• $ 6,8223
  • € 7,5691
  • 379.237
  • 105520
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
15 Mayıs 2019 Çarşamba 08:54 | Son Güncelleme:

'MİT Kumpası'nda gazeteci Ercan Gün'e iddianame: Başbakan narkozluyken gözaltına alınacaktı

Dink cinayeti davasından tutuklu olan FOX Haber Müdürü Gün hakkında hazırlanan iddianamede “Erdoğan’ın ameliyat için verilen narkozun etkisindeyken gözaltı planlandığı” aktarıldı. 

Hilal YILDIRIM

FET֒nün 7 Şubat 2012’de MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın ifadeye çağrılması kumpasına yönelik soruşturma kapsamında Gazeteci Ercan Gün hakkında yeni iddianame hazırlandı. İddianamede şüpheli  Gün’ün,  MİT kumpasından dahi haberdar olabilecek düzeyde etkinliğe sahip olduğu belirtildi. Şüpheli Ercan Gün hakkında “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istendi. 

2 TELEFONDA BYLOCK 

Hakkındaki suçlamaları inkar eden Gün’ün iki telefonda da ByLock olduğu yer aldı. Ercan Gün’ün, örgütün tepe yönetimi olarak adlandırılan grupla 100’ün üzerinde iletişim kaydının bulunduğu aktarılan iddianamede, şüphelinin Feza Gazetecilik’te 2004-2007 yılları arasında SGK kaydının bulunduğu, FETO’nun talimatı sonrası Bank Asya’daki hesabına 109 bin lira para yatırdığı tespit edildi. 

AMELİYAT KUMPASI BOZDU 

FET֒nün “kamu görevi sıfatına bürünen mensupları” aracılığıyla 7 Şubat 2012’de MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve 4 MİT görevlisinin telefonla aranarak ifadeye çağrıldığı, bunun da Türkiye Cumhuriyeti Başbakan’ın ameliyat saatine denk getirildiği aktarılan iddianamede, Başbakan’ın ameliyata geç girmesiyle kumpasın bozulduğu vurgulandı. İddianamede, Hakan Fidan’ın gözaltına alınması için kurulan kumpasın FET֒nün seçilmiş Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni yıkmaya yönelik ilk teşebbüs girişimi olduğu belirtildi. 

12 KİŞİLİK İSTİŞARE TOPLANTISI

Soruşturma kapsamında, 7 Şubat MİT kumpası olayının yaşandığı dönemde İstanbul Güvenlik Şube Müdürü olan Yunus Dolar'ın beyanının alındığı belirtilen iddianamede, eski Emniyet Müdürü Dolar'ın ifadesinde, 7 Şubat kumpası yaşanıp MİT Müsteşarı ifadeye çağrıldıktan sonra durumdan rahatsız olduğunu anlattığı kaydedildi.

İddianamede, Dolar'ın, geçmişten tanıdığı Zaman gazetesinde emniyet muhabirliği yapan ve daha sonra FOX TV'de çalışan örgüt üyesi olduğunu bildiği Ercan Gün'e bu durumu sorduğunu, Gün'ün de kendisine "MİT Müsteşarı'nın ifadeye çağrılması olayının Amerika'da örgüt elebaşı Fetullah Gülen'in de dahil olduğu 12 kişilik bir istişare heyetinden geçtikten sonra Gülen'in talimatıyla gerçekleştiğini, söz konusu istişarede 3 kişinin MİT Müsteşarı'nın ifadeye çağrılmaması, Fetullah Gülen'in de içerisinde yer aldığı 9 kişinin ifadeye çağrılması yönünde oy kullandığını söylediğini'' anlattığı aktarıldı. 


Siirt Pervari'de 2 teröristin etkisiz hale getirildiği an

Siirt Pervari'de 2 teröristin etkisiz hale getirildiği an

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum Elazığ'da

Hülya Avşar İbrahim Tatlıses'i aradı, gözyaşları sel oldu!