• $8,8415
  • €10,3771
  • 497.777
  • 1384.68
9 Haziran 2021 Çarşamba 23:00 | Son Güncelleme:

Müsilaja karşı deniz bakterisi

Müsilaja karşı deniz bakterisi

İÜ'nün projesi onayda... Müsilajı bakteri temizleyecek. İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi, müsilajı doğal ortamında deniz bakteri izolatları ile temizlemek için çalışma başlattı. Prof. Dr. Gülşen Altuğ, amaçlarının çevreye zarar vermeden biyolojik iyileştirme olduğunu belirtti.

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Su Bilimleri Fakültesi tarafından müsilajın doğal ortamında yararlı bakterilerle yok edilmesi için pilot proje başlatıldı. Bu kapsamda, Prof. Dr. Gülşen Altuğ'un hazırladığı çalışma Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Tarım ve Orman Bakanlığı'na onaya gönderildi.

İÜ ekibi için Yenikapı'da müsilajın olduğu yerde bariyerli bir alan oluşturuldu. Bu alanda multiparametreyle değişken çevresel parametrelerin başlangıç değerleri ölçüldü, ortamın doğal bakteri düzeyini belirlemek amacıyla deniz suyu ve müsilaj (deniz salyası) örneği alındı. Alana üniversitedeki bilim insanlarının daha önce denizlerdeki çalışmalarında elde edilen yararlı bakteri karışımları verildi. Pilot projeyle Marmara Denizi'nde görülen müsilajın doğal ortamında yararlı bakterilerle temizlenmesi amaçlanıyor.

İstanbul'da başlatılan "müsilaj temizliği seferberliği" kapsamında çalışmalar sürüyor.

'SÜRECİ HIZLANDIRACAĞIZ'

Prof. Dr. Altuğ, çalışmanın detaylarını anlattı: "Amacımız son 20 yıldır denizlerden izole ettiğimiz yerli bakteri izolatlarını kullanarak müsilajın ayrışmasına takviye sağlamak ve çevreye zarar vermeden biyolojik iyileştirme gerçekleştirmek. Bozulan bakteriyolojik floranın tekrar iyileşmesi sürecini bu işi yapacak bakterilerle hızlandırmayı hedefliyoruz." w AA

  • müsilaj
  • bakteri
  • deniz salyası
<p>Fetullahçı  Terör Örgütü mensubu olduğu gerekçesiyle hakkında yakalama kararı bulunan eski  istih

FETÖ'cü komiser yakalandı

''Yola çıkmalı'' dedirten 5 film

Mezarlıkta toprağa yarı gömülü halde bulundu!

Kilo vermek isteyenler dikkat! Limon diyetiyle ayda 10 kilo vermek mümkün