• $8,1907
  • €9,877
  • 472.049
  • 1330.48
04 Nisan 2021 Pazar 02:31 | Son Güncelleme:

NATO'nun kuruluşunun 72. yılı... Türkiye 2. sırada

NATO'nun kuruluşunun 72. yılı... Türkiye 2. sırada
Aksam.com.tr - Ceyhan Ünal

NATO, Sovyetler Birliği'ne karşı oluşmuş bir yapıdır. Bu bilgi ne kadar doğru da olsa tamamen bu amaca hizmet etmek için kurulmuştur denilemez. Aslında, NATO, Sovyet yayılmacılığının önüne geçebilmek, Avrupa kıtasında milliyetçi militarizmin canlanmasını önlemek ve kıtada siyasi bütünleşmeyi sağlayabilmek amaçlarıyla kurulan bir yapılanma. Bugün kurluşununun 72. yılı olan NATO'da Türkiye'nin yeri yadsınamaz derecede önemli. Kore Savaşı sonrası NATO'ya katılan Türkiye, bugün 437,2 bin kişilik ordusuyla örgütün en büyük ikinci ordusuna sahip.

NATO, Sovyetler Birliği'nin oluşturduğu tehdide yanıt olarak kurulmuştur. Bu bilgi doğru olsa da Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü tamamen bu amaç için kurulmamıştır. Aslında, NATO, Sovyet yayılmacılığını caydırmak, Avrupa kıtasında ABD varlığını göstererek milliyetçi militarizmin canlanmasını önlemek ve kıtada siyasi bütünleşmeyi teşvik etmek amaçlarıyla kurulan bir yapılanmadır.

II. Dünya Savaşı'nın ardından, Avrupa'nın büyük bir kısmı tasavvur edilmesi zor bir şekilde harap olmuştu. Savaşta 19 milyonu sivil olmak üzere yaklaşık 36,5 milyon insan öldü. Mülteci kampları ve karneli sistem günlük yaşama egemen oldu. Milyonlarca yetim, eski metropollerin perişan olmuş sokaklarında dolaşıyordu. Yalnızca Almanya'nın Hamburg şehrinde yarım milyon insan evsizdi.

Tüm bunlar yaşanırken Sovyetler Birliği'nin yardım ettiği Komünistler, Avrupa çapında seçilmiş hükümetleri tehdit ediyordu. Şubat 1948'de Çekoslovakya Komünist Partisi, Sovyetler Birliği'nin gizli desteğiyle, ülkede demokratik olarak seçilmiş hükümeti devirdi. Ardından, Sovyetler Batı Almanya'da demokratik yapının yeniden inşasına tepki olarak, Alman başkentindeki ellerini pekiştirmek amacıyla Müttefiklerin kontrolündeki Batı Berlin'i ablukaya aldı.

Tüm bunların yaşanmasına bağlı olarak, Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü yani NATO, 4 Nisan 1949 yılında kurucu 12 ülke tarafından imzalanan Kuzey Atlantik Antlaşması'na dayanarak Washington'da kuruldu. 17 Mart 1948'de imzalanan Brüksel Antlaşması, NATO'nun kuruluşunun temeli olarak biliniyor. 1950 yılında Kore Savaşı'na katılan Türkiye, 1952 yılında NATO'ya kabul edildi.

Kuruluşunun 72. yıl dönümünde NATO üyesi ülkelerin askeri personel sayısı istatistiklerini derledik. Bu istatistiklere göre, ilk sırada 1 milyon 346 bin kişiyle ABD yer aldı. İkinci sırada ise 437 bin kişilik ordusuyla Türkiye geldi. Üçüncü sırada 208 bin askeriyle Fransa gelirken, devamında Almanya, İtalya ve İngiltere sıralandı.

İstatistikler çerçevesinde Türkiye, NATO üyeleri arasında önemli bir müttefik olduğunu bir kez daha kanıtlamış oldu.

<h3>'BU TEKNOLOJİNİN DAHA ÜST VERSİYONUNU TÜRKİYE YAKALAMIŞ DURUMDA'</h3><p>Karadan havaya hava savu

Yerli ve Milli Hava-Hava Füze Sistemleri Neden Önemli?

Selçuklu motifleri buğday sapından üretilen kağıtlarla geleceğe taşınıyor

Türkiye, Kuzey Makedonya ordusuna üniforma bağışında bulundu

Edirne'de kaybolan yaşlı adamı Tunca Nehri'nde arama çalışmaları sürüyor