• $7,5345
  • €8,9837
  • 411.286
  • 1541.98
30 Ağustos 2012 Perşembe 02:40 | Son Güncelleme:

NASA'ya ait roket uzaya fırlatıldı

NASA'ya ait roket uzaya fırlatıldı

NASA'ya ait 2 bilimsel uydu taşıyan insansız roket, ABD'nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral uzay üssünden bugün erken saatlerde uzaya fırlatıldı.

Radiation Belt Storm Probes (Radyasyon Kuşağı Fırtına İnceleme Araçları) adlı ikiz uyduların devreye girmesiyle birlikte, Dünya'nın zorlu ve tehlikeli radyasyon kuşaklarında ilk kez 2 uzay aracı birlikte yörüngeye oturtulmuş olacak.
        
Bilimsel uyduları taşıyan uzay roketinin uzaya fırlatılışı, yaşanan çeşitli aksaklıklar nedeniyle daha önce 2 kez ertelenmişti.
        
Şiddetli kozmik ışınlara 2 yıl boyunca dayanacak şekilde tasarlanmış uydular, Güneş'in Van Allen radyasyon kuşaklarına nasıl etki ettiğine ışık tutacak.
        
NASA'ya 686 milyon dolara mal olan uydular, uzay hava tahminlerini iyileştirerek güneş fırtınalarına karşı daha iyi bir koruma sağlamayıamaçlıyor.
        
Güneş patlamalarının etkisiyle oluşan ve Dünya'nın manyetik alanına etki ederek çeşitli aksaklıklara yol açtığı bilinen şiddetli güneş fırtınaları, uzay araçlarının hasar görmesine ve astronotların yaralanmasına neden olabiliyor.
        
AA
 

<p>AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, partili gençlerle Ayasofya Camii'nde sabah nam

Kabaktepe gençlerle Ayasofya'da buluştu: Sabah namazı kılıp, çorba dağıttı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Iğdır'da esnaf ziyareti yaptı

Mavi Vatan 2021 Tatbikatı'nın Seçkin Gözlemci Günü başladı

Başkan Erdoğan, Mavi Vatan 2021 Taktik Tatbikatı'na canlı bağlantıyla katıldı