• $7,4673
  • €9,0187
  • 411.217
  • 1531.05
30 Ağustos 2012 Perşembe 02:50 | Son Güncelleme:

Motorola'nın sırlarını çalan mühendise 4 yıl hapis

Motorola'nın sırlarını çalan mühendise 4 yıl hapis

Amerikan Federal Mahkemesi, elektronik şirketi Motorola'nın sırlarını çalan Çinli kadın mühendisi 4 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Hanjuan Jin adlı 41 yaşındaki kadın, 2007 yılında Motorola'nın milyon  dolarlık sırlarıyla birlikte Chicago O'Hare Uluslararası Havaalanı'nda  yakalanarak mahkemeye sevk edilmişti.

Mahkeme, hapishaneye 25 Ekim'de bildirimde bulunmak zorunda olan Jin'i  ayrıca 20 bin dolar para cezasına çarptırdı. Jin'in cezasının sona ermesinin  ardından geçecek 3 yıl boyunca da gözetim altında tutulmasına karar verildi.

Mahkeme yargıcı Ruben Castillo, Jin'i Şubat ayında ticaret sırlarını  çalmaktan mahkum etmiş ancak daha ciddi bir suçlama olan ekonomi casusluğundan,  yeterli kanıt bulunmadığı gerekçesiyle Jin'in beraatine karar vermişti.

Mahkemedeki savunmasında olaydan dolayı çok üzgün olduğunu belirten Jin,  Çin için casusluk yapmadığını, uzun bir süre sonra işe döndüğü için hafızasını  tazelemek amacıyla sözkonusu bilgileri aldığını söyledi. Jin mahkemeden kendisine  bir şans daha verilmesini istedi.

Jin'in aldığı sırlar arasında Motorola cep telefonları üzerinde bulunan  küçük bir telsiz tipi uygulamasına ilişkin bilgilerin de bulunduğuna dikkati  çeken iddia makamı, bunun Çin ordusunca kullanılabileceğini ileri sürdü.

Castillo, bunun basit bir dava olmadığını bu işe kalkışacak başkalarına  önemli mesaj verilmesi gerektiğini belirterek Jin'i 4 yıla mahkum ettiğini  açıkladı.

Karar hakkındaki son sözlerinde hırsızlık olayından sadece günler önce  Amerikan vatandaşı olan Jin'in geldiği ülkeye en azından ihanet etmeyi  düşündüğünü belirten Castillo, hırsızlığı “son derece bilinçli bir yağmalama”  olarak niteledi.

Çin'de yoksul bir ailede dünyaya gelmesine karşın önemli akademik  başarılar elde eden Jin'in Notre Dame Üniversitesi'nde fizik mastırı yaptığı ve  Motorola şirketinde 9 yıldan beri yazılım mühendisi olarak çalıştığı bildirildi.

Jin 31 bin dolar para, çoğu bir dizüstü bilgisayara kaydedilmiş  Motorola'ya ait binlerce gizli belge ve 4 harici bellek ile birlikte Çin'e gitmek  üzereyken havaalanında yapılan olağan kontroller sırasında yakalanmıştı.

 

<p>Hayat koşuşturmasında, görev ve sorumlulukların ağırlığı ve yoğunluğu altında yaşadığımız şehri n

Iskalanan hayatlar...

İzmir'de deniz 50 metre çekildi! Tekneler karaya oturdu

NASA'nın paylaşımı büyük ilgi gördü. İşte Mars'tan en yeni fotoğraflar...

Müslüm Gürses, isminin verildiği müzede anıldı