın ağız genişliği olan 40 kilometreyi 12 saatte yürüdü.

Nemrut Dağı'nın Tatvan yamacında tırmanış yapan doğaseverler, zirve yürüyüşü boyunca sol yönde Nemrut Krater Gölü'nü, sağ yönde ise sırasıyla Tatvan, Van Gölü, Süphan Dağı, Ahlat, Nazik Gölü, Güroymak, Atatürk Dağı, Bitlis ve Güneydoğu Toros Dağları'nı görme imkanı buldu.

Vangölü Aktivistleri Derneği Başkanı Erdoğan Özel, gazetecilere, Nemrut Kalderası'nın Van Gölü havzasının en nadide yerlerinden biri olduğunu söyledi.

Nemrut Dağı'nın volkaniği sönmüş bir dağ olduğunu belirten Özel, şunları söyledi:

"Bu dağın içerisinde ılık göl, soğuk göl, buhar bacaları, endemik bitki örtüsü ve yaban hayatı var. Burası korunacak alan olarak tescillendi. Nemrut Kalderası turizme kazandırılması gereken çok önemli bir yerdir. Buraya dikkat çekmeyi, farkındalık oluşturmayı ve bu zenginliği tanıtmayı amaçlıyoruz. Etkinliğe farklı illerden 70 kişi katıldı. Burası herkesin görmesi gereken muazzam bir yerdir."

Doğasever Dilan Yüksekkaya ise "Tabiatı güzel olan Nemrut Krater Gölü'ne geldik. Çok mutluyum. Çanak etrafında 360 derece yürüyüşe katıldık. Zorlu ve güzel bir yolculuk geçirdik." dedi.

<p class='MsoNormal'>Akşam Gazetesi Güneş Eki Haber Müdürü ve Akşam TV  programcısı Yasemin İlan'ın

8. Mood Ödül Töreni'nde Arzum Onan ve Gülenay Kalkan'dan özel açıklamalar

Bodrum'un suyunu karşılayan Mumcular Barajı yüzde 10'luk seviyenin altına düştü

İETT tarihinin aynı hatta çalışan ilk şoför çifti

Van Gölü'nde binlerce yıllık mikrobiyalitler görüntülendi