• $8,6768
  • €10,1648
  • 490.114
  • 1400.1
2 Ağustos 2021 Pazartesi 12:52 | Son Güncelleme:

Milas'taki Yeniköy Termik Santraline alevlerin yaklaştığı iddiası... Bakan Pakdemirli açıkladı

Milas'taki Yeniköy Termik Santraline alevlerin yaklaştığı iddiasına ilişkin açıklama yapan Bakan Pakdemirli, "Şimdilik orada bir problem görünmüyor. Rüzgar da o yönde esmiyor, bir problem yok." dedi. Pakdemirli, 132 yangın bölgesinin 125'inin kontrol altına alındığını duyurdu.

Muğla'nın 3 gündür yangınla mücadele edilen ilçesi Milas'ta 3 bakan, basın açıklaması yaptı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, son 5 günde 132 yangından 125'inin kontrol altına alındığını, 7 yangının devam ettiğini belirtti.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Muğla'nın Milas ilçesi Beyciler Mahallesi'nde bulunan Yangın Koordinasyon Merkezi'nde basın açıklaması yaptı. Son 5 günde 132 yangından 125'inin kontrol altına alındığını belirten Bakan Pakdemirli, "7 yangın devam ediyor. Hem Antalya hem de Muğla'daki yangınlarda birinci odağımız yerleşim yerleri oldu. Marmaris'teki yangın devam ediyor, öğleden sonra değişen hava şartları nedeniyle potansiyel tehlikeler artıyor. Sabah saatlerinden itibaren hava aracıyla inceleme yaptık ve ilgili ekiplere notlarımızı ilettik. Köyceğiz'de yangın dağlık arazide devam ediyor. Bu bölgeye 2 helikopter ve 1 uçak müdahale ediyor. Milas'taki yangın hala devam ediyor. Hem karadan hem havadan müdahale sürüyor" dedi.

'HAVA SICAK, NEM DÜŞÜK, RÜZGAR KUVVETLİ'

Seydikemer'de 2 yangının devam ettiğini kaydeden Bakan Pakdemirli, Manavgat yangınının da sürdüğünü belirterek, "Tunceli- Hozat yeni kontrol altına alındı. Muğla ve Antalya yangınları da sürüyor. Isparta Sütçüler mevkisinde de bir yangın daha çıktı. Hava 40 derecenin üzerinde, nem çok düşük, rüzgar kuvvetli. Yarın yine tüm zamanların en düşük nemiyle yüzde 8 oranı ile karşı karşıya kalacağız. Bu zorlu şartlarda mücadelemiz devam ediyor. Yerleşim yerlerindeki can ve mal emniyetini sağlamaya odaklanıyoruz" diye konuştu.

'TERMİK SANTRAL RİSK ALTINDA DEĞİL'

Ören'deki termik santrale de değinen Pakdemirli, "Buradaki termik santralin risk altında olup olmadığıyla ilgili bir konu meydana geldi. Akşam saatlerinde matematiksel modellemeyle baktığımızda bir risk görülmediğini gördük. Şimdilik o noktada bir problem yok. Rüzgar da bu yönde esmiyor. Tüm bu yangınlar sönene ve vatandaşımız normal hayatına kavuşana kadar çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Tüm bu yangınlara 16 uçak, 9 İHA, 51 helikopter, 1 insansız helikopter, 850'nin üzerinde arazöz, 150'nin üzerinde iş makinesi ve 5 binin üzerinde personelle müdahalelerimiz devam ediyor. Vatandaşlarımızın gözleri semaya baktığında uçak arıyor ancak alan çok yaygın. Defalarca sortiler yapılıyor. Muğla'da sabahtan beri binden fazla helikopter sortisi ile 3 bin tondan fazla su atıldı" dedi.

Bakan Pakdemirli, açıklamasını şöyle sürdürdü:

Anayasa'nın 169'uncu maddesi gereği turizm alanlarının daraltılamayacağı bellidir. Orası turizm alanıysa otel yapılır, değilse yapılamaz. Yaban hayatı, göç yolları da dahil olmak üzere birçok kurumdan görüş alınır. Bunun için ormanların yakılması gibi bir spekülasyonun yapılması, son derece yanlıştır. Böyle bir konunun bir genel başkan tarafından açıklanması son derece üzücüdür. Orman kurumu çok yakında şehitler vermişken bu konudaki istismarı yapanları Allah'a havale ediyorum. Orman kahramanlarımıza bir kez daha teşekkür ediyorum."
<p>Temelini 2017'de Başkan Recep Tayyip  Erdoğan attı.</p><p>New York'un silüetinde yerini alan  yen

Yeni Türkevi binası açılışa hazır

İstanbul'a değer katanlar: Üsküdar ve Balat'ın akşam mezatları

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (20 Eylül 2021)

Geleceğin öne çıkacak ve yok olacak meslekleri