• $9,3714
  • €10,9127
  • 534.241
  • 1417.7
8 Ekim 2021 Cuma 18:00 | Son Güncelleme:

Mevlid Kandili nedir, ne zaman 2021 kutlanacak? Mevlid Kandili'ne kaç gün kaldı, önemi nedir?

Mevlid Kandili nedir, ne zaman 2021 kutlanacak" Mevlid Kandili'ne kaç gün kaldı, önemi nedir"

İslam dünyasının heyecanla beklediği Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in (s.a.v) doğumunun anısına düzenlenen "Mevlid Kandili" yaklaşıyor. Mevlid, Peygamber efendimizin insanlığa sunduğu değerleri anlamak için önemli günlerden biridir. Ahlaki ilkelere bağlılığıyla tanınan Peygamber efendimiz ayrıca ahlak kavramına da odaklanmıştır. Mevlid kutlamaları tam da bu yüzden yapılır. Söz konusu internet aramalarında "Mevlid Kandili nedir, ne zaman 2021 kutlanacak? Mevlid Kandili'ne kaç gün kaldı, önemi nedir?" sorularına yanıt arayanlar için detayları bu haberimizde derledik.

Mevlid Kandili, müslüman aleminin en önemli kandillerinden biridir. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in doğum gecesini ifade etmesi üzerine Mevlid Kandili'nde her yıl dualar ve ibadetlerle eda edilir. Ekim aylarına denk gelen Mevlid Kandili nedir, ne zaman 2021 kutlanacak? Mevlid Kandili'ne kaç gün kaldı, önemi nedir? sorusunun yanıtı merak konusu oldu.

Mevlid en-Nabi olarak bilinen Mevlid Kandili, İslam Peygamberi Muhammed'in doğum günü olarak kutlanmaktadır. Peygamberimizin, Hicri Rebiülevvel ayının on ikinci gecesi olan gündüzün gecesinde doğduğu söylenmektedir.

2021 MEVLİD KANDİLİ NE ZAMAN?

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yayımladığı dini günler takviminde yer alan bilgilere göre; 17 Ekim 2021 tarihinde Mevlid Kandili idrak edilecek.

MEVLİD KANDİLİ'NE KAÇ GÜN KALDI?

7 Ekim Perşembe günü itibariyle bu yılki Mevlid Kandili'ne 10 gün kaldı.

MEVLİD KANDİLİ'NİN ÖNEMİ NEDİR?

Mevlid Kandili ya da Veladet Kandili, İslam dininin peygamberi olan Muhammed bin Abdullah'ın doğum gecesi ve aynı zamanda Hicrî Rebiülevvel ayının Onikinci gecesidir. İslam Nebisi Ashab-ı Kiram, Emevîler ve Abbâsîler dönemlerinde herhangi bir kutlama örneğine rastlanmayan Rebiulevvel ayının Onikinci gecesi olan Mevlid kandili, ilk defa hicretten yaklaşık üç yüz elli yıl kadar sonra Mısır'da, Şii Fâtımî Devleti döneminde kutlanmaya başlamıştır.[1]

Mevlid, "doğum zamanı" demektir. Kuranı kerimde yer almamaktadır. İslam'da Muhammed'in doğum günü farklı mezheplerde kutlanır. Sünniler Rebiülevvel ayının Onbirinci gecesini Onikinci'ye bağlayan geceyi (25-26 Nisan 571 Miladi tarihine Muhammed'in doğum gününe rastlaması nedeniyle mevlid kutlanır ), Şiiler ise 17. günü Mevlid günü ve 17'ye dönen geceyi de Mevlid Gecesi olarak adlandırırlar. Bu iki tarih arasındaki haftayı da Kutlu Doğum Haftası olarak ilan etmişlerdir

Kandil geceleri İslam'ın ilk zamanlarında var olan bir âdet olmayıp, hicrî 3. asırdan itibaren kutlanmaya başlanmıştır. Türkiye'de Osmanlı Devleti padişahı II. Selim'den itibaren bu kutlama gün ve gecelerinde, minarelerde kandil yakılmasıyla birlikte kandil adını almıştır. Kadir gecesinden başka kandil gecesi kuranı kerimde yer almaz.

HZ. MUHAMMED'İN DOĞUMU İÇİN KULLANILAN TERİMLER

Mevlid en-Nebi (çoğulu el-Mevlid) Peygamberin doğumu (Arapça)

Milad en-Nebi Peygamberin doğumu (Arapça/urduca)

Mevlid-i Şerif Mübarek doğuş (Türkçe)

Mevlid-i Şerif Mübarek doğuş (Urduca)

Eyd el-Mevliden -Nebevi Peygamberin doğum Kutlaması (Arapça)

Eiyd-e-Milad-un-Nebi Peygamberin doğum Kutlaması (Urduca)

Yevm un-Nebi Muhammed'in günü (Arapça)

Mevlid er-Resul Allahın elçisinin doğum günü (Malay)

HİCRİ VE MİLADİ TAKVİME GÖRE HZ MUHAMMED'İN DOĞUM GÜNÜ NE ZAMANDIR?

Miladi ve Hicri takvimin yıl hesabı farklı olduğu için Hz Muhammed'in doğum günü bu takvimlerde farklı dilimlere denk gelir. Hicri takvim göz önüne alındığında söz konusu gün Rebiü'l-evvel ayının 12. gecesine tekabül eder. Yani, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed, "Kameri" olarak kabul edilen aylardan birinde doğmuştur.

Rebiü'l-evvel ayının 12. gecesi, miladi takvime göre hesap yapıldığında 571 senesi için 20 Nisan'a denk gelmektedir. Ancak iki takvim arasındaki farklar sebebiyle miladi bakımdan doğum gününün tarihi her sene değişmektedir.

YAŞANAN MUCİZELER NELERDİR?

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in doğumu, insanın ilk defa yaratılışından beri beklenen bir olaydır. Onun dünyaya gelişine türlü mucizelerin de eşlik ettiği bilinir.

Kendisinin doğumunda vuku bulan bazı mucizelerin şu şekilde sıralanması mümkündür: Şeytan o zamana dek atmadığı kadar büyük bir çığlık atmıştır, Kufe ve Şam arasında yer alan Semave Vadisi sular altında kalmıştır, Kisra'nın sarayında yer alan on dört adet sütun devrilmiştir, İran tapınaklarında yüzlerce yıldır yanan ateş sönmüştür.

Hz. Amine'den aktarıldığı üzere de Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed temiz bir biçimde, ellerini yere dayamış halde ve başı semaya dönük biçimde doğmuştur. (İbn-i Sa'd)

MEVLİD KANDİLİ HANGİ İBADETLER YAPILABİLİR?

Kur'an-ı Kerim içerisinde yer alan bazı ayetlerde Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'e değinildiği görülmektedir. Bu ayeti kerimelerden birinde şöyle buyrulur:

"Andolsun ki içlerinden, kendilerine Allah'ın ayetlerini okuyan, onları arındıran, onlara kitap ve hikmeti öğreten bir peygamber göndermekle Allah, müminlere büyük bir lütufta bulunmuştur. Hâlbuki daha önce onlar, apaçık bir sapkınlık içinde bulunuyorlardı." (Al-i İmran Suresi, 164. Ayet)

Bu ayetten de anlaşılacağı üzere Hz. Muhammed'in doğumu insanlık için sapkınlıktan dönme ve doğru yolu bulma konusunda büyük bir lütuftur. Dolayısıyla kendisinin doğum günü Müslüman camiasında büyük bir saygı görmekte ve hassas bir biçimde kutlanmaktadır.

Miladi takvim baz alındığında Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in doğduğu gün aynı zamanda Mevlid Kandili olarak kabul edilir. Bu arada mevlidler okunur ve kendisine bolca salatü selam getirilir.

Kandillerde ve diğer bazı günlerde mevlid okunması Müslümanlar arasında bir gelenek haline gelmiştir. Burada okunan mevlidin asıl adı "Vesiletün'necat" şeklindedir ve Süleyman Çelebi tarafından yazıldığı bilinir. Mevlid içerisinde Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in doğumu, mucizeleri ve üstün mertebesine değinilir.

Kısacası, Kur'an-ı Kerim içerisinde de açıkça bahsi geçtiği üzere Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed, alemlere bir rahmet olarak gönderilmiştir. Onun dünyaya ve Müslümanlara bıraktığı din ve güzel ahlakın izleri yüzyıllar sonrasında bile devam etmektedir.

Kendisinin gelişiyle birlikte Cahiliye Devri, asrı saadete dönüşmüş ve insanlar gaflet uykusundan uyanmıştır. Dolayısıyla onun doğum günü Müslümanlar açısından çok kıymetlidir. Mevlid Kandili olarak adlandırılan bu günde Müslümanlar dini kutlamalar yaparlar ve ibadetlerine ağırlık verirler.

Bizlere düşen yaşamın her anında Hz. Muhammed'i örnek almak ve salih bir Müslüman olarak yaşamaya çalışmaktır. Allahü Teala'nın rızasına, Hz. Muhammed'in şefaatine erişmek ancak bu şekilde mümkün olabilir.

<p> </p>

Trabzonspor-Fenerbahçe Maç Yorumu Hakemin hatası var mıydı?

Cerrahpaşa'da yeni yoğun bakım servisleri açıldı

Kargaların şaşırtıcı zekası ve alet kullanabilme becerisi

Dev şirketlerinin logolarındaki gizli anlamlar