• $9,4843
  • €11,0517
  • 547.927
  • 1519.25
13 Ekim 2021 Çarşamba 07:31 | Son Güncelleme:

MSB harita yayınladı! Oruç Reis, Mavi Vatan'da çalışıyor

Milli Savunma Bakanlığı, Oruç Reis Sismik Araştırma Gemisi'nin faaliyetlerine yönelik ilan edilen NAVTEX ile Yunanistan'ın ve GKRY'nin tezlerine uygun hareket edildiği yönünde değerlendirmelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), bazı basın organlarında yer alan Oruç Reis Sismik Araştırma Gemisi'nin faaliyetlerine yönelik ilan edilen NAVTEX ile Yunanistan'ın ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin tezlerine uygun hareket edildiği yönünde değerlendirmelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

İDDİALAR GERÇEK DIŞI

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Sürdürülen araştırma ve sondaj faaliyetlerinde belirlenen bölgeler ve sahalar, 2011 yılında KKTC ile imzaladığımız Kıta Sahanlığı Anlaşması'yla belirlenen ve 18 Mart 2020 tarihinde BM sınırları bildirilen kıta sahanlığımız ile uyumlu olacak şekilde tespit edilmektedir. Saha incelendiğinde ortaya atılan iddiaların tamamen gerçek dışı olduğu açıkça görülmektedir. Mavi Vatan'daki faaliyetlerin hiç olmadığı kadar yoğun bir şekilde icra edildiği böyle bir dönemde asil milletimizi yanıltıcı ve milli faaliyetlerimize zarar verecek mahiyette iddia ve ithamların gündeme getirilmesinin arkasında bilgisizlik yoksa art niyet vardır." Bakanlık açıklamasında NAVTEX ilan edilen sahalara ilişkin haritalar da yer aldı.

<p>Almanya'da önemli bir ilk yaşandı. Türk  kökenli bir milletvekili, ilk kez federal mecliste başka

Federal meclise Türk başkanvekili

Türkiye'ye has uçak! Motoru dursa bile uçuyor

Çorum'da anne ile kızı aynı üniversitede eğitim görüyor

Kayseri'de Geç Roma-Erken Bizans dönemine ait mozaikli yapı bulundu