• $13,6383
  • €15,4064
  • 784.021
  • 1991.61
19 Ekim 2021 Salı 07:41 | Son Güncelleme:

Milli İHA'nın babası Özdemir Bayraktar'ı kaybettik

SİHA'ların babası hayata veda etti. Milli Teknoloji hamlesinin mimarlarından, SİHA'ların öncü ismi Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Özdemir Bayraktar vefat etti. Bayraktar son yolculuğuna bugün İstanbul'dan uğurlanacak.

Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Özdemir Bayraktar, kalp rahatsızlığı ve akciğer kanseri sebebiyle tedavi gördüğü hastanede 72 yaşında hayatını kaybetti. BAYKAR'dan yapılan açıklamada, "Milli Teknoloji Hamlesi idealinin ve Milli SİHA'larımızın öncü ismi, Yönetim Kurulu Başkanımız ve yol göstericimiz Özdemir Bayraktar, Hakk'a yürüdü..." denildi. Bayraktar'ın oğlu, BAYKAR Genel Müdürü Haluk Bayraktar ise yaptığı açıklamada, "Özdemir Bayraktar, Babamız, ilham kaynağımız bugün Hakk'ın rahmetine kavuştu. Değerlerinden taviz vermeden adanmış bir ömür yaşadı. Yılmak bilmeyen azmiyle araştırıp üretenlerden oldu. Haksızlıklar karşısında hiç pes etmedi, gücü yettiğince yardım etti. Allah rahmet eylesin" dedi.

Bayraktar'ın diğer oğlu, T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar ise "Babam, canım, arkadaşım, rehberim, dava yoldaşım Hakk'ın rahmetine yürüdü.. Kanını, canını, sağlığını, varlığını milletimizin tam bağımsızlık mücadelesine vakfetti..." sözlerini paylaştı.

'ONUN GİBİ ÇALIŞACAĞIZ'

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) açıklamasında ise şunlar kaydedildi: "Vakfımızın en büyük destekçisi, Milli Teknoloji Hamlesi'nin öncüsü Özdemir Bayraktar Beyefendi Hakk'a yürüdü. O'nun değerlerini asla terk etmeyecek, ideallerinden vazgeçmeyeceğiz. Bu ülke için kurduğu hayalleri yerine getirmek adına, tıpkı onun gibi gece gündüz çalışacağız."

Bayraktar, bugün Fatih Camii'ndeki cenaze töreni sonrası doğduğu köy olan Sarıyer Garipçe Köyü'nde, aile kabristanlığına defnedilecek.

Özdemir Bayraktar en son Başkan Tayyip Erdoğan ile TEKNOFEST İSTANBUL Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali'ne katılmıştı.

TASARIMLAR ONUN ESERİ

Milli SİHA'ların öncü ismi, girişimci, yüksek mühendis ve sanayici Özdemir Bayraktar, 1949'da İstanbul'da doğdu. 1972'de İTÜ Makine Mühendisliğinden mezun olan Bayraktar, Türkiye'nin sanayi sektöründe öncü rol üstlenen birçok fabrikanın kuruluş ve yeni yatırımlar aşamasında teknik yönetici görevlerinde çalıştı. 1984'te BAYKAR'ı tek tip matkap makinesi ile kuran Bayraktar, milli ve özgün İnsansız Hava Aracı teknolojisinin geliştirilmesinde büyük rol oynadı. Baykar tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen tüm ürünlerin tasarımlarını çizen Özdemir Bayraktar, Bayraktar TB2 ve Bayraktar AKINCI TİHA'ya karakterini veren özgün tasarımların da sahibidir. Bayraktar, TB2 SİHA'ların Karabağ'ın Ermenistan işgalinden kurtulmasına sunduğu katkı nedeniyle 2021'de Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından Karabağ Nişanı'na layık görüldü.

Birikimini gençlere aktarmıştı.

'HAYATINI GÜÇLÜ TÜRKİYE'YE ADAMIŞTI'

Başkan Recep Tayyip Erdoğan: "Hayatını Türkiye'nin büyüyüp güçlenmesine adamıştı. Ailesinin yanında ülkemiz için de büyük bir kayıp olan vefat sebebiyle derin üzüntü içindeyim."

TBMM Başkanı Mustafa Şentop: "Milli Teknoloji Hamlesinin öncü ismi Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Özdemir Bayraktar'ın vefatını teessürle öğrendim."

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay: "Ülkemize kattığı değer her zaman hatırlanacaktır. Kendisine Allah'tan rahmet, ailesine sabırlar diliyorum."

İletişim Başkanı Fahrettin Altun: "Milli bilincin inşası için azim ve gayretle çalışan kıymetli büyüğümüz Özdemir Bayraktar'ın vefat haberi hepimizi derinden üzdü. Başımız sağ olsun."

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli: "Türkiye'mize yaptığı hizmetlerle milletimizin haklı takdir ve övgüsünü kazanan, milli ve yerli silah sanayinin gelişmesinde muazzam çabası olan, bu kapsamda öncü vasfıyla tanınan BAYKAR Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Özdemir Bayraktar'ın vefatından büyük bir üzüntü duydum."

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım ile Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ve TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal da sosyal medyadan başsağlığı mesajlarını paylaştı.

Tarihi zirve: BIST 100 endeksi 2 bin puanın üzerini gördü
Tarihi zirve: BIST 100 endeksi 2 bin puanın üzerini gördü

Tarihi zirve: BIST 100 endeksi 2 bin puanın üzerini gördü

Üç farklı hava aracına daha entegre edildi... Türkiye'den TOGAN müjdesi
Üç farklı hava aracına daha entegre edildi... Türkiye'den TOGAN müjdesi

Üç farklı hava aracına daha entegre edildi... Türkiye'den TOGAN müjdesi

Arazilerin yeni 'gözü': Ondan habersiz kuş uçmayacak!
Arazilerin yeni 'gözü': Ondan habersiz kuş uçmayacak!

Arazilerin yeni "gözü": Ondan habersiz kuş uçmayacak!

<p>Peki, Ümraniye Belediyesi'nin yeni projeleri neler olacak?  3. Ümraniye Kitap Fuarı için çalışmal

2. Ümraniye Kitap Fuarı yoğun ilgi gördü…

Ankara Üniversitesinde yutma güçlüğü (disfaji) çeken bireyler için 3 boyutlu gıda üretildi

Japon milyarderin Uzay yolculuğu bugün başlıyor

İstanbul'da yasadışı organ nakli şebekesine operasyon