• $7,362
  • €8,9057
  • 410.175
  • 1528.82
25 Ocak 2021 Pazartesi 11:07 | Son Güncelleme:

Milyonların gözü bu haberde! Restoran ve kafeler açılırsa hangi önlemler alınacak?

Milyonların gözü bu haberde! Restoran ve kafeler açılırsa hangi önlemler alınacak"

Koronavirüs tedbirleri kapsamında çalışma düzenleri değiştirilen kafe ve restoranların ne zaman açılacağı gündemdeki yerini koruyor. Bu konuda Kabine Toplantısı'nı işaret eden Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamaları sonrası uzmanlara göre normalleşme süreci yine adım adım ilerleyecek. Peki restoran ve kafeler açılırsa hangi önlemler alınacak? İşte haberimizin ayrıntıları...

Milyonlarca işletmeci ve çalışan, "Restoran ve kafeler açılırsa hangi önlemler alınacak?" sorusuna yanıt arıyor. Hafta sonu tam gün süren kısıtlamaların gündüz için kaldırılması gündemde iken restoran ve kafelerin de belli kurallarla yeniden müşteri kabul etmeye başlayabileceği konuşuluyor.

TRT Haber'de yer alan habere göre, uzmanlara göre, kademeli esnemeye geçilebilmesi için 5 binlerde seyreden günlük vaka sayısının binin altına düşmesi ve aşılamada ikinci kademeye geçilmesi gerekiyor.

Normalleşme süreci, daha önce olduğu gibi yine adım adım ilerleyecek. Sokağa çıkma kısıtlamasıyla ilgili düzenlemeler ilk adım olacak. Buna göre, öncelikle hafta içi 21.00'de başlayan sokağa çıkma kısıtlamasının 23.00'e çekilebileceği konuşuluyor. Hafta sonu, 56 saat süren kısıtlamaların, gündüz için kaldırılması da gündemde.

RESTORANLAR AÇILIRSA HANGİ ÖNLEMLER ALINACAK?

Restoran, lokanta ve kafelerin de belli kurallarla yeniden müşteri kabul etmeye başlayabileceği konuşuluyor.

Türk Standartları Enstitüsü, normalleşme sürecine geçildiğinde restoranlarda alınacak tedbirleri belirledi. Restoranlarda masalar arasındaki mesafeye dikkat edilecek, müşteriler HES kodu sorgulanarak içeri alınacak. Her masada hijyen ürünleri yer alacak. Çatal, kaşık ve bıçaklar paketli şekilde masaya koyulacak.

Masalar her müşteriden sonra temizlenecek. Restoranlarda masalar sosyal mesafeye uygun şekilde hazırlanacak.

BAŞKAN ERDOĞAN: VERİLERE GÖRE GEREKİRSE BİR ESNEME YAPILABİLİR

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, 22 Ocak'ta cuma namazı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlamıştı. Başkan Erdoğan, restoranların ne zaman açılacağı sorusuna da cevap vermişti.

"Kabine Toplantısı'nda bunun değerlendirmesini yeniden ele alacağız. Çünkü endişelerimiz var. Şu anda başarılı bir süreç var, bu başarılı süreci tekrar tersine çevirmek istemiyoruz. Ama elimize gelen verilere bakarız. Verilere göre gerekirse bir esneme yapılabilir."

Gözler hafta içinde yapılması beklenen Kabine Toplantısı'na çevrildi.


Haberin Özeti

Milyonlarca işletmeci ve çalışan, "Restoran ve kafeler açılırsa hangi önlemler alınacak?" sorusuna yanıt arıyor. Hafta sonu tam gün süren kısıtlamaların gündüz için kaldırılması gündemde iken restoran ve kafelerin de belli kurallarla yeniden müşteri kabul etmeye başlayabileceği konuşuluyor.

DETAY
• Uzmanlara göre; kademeli esnemeye geçilebilmesi için 5 binlerde seyreden günlük vaka sayılarının binin altına düşmesi gerekiyor.
• Kitlesel aşılama çalışmalarında 2. Aşama'ya geçilmesi de kademeli esneme konusunda önemli bir etken olarak görülüyor.
• Kademeli geçişte restoranlardaki masalar arasındaki mesafeye dikkat edilecek, müşterilerden HES kodu istenecek, masalarda hijyen ürünleri yer alacak, masalar her müşteriden sonra temizlenecek.

ARKA PLAN
• Başkan Erdoğan, konuyla ilgili olarak "Kabine Toplantısı'nda bunun değerlendirmesini yeniden ele alacağız. Çünkü endişelerimiz var. Verilere göre gerekirse bir esneme yapılabilir." demişti.
<p>Türkiye, CHP'li belediyelerdeki çöp rezaletini konuşuyor. Nuh Albayrak, Maltepe'deki çöp toplama

CHP'de 'çöp' krizi ve Bülent Tezcan'ın 'Maltepe' yalanı

Düzce'de altyapı çalışması sırasında şans eseri bulundu!

Her yerde uyuyabilen vurdum duymaz insanlar

Endonezya'nın Sinabung Yanardağı'nda hareketlilik