• $ 6,7551
  • € 7,3554
  • 359.267
  • 94180.3
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Son dakika NATO toplantısı başladı! NATO olağanüstü toplanıyor!

NATO toplantısı başladı mı? sorusunun yanıtı arama motorlarında yoğun olarak araştırılmaya başlandı. NATO'nun 4. maddesi çerçevesinde bir üye ülke ulusal güvenliği, sınır bütünlüğü veya bağımsızlığı tehli altına girmesi durumunda istişareler için diğer üye ülkeleri acil durum toplantısına çağırabilir. Türkiye, bu doğrultuda NATO'dan olağanüstü toplantı yapılmasını talep etti. Toplantı ile ilgili detaylar vatandaşlar tarafından merak ediliyor...

NATO'nun 4. maddesi çerçevesinde bir üye ülke ulusal güvenliği, sınır bütünlüğü veya bağımsızlığı tehli altına girmesi durumunda istişareler için diğer üye ülkeleri acil durum toplantısına çağırabilir. Türkiye, bu doğrultuda NATO'dan olağanüstü toplantı yapılmasını talep etti. NATO toplantısı başladı mı? sorusunun yanıtı yoğun olarak araştırılmaya başlandı. Toplantı ile ilgili detaylar haberimizde..

NATO TOPLANTISI BAŞLADI MI?

NATO olağanüstü Suriye toplantısı saat 12:35 sularında başladı. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, NATO Daimi Temsilciler düzeyinde İdlib gündemiyle bir araya gelen Kuzey Atlantik Konseyi toplantısı başladı.

Toplantı çerçevesinde Türkiye'nin NATO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Basat Öztürk'ün son gelişmelere ilişkin bir sunum yapması ve müttefikleri bilgilendirmesi öngörülüyor.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ise toplantı sonrasında basına açıklamalarda bulunacak.

Stoltenberg, sabah saatlerinde Twitter'dan Türkiye'nin talebi üzerine NATO'nun Kuzey Atlantik Anlaşması'nın 4'üncü maddesinin işletildiğini duyurmuştu.

NATO, İdlib'deki saldırının ardından Türkiye'nin talebi üzerine bugün olağanüstü toplanacağı duyuruldu. NATO Başkanı Jens Stoltenberg, NATO'nun 4. madde üzerine toplanacağını belirtmişti.


NATO'NUN 4. MADDESİ

NATO'nun Kuzey Atlantik Anlaşması'nın 4'üncü maddesi uyarınca bir müttefik toprak bütünlüğü, siyasi bağımsızlığı ya da güvenliğinin tehdit edildiğini düşündüğünde, tüm müttefiklerle danışma talebinde bulunabiliyor.

EN SON 2015'TE KULLANILMIŞTI

Türkiye en son 2015'te 4'üncü maddenin işletilmesini istemiş, bunun ardından NATO Suriye'den kaynaklanan tehditlere karşı Türkiye'ye uyarlanmış güvence tedbirlerini kabul etmişti.

Bu çerçevede erken uyarı ve gözlem uçaklarının (AWACS) bölgede devriye gezmesi, Doğu Akdeniz'deki askeri unsurların artırılması ve istihbarat, keşif ve gözetleme faaliyetelerinin güçlendirilmesi gibi tedbirler öngörülmüştü.


95 yaşındaki İsmail amca koronavirüsü yendi!

95 yaşındaki İsmail amca koronavirüsü yendi!

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Koronavirüs böyle yayılmış... İlk kez görüntülendi

Zeytinburnu'nda kaçak üretilen 10 bin 500 tıbbi maskeye el konuldu