• $16,1084
  • €17,3124
  • 966.355
  • 2375
25 Mart 2021 Perşembe 11:15 | Son Güncelleme:

Mustafa Kartoğlu'ndan kabine revizyonu yorumu: Değişikliğin çok sarsıcı olması beklenmiyor

AK Parti 7. Olağan Büyük Kongresi'nin ardından partinin en önemli karar mekanizması olan 50 kişilik asli, 25 kişilik yedek isimden oluşan MKYK, tüzük değişikliğiyle yeni dönemde 75 asli, 35 yedek isimden oluştu. İkiye çıkarılan genel başkanvekilliğine Binali Yıldırım ve Numan Kurtulmuş seçildi. Sırada kabine var. Peki, Kabine revizyonu ne zaman olacak? Akşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kartoğlu konuya ilişkin önemli analizde bulundu. İşte haberimizin detayları...

Kabine revizyonuna yönelik önemli açıklamalarda bulunan Akşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kartoğlu, " Daha önce 4-5 bakanlığın değişmesi gündemde iken şimdi o beklenti bire inmiş durumda. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın ayrılması kesin gibi." ifadesinde bulundu.

AK Parti 7. Olağan Büyük Kongresi'nin ardından kabine revizyonu için Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın yapacağı açıklama merakla bekleniyor.

İşte Kartoğlu'nun açıklamalarından satır başları:

BAŞKAN ERDOĞAN'DAN GÜVEN VE İSTİKRAR VURGUSU

AK Parti'nin kadro değişikliği daha çok kendi teşkilatlarına yönelik bir değişilik gibi görünüyor. Binali Yıldırım'ın ikinci genel başkanveli olarak partiye dönmesi, Bekir Bozdağ gibi isimlerin gelmesi Ermeni cemaatinden ve Alevi kanaat önderlerinden isimlerin katılımı daha kamuoyuna daha parti içine yönelik mesajlar. Bu da tabii partinin bir kendini toparlaması, temel dayanağı olan seçmen sermayesine sahip çıkması anlamına geliyor. Birincisi bu. İkicisi ise, kendi temel sermayesine sahip çıkmakla birlikte onu genişletmenin yollarını da arayacak olan isimler yani daha çok genç isimler eklenmiş kadroya. Kısacası önümüzdeki yılın başından bir seçim sürecine girilecek diyebiliriz. Fakat Başkan Recep Tayyip Erdoğan, erken seçimi ima edecek bir açıklama yapmadı aksine MHP ile ittifakın devam edeceğini, 2053 hedefini ve 2071 vizyonunu ortaya koydu. O bakımdan bir istikrardan söz edebiliriz.

KABİNE REVİZYONU NE ZAMAN?

Şimdi kabine değişikliği gündemde. Onun da bu akşam ya da yarın akşam olması bekleniyor. Çünkü bu ikisinin arası genelde uzatılmaz. Ama Başkan Recep Tayyip Erdoğan da bu gibi durumlarda biraz ters köşe yaptırmayı seviyor. Geciktirir mi? Geciktirmez diyemiyor kimse. Fakat bir değişiklik bekleniyor.

HANGİ BAKANLIKLARIN DEĞİŞMESİ GÜNDEMDE?

Değişikliğin çok sarsıcı olması beklenmiyor açıkçası. Herkes o beklentilerini revize etmiş aşağı yönlü. Ekonomik tabirle siyasi beklentiler de aşağı yönlü revize edilmiş durumda. Daha önce 4-5 bakanlığın değişmesi gündem de iken şimdi o beklenti bire inmiş durumda. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın ayrılması esin gibi.

KABİNE REVİZONUNUN PİYASALARA ETKİSİ OLUR MU?

Beklentiler aşağı yönde revize edildiğinden dolayı bunun da piyasalara olumlu ya da olumsuz bir etkisinin olacağını düşünmüyorum. Bu değişimler biraz daha siyaset odaklı isimler olacak.

  • KABİNE REVİZYONU SON DAKİKA
  • HANGİ BAKANLIKLAR DEĞİŞECEK
  • KABİNE REVİZYONU
Türkiye enerjide 7 milyar tasarruf etti
Türkiye enerjide 7 milyar tasarruf etti

Türkiye enerjide 7 milyar tasarruf etti

Yeni tip denizaltı projesiyle 2027'ye kadar 6 denizaltı hizmete alınacak
Yeni tip denizaltı projesiyle 2027'ye kadar 6 denizaltı hizmete alınacak

Yeni tip denizaltı projesiyle 2027'ye kadar 6 denizaltı hizmete alınacak

Moody's'ten dikkat çeken Türkiye açıklaması: Büyük ve çeşitliliği olan bir ekonomi
Moody's'ten dikkat çeken Türkiye açıklaması: Büyük ve çeşitliliği olan bir ekonomi

Moody's'ten dikkat çeken Türkiye açıklaması: Büyük ve çeşitliliği olan bir ekonomi

<p>Seksenler, Doksanlar, Ertuğrul 1890, Papatyam ve Yeditepe İstanbul birçok unutulmaz projede rol a

Deniz Oral Turgut Özal rolünü anlattı! Meğer ilk düşünülen isim bambaşka biriymiş

Vahşi doğanın en acımasız canlıları! İşte korkutucu özellikleri

NASA tarih verdi! Dünya'ya doğru hızla yaklaşıyor

Sadece ormandaki malzemeleri kullanarak yaptı! Her anını kaydetti