• $7,3664
  • €8,9346
  • 436.614
  • 1522.36
08 Aralık 2020 Salı 22:40 | Son Güncelleme:

Muvazzaf subay alımı başvuruları nereden nasıl yapılır?

Muvazzaf subay alımı başvuruları nereden nasıl yapılır"

Subay alımı ile ilgili geçtiğimiz günlerde Millİ Savunma Bakanlığı'nca (MSB) tarafından yapılan duyuru ile birlikte başvuru süreci başladı.

Subay olmak her Türk gencinin hayalidir. MSB'den subay alımı ile ilgili yapılan açıklama üzerine başvuru süreci ve şartları merak konusu oldu. Söz konusu bilindiği üzere subay olmanın 2 farklı yöntemi bulunur.

Türk Silahlı Kuvvetleri ihtiyaç duyulan kontenjanlar doğrultusunda Kara, Deniz, Hava Kuvvetleri ve Özel Kuvvetler Komutanlığı için muvazzaf subay alımı gerçekleştirecek. MSB subay alımı için başvurular 10 Aralık tarihine kadar devam edecek.

MSB tarafından TSK adına yapacağı dış kaynaktan muvazzaf astsubay temini için başvuru şartları ve tarihleri belli oldu. Başvuru gerçekleştirebilmek için en az dört yıl süreli fakülte veya yüksekokulları bitiren ve kılavuzda açıklanan şartları sağlayan kadın ve erkekler istihdam edilebilecek.

EĞİTİMİ TAMAMLAYANLARA TEĞMEN RÜTBESİ

Muvazzaf subay adaylarından, tüm seçim aşamalarını geçmeleri ardından, başarı sıralaması ve yapılacak tercihler esasına göre kontenjana girenler “Subay Temel Askerlik ve Subaylık Anlayışı Kazandırma Eğitimi”ne tabi tutulacaktır. Eğitimi başarıyla tamamlayanlar, “Teğmen” rütbesiyle istihdam edildikleri sınıfın okulundaki kursa gönderileceklerdir. Söz konusu kursu başarı ile bitirenler yerleştirildikleri Kuvvet Komutanlığında uygun kadrolara atanarak göreve başlayacaklardır. Özel Kuvvetler Komutanlığında kontenjana giren adaylar yürürlükteki mevzuat esaslarına göre eğitime planlanırlar.

Başvuru şartlarında başlıca olanlar şu şekilde (Daha ayrıntılı bilgiye başvuru kılavuzundan ulaşabilirsiniz);

(1) 01 Ocak 2020 tarihi itibarı ile düzeltilmemiş nüfus kaydına göre;

(a) Lisans düzeyinde mezunlar için 27 yaşından büyük olmayanlar (01 Ocak 1993 ve daha sonraki doğumlular),

(b) Lisansüstü eğitimini tamamlamış olanlar için 32 yaşından büyük olmayanlar(01 Ocak 1988 ve daha sonraki doğumlular),

(2) Yurt içinde en az dört yıl ve daha fazla süreli fakülte/yüksekokulların TABLO (1-3)'de gösterilen kaynak okul programlarından mezun olanlar (eş değer programlar dikkate alınmayacaktır),

(3) Öğrenimlerini yurt dışında tamamlayanlardan, mezun oldukları programın TABLO (1-3)'de gösterilen kaynak okul programları ile denkliği Yükseköğretim Kurulunca (YÖK) onaylanmış(belge ile) olanlar, (bu durumda olan adaylar, başvuru ekranından “Eğitim Bilgileri” başlığının altında bulunan ‘Eğitim Bilgisi Ekle' butonuna tıklayarak açılan penceredeki bilgileri girecek, daha sonra ‘Ekle' düğmesine tıklayarak girdiği bilgileri kaydedecek, müteakiben “Eğitim Bilgileri” alanında bulunan ‘Diploma/Denklik Bel. Yükle' butonuna tıklayarak, önceden taratılmış denklik belgesini sisteme yükleyecektir, söz konusu belgeyi sisteme yüklemeyen adayların başvuruları kabul edilmeyecektir.)

(4) Tablo (1-3)'deki sınıflara müracaat edecek adaylardan; 2019 veya 2020 yılları Kamu Personeli Seçme Sınavı sonucunda KPSS P3 Lisans Puanı en az 60 olanlar, (her iki yılda da sınava katılmış olanların en yüksek puanı esas alınacak, 2018 yılı ve öncesi KPSS puanı kabul edilmeyecektir)

<p>Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, hükümet krizini aşmak için yarından itibaren parlamentoda temsil

İtalya'da hükümet krizi... Conte gitti, şimdi ne olacak?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Ağrı Dağı göçmen kuşlara ev sahipliği yapıyor

Sivas'ta tıra arkadan çarpan ambulanstaki hemşire öldü, şoför yaralandı