• $7,4255
  • €8,9669
  • 409.847
  • 1532.01
29 Şubat 2020 Cumartesi 09:19 | Son Güncelleme:

NATO 4. madde nedir? NATO 4. maddede ne yazıyor? İşte yanıtı

NATO 4. madde nedir" NATO 4. maddede ne yazıyor" İşte yanıtı

NATO 4. madde gündemde araştırılan konular arasında yerini aldı. Dün İdlib'de yaşanan hain saldırı sonucunda 33 askerimiz şehit oldu. Suriye'den acı haberin gelmesinin ardından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde 6 saat boyunca güvenlik toplantısı yapıldı. Bu gelişmelerin ardından ise Türkiye, 4. madde doğrultusunda NATO'yu olağanüstü toplantıya çağırdı. NATO 4. madde nedir? sorusunun yanıtı araştırılmaya başlandı. NATO 4. madde ile ilgili merak edilenler haberimizde..

NATO 4. madde nedir? sorusunun yanıtı yoğun olarak araştırılıyor. Dün İdlib'de yaşanan hain saldırı sonucunda 33 askerimiz şehit oldu. Suriye'den acı haberin gelmesinin ardından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde 6 saat boyunca güvenlik toplantısı yapıldı. Bu gelişmelerin ardından ise Türkiye, 4. madde doğrultusunda NATO'yu olağanüstü toplantıya çağırdı. İşte NATO 4. maddede yazan hükümler..

NATO 4. MADDE NEDİR?

NATO'nun 4. maddesi çerçevesinde bir üye ülke ulusal güvenliği, sınır bütünlüğü veya bağımsızlığı tehlike altına girmesi durumunda istişareler için diğer üye ülkeleri acil durum toplantısına çağırabilir.

NATO 5. MADDEDE NE YAZIYOR?

"Taraflar, Kuzey Amerika'da veya Avrupa'da kendilerinden birine ya da daha fazlasına yöneltilecek silahlı bir saldırının, hepsine yönelmiş bir saldırı olarak değerlendirileceği ve eğer böyle bir saldırı olursa, BM Yasası'nın 51'inci Maddesi'nde tanınan bireysel ya da kollektif öz savunma hakkını kullanarak herbirinin, Kuzey Atlantik bölgesinde güvenliği sağlamak ve korumak için bireysel olarak ve diğerleri ile uyum içinde, silahlı güç kullanımı da dahil olmak üzere gerekli görülen eylemlerde bulunarak, saldırıya uğrayan Taraf ya da Taraflar'a yardımcı olacakları konusunda anlaşmışlardır. Böylesi herhangi bir saldırı ve bunun sonucu olarak alınan bütün önlemler derhal Güvenlik Konseyi'ne bildirilecektir. Güvenlik Konseyi, uluslararası barış ve güvenliği sağlamak ve korumak için gerekli önlemleri aldığı zaman, bu önlemlere son verilecektir."

<p>Adalet Bakanlığı'nın uzun süredir üzerinde çalıştığı Türkiye'nin İnsan Hakları Eylem Planı tamaml

İnsan Hakları Eylem Planı neden önemli?

Türklere özgü ilginç davranışlar

İzmir'de deniz 50 metre çekildi! Tekneler karaya oturdu

NASA'nın paylaşımı büyük ilgi gördü. İşte Mars'tan en yeni fotoğraflar...