• $7,8202
 • €9,3301
 • 453.819
 • 1345.35
27 Ekim 2020 Salı 17:45 | Son Güncelleme:

Münbiç'ten havalanıp Amanos'a indiler... Terör örgütü PKK'nın "paramotor" oyunu bozuldu

AA-İHA

Hatay İskenderun'da patlama gerçekleştirdikten sonra ölü ele geçirilen 2 teröristin Münbiç'ten Amanoslar'a 'paramotor' diye tabir edilen bir uçan aletle geldiği belirlenmişti. Suriye'nin Münbiç bölgesinden iki paramotor ile havalanıp terör faaliyetlerine katılmak için Amanoslar kırsalına indiği belirlenen PKK'lı teröristleri etkisiz hale getiren güvenlik güçleri, gerçekleştirdikleri operasyon ile terör örgütünün "paramotor oyunu"nu da bozdu. Teröristlerin Münbiç'ten kalkarak sınır boyundan Amanoslar'a indikleri paramotor ele geçirildi. Hatay'daki saldırı girişimini değerlendiren Terör ve Güvenlik Uzmanı Başbuğ, "Sözde müttefikimiz olan Amerika'ya elinde böyle bir istihbari bilgi varsa Türkiye ile neden paylaşmadın? diye soralım. Paylaşmadıysan buradaki amacın neydi?" ifadelerini kullandı.

Hatay’ın İskenderun ilçesinde ölü ele geçirilen 2 teröristin Münbiç’ten Amanoslar’a geldikleri paramotor ele geçirildi.

Hatay'da patlama meydana geldi... 2 terörist etkisiz hale getirildi

Dün akşam Fener Caddesi’ndeki patlamayı gerçekleştirdikten sonra ölü ele geçirilen teröristlerin ’paramotor’ diye tabir edilen bir uçan aletle Münbiç’ten kalkarak sınır boyundan Amanoslar’a indikleri belirlendi.

TERÖRİSTLERİN AMANOSLAR’A GELDİĞİ PARAMOTOR ELE GEÇİRİLDİ

4 kişilik terörist grubun 2 parti halinde, 28 Eylül ve 10 Ekim’de paramotorla Münbiç’ten kalkarak sınır boyundan Amanoslar’a indiğini belirleyen güvenlik birimlerinin çalışması 19 Ekim’de neticesini verdi. Bir terörist etkisiz hale getirildi, bir teröristi canlı olarak yakalandı.

2 teröristin yeri ise tespit edildi. Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlı hava kuvvetleri unsurlarınca dün saat 11.00 sularında, teröristlerin bulunduğu noktalar hava kuvvetleri tarafından vuruldu.

Payas ilçesinde kontrol noktasına taciz ateşi açan ve çıkan çatışmanın ardından bir vatandaşın aracını gasp eden 2 terörist, İskenderun istikametine kaçtı. Teröristlerden biri İskenderun’da çıkan çatışma sırasında üzerindeki bombayı patlattı. Patlamanın ardından diğer terörist koşarak bölgeden kaçmaya çalıştı. Kaçan terörist kısa süre sonra güvenlik güçleri tarafından etkisiz hale getirilirdi.

Teröristlerin Münbiç’ten kalkarak sınır boyundan Amanoslar’a indikleri paramotor da ele geçirildi.

"PARAMOTOR OYUNU" BOZULDU

  Suriye'nin Münbiç bölgesinden iki paramotor ile havalanıp terör faaliyetlerine katılmak için Amanoslar kırsalına indiği belirlenen PKK'lı teröristleri etkisiz hale getiren güvenlik güçleri, gerçekleştirdikleri operasyon ile terör örgütünün "paramotor oyunu"nu da bozdu.

  Güvenlik güçleri, 12 Ağustos'ta başlatılan "Yıldırım-5 Amanoslar Operasyonu" ile terör örgütü PKK'ya ağır darbe vurdu. Operasyon kapsamında 11 PKK terörist etkisiz hale getirildi, birçok sığınak, mağara ve yaşam malzemesi imha edildi, bölge terörden arındırıldı.

  Operasyonlar sırasında, terör örgütünün Amanoslar'da yuvalanmak için nasıl bir yol izlediğine dair yeni bilgiler de elde edildi.

  Yapılan çalışmalarda, firari eski HDP milletvekili Demir Çelik'in Terörden Arananlar Listesi "Gri" kategoride yer alan oğlu "Savaş" kod adlı Yoldaş Selim Çelik'in de aralarında olduğu 4 teröristin eylem için iki paramotor ile 28 Eylül ve 10 Ekim'de Suriye'nin Münbiç bölgesinden havalanarak Amanoslar kırsalına indiği belirlendi.

  Bu tespit neticesinde güvenlik birimlerinin 19 Ekim'de düzenlediği operasyonda teröristlerden biri etkisiz hale getirildi, diğer terörist Yoldaş Selim Çelik sağ yakalandı.

  İki uzun namlulu silah, tabanca ve çok sayıda mühimmatla yakalanan terörist Çelik, sorgusunun ardından Hatay'da çıkarıldığı hakimlikçe "terör örgütüne üye olmak" ve "kasten öldürme" suçlarından tutuklandı.

  BAŞBUĞ: ABD ELİNDEKİ İSTİHBARİ BİLGİYİ TÜRKİYE İLE NEDEN PAYLAŞMADI?

  Terör ve Güvenlik Uzmanı Coşkun Başbuğ, Hatay'daki saldırı girişiminin kodlarını 24 TV ekranlarında değerlendirdi.

  Başbuğ, Hatay Valisinin, o bölgede artık bir terör tehdidi kalmadığını ifade etmesinin son derece önemli olduğunu belirterek, örgütün çok önem verdiği bir bölge olduğunu söyledi.

  ABD'ye yüklenen Başbuğ, "Şimdi sözde müttefikimiz olan Amerika'ya elinde böyle bir istihbari bilgi varsa Türkiye ile neden paylaşmadın? diye soralım. Paylaşmadıysan buradaki amacın neydi?" dedi.

  Editör:<a href='#0'> </a><a href='mailto: eda.cabul@turkmedya.com.tr'>eda.cabul@turkmedya.com.tr</a>

  Süleymaniye'nin müziği hangisi?

  Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

  Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

  Moderna ve Pfizer'in geliştirdiği aşılarda yan etkiler açıklandı