• $7,5345
  • €8,9837
  • 411.286
  • 1541.98
28 Ağustos 2012 Salı 05:13 | Son Güncelleme:

Mısır ve Çin yeni sayfa açtı

Mısır ve Çin yeni sayfa açtı

Mısır Cumhurbaşkanı Mursi'nin, Çin ziyareti kapsamında iki ülke arasında başta ekonomi olmak üzere birçok alanda işbirliği anlaşması imzalandı.

Çin'in başkenti Pekin'e gelen Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin ziyareti kapsamında iki ülke arasında başta ekonomi olmak üzere birçok alanda işbirliği anlaşması imzalandı.

Bunlar arasında bilim, sanayi, enformasyon, turizm, çevre, tarım ve bankacılık alanlarında işbirliği anlaşmaları bulunuyor.

Uzmanlar, Mursi'nin Çin ziyaretiyle iki ülke ilişkilerinde "yeni bir sayfa açılacağını" belirtirken, Mursi'nin iktidara geldikten iki ay sonra Çin'e gelmesi, Kahire'nin Pekin ile ilişkilerinde temel oluşturacak şeklinde değerlendiriliyor.

Ziyarette iki ülke arasındaki ekonomik işbirliğinin öne çıktığı vurgulanırken, Mısır'ın, ekonomik istikrar garanti altına alındığında siyasi istikrarın da olacağının farkında olduğu ifade ediliyor.

Uzmanlar, "uzun dönem Arap dünyasının önderliğini yapmış Mısır'ın" geçen yıl yaşanan olaylardan sonra seçimle iktidara gelen ilk Cumhurbaşkanı Mursi'nin, ülkesindeki durgun ekonomiyi canlandırmak niyetinde olduğunu belirtiyor.

Mursi'ye Çin ziyaretinde çok kalabalık bir iş adamı heyeti eşlik ederken, iki ülke arasında birçok alanda imzalanan işbirliği anlaşmasıyla tarafların ekonomik ilişkilerini daha da sağlamlaştırması bekleniyor. Ziyarette Mursi'ye 80 civarında girişimci de eşlik ediyor.

İki ülke işadamlarının enerji, inşaat ve müteahhitlik ile petrokimya alanlarında görüşmeler yapacağı aktarılıyor.

Çin ile Mısır arasında ikili ticaret hacminin geçen yıl 8,8 milyar ABD dolarına ulaştığı ifade edilirken, bu yıl bu oranda yüzde 30 artış görüldüğü kaydediliyor.
Pekin yönetiminin bu ziyarete önem verdiğine dikkati çeken uzmanlar, Mısır'ın Çin için hem Arap dünyasına hem de Afrika kıtasına köprü vazifesi görebileceğinin altını çiziyor.

Uzmanlar, Mursi'nin ziyaretiyle birlikte tarafların mevcut mekanizmaları ile ikili ilişkileri geliştirebileceğini bekliyor.

Uzmanlar, Mursi sonrası yeniden yapılanan iki ülke ilişkilerinde barış ve kazan-kazan eksenli perspektiften Çin ve Mısır arasında yeni ve güzel bir sayfa açılacağı yönünde değerlendirmelerde bulunuyor.

Mursi'nin bölge ülkeleri dışında ilk resmi ziyaretini Çin'e yapması tüm dünya kamuoyunun dikkatini çekerken, Çin resmi basını ABD öncesi Çin'e yapılan bu ziyaretin ABD tarafından "garip" karşılandığı da vurguluyor.

Ziyaretle birlikte turizmin de gelişeceği vurgulanırken, Mısır'a 2010'da 110 bin turist gittiği, Mısır tarafının bu rakamı gelecek yıl 160 bine çıkarmak istediği ifade ediliyor. AA

<p><span>Bitlis'teki helikopter kazasında şehit düşen 8. kolordu  komutanı korgeneral Osman Erbaş te

Şehit Korgeneral Osman Erbaş'ın kahramanlıkları...

ABD'de FETÖ'nün karanlık yüzünü gösteren dijital ekranlı kamyonet dolaştırıldı

Haftanın Fotoğrafları (26 Şubat- 04 Mart 2021)

Kadın itfaiyecilerin zorlu eğitimi