• $17,8792
  • €18,4642
  • 1032.64
  • 2829.58
14 Ağustos 2011 Pazar 09:09 | Son Güncelleme:

Merkez'in faiz indirimi kredi faiz oranlarını aşağı çekmez

Merkez'in faiz indirimi kredi faiz oranlarını aşağı çekmez

Denizbank Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Ertürk, Merkez Bankası'nın politika faizlerinde yaptığı indirimin şimdilik kredi faizlerine yansımasını beklemiyor. Çünkü kredi faizlerini artıran asıl faktör TL mevduatlarında yüzde 14'lere ulaşan munzam artışları. Bu maliyetler azalmadıkça faizlerin düşmesi zor

Ayfer ARSLAN
ayfer.arslan@aksam.com.tr

 Merkez'in faiz indirimini 'sürpriz' olarak nitelendiren Denizbank Perakende Bankacılık Grubu Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Ertürk, bu indirimin kredi faizlerine yansımasının şimdilik çok zor olduğunu söyledi. Kredi maliyetlerinde asıl faktörün munzam maliyetleri olduğunu belirten Ertürk, bankaların bu artışları karlarından fedakarlık ederek sineye çektiğini savundu.
Denizbank'ın ilk yarıda perakende bankacılıkta çok hızlı yol katettiğini, 40 şube açtıklarını belirten Ertürk, şubeleşmenin yanısıra dijital platformlara da önemli yatırımlar yaptıklarına dikkat çekti. İnternet şubesini yenileyerek reklam karakteri Beyaz'ı avatar olarak kullandıklarını anlatan Gökhan Ertürk, 'Siz işlem yaparken bekliyor, alkışlıyor. Büyük beğeni topladı ve ilgi arttı' dedi.
- Bankacılıkta en etkili dağıtım kanalı hangisi?
 Türkiye'de hala şube en etkili kanallardan. Türk insanının karakteristiğini düşündüğümüzde ilgiyi alakayı seven bir insanız.

BEYAZ EV SAHİBİ OLUNCA İLGİ ARTTI
- Diğer taraftan sektörün dijital platformlara ilgisi artıyor...
Marjların daralması nedeniyle bankalar alternatif kanallara yöneliyor. Bu iş ATM ile başladı, internet hayatımıza girdi. Son 10 yılda dünyadaki internet kullanımı 5 kat arttı. Türkiye'de 3 kişiden biri internete giriyor. Giren 10 kişiden 6 tanesi de her gün interneti kullanıyor. İnternet sadece eğlence, sörf amacıyla değil, ticaret ve alışverişte de kullanılıyor.
- İnternette nelyapıyorsunuz?
Mayısta internet şubemizin tüm altyapısını yeniledik. İnternet şubemizin sizinle konuşmasını, yakın olmasını istiyorduk. Reklam karakterimiz olan Beyaz'ı avatar olarak kullandık. Beyaz internet şubesine girişinizde 'Hoş geldin' diyor. Siz işlem yaparken bekliyor, alkışlıyor. Büyük beğeni topladı. Müşterilerin içeride durma süreleri uzadı. İnternet bankacılığı müşteri sayımız 600 bin. İlk etapta 1 milyonu internet müşterisi yapmak istiyoruz.
- Bundan sonra neler olacak?
Sosyal medya ön plana çıkacak. Facebook ve Twitter'da sayfalarımızı iletişim, reklam amaçlı kullanıyoruz. 10 binden fazla üyemiz var. Yıl sonuna kadar hedefimiz Facebook'ta 150-200 bine gelmek.  Artık gittiğimiz nokta mobil bankacılık. Şu anda bir operatör ile çalışmamız var.

Munzam artışları kredi maliyetlerini çok etkiledi
- MB'nin politika faizlerinde yaptığı indirim bankacılık sektörünü nasıl etkileyecek?
Alınan bu kararlar hemen kredi maliyetlerine yansıyıp kredileri yukarı çekmez. Çünkü şu anda kredilerde maliyetleri yukarıya taşıyan şey munzam maliyetleri. Ama bu karar çok etkili olmazsa belki ileride tekrar munzam maliyetlerinin özellikle TL tarafında aşağı çekilmesi gündeme gelebilir. . Munzam artışlarının maliyetlere etkisi çok oldu. İhtiyaç kredilerinde genel karşılıklar yüzde 1'den yüzde 4'e artırıldı. Konut kredilerinde yüzde 75 sınırı gelmişti. Tüm bunlar etkilerini gösteriyor. İki ay önce konut kredileri aylık 0.85'lere kadar gerilemişti, şu anda 1.12'lere geldi. İhtiyaç kredileri keza aylık 1'in altına düşmüştü,  şu anda 1.40'larda. Hatta maliyetler tam yansımadı.

Futbolu çok seviyor
- Boş zamanlarınızda ne yapıyorsunuz?
Boş zaman bulmak zor oluyor ama iki çocuğum var. Biri 6, diğeri 11 yaşında. Boş zamanlarımın çoğunu onlarla değerlendiriyorum.Ben kendim de futbolu çok severim. Amatör liglerde epey oynadım. Hala haftada bir eski arkadaşlarımızla maçlarımız olur.

Yılda 80 şube açacak
- Denizbank olarak yılın ilk yarısını nasıl geçirdiniz?
İlk 6 ayda yurtiçinde 40 şube açarak şube sayımızı toplamda 552'ye getirdik. Yıl sonuna doğru da yurtiçi şube sayımızı 580'e, toplamda 592'ye gelme gibi bir hedefimiz var. Bir aksilik olmazsa eylül sonu itibarıyla hedefimize ulaşmış olacağız. Yani yıl içinde 80 tane şube açmış olacağız. Özel bankalar arasında en fazla şube açan bankayız.

Mevduatta iki kat hızlı büyüdük
-Şubeleşmenin bilançonuza geri dönüşü nasıl?
Mevduat tarafında sektör yüzde 5 büyürken, biz yüzde 16 büyüdük. Yeni açılan şubelerle birlikte bireysel müşterilere çok daha yakınız. Kredi kartında biz pazara göre neredeyse yüzde 45 daha hızlı büyüdük. Sektör adet bazında yüzde 4.9 büyürken, biz yüzde 16.9 büyüdük.
- 2012 yılına ilişkin hedefleriniz?
2014 yıl sonuna kadar kendimize koyduğumuz bir hedef vardı yurt içi 850 şubeye ulaşmak. Her yıl 80-90 şube açacağız demiştik.

PTT işbirliği kredi kartına taşınacak
PTT işbirliği ile ATM sayımız 2 bin 100'e ulaştı. Denizbank'ın müşterisi gidip PTT ATM'sinden para çekebilyor ama para ödemiyorsunuz. PTT müşterileri de bizim ATM'lerimizden para çekebiliyor. Yine PT T ile birlikte debit kartlarımız kullanılıyor. Yakın zamanda onun kredi tarafı devreye girecek.

Sıra numaranız cebinize geliyor
- BANKACILIKTA aplikasyon dediğimiz uygulamalar önem kazandı. Denizbank olarak orada da geliştirdiğimiz Türkiye'de ve dünyada ilk olan bazı uygulamalar var: Iphone'da sıramatik uygulaması. Bunu IPhone'nuza indirdiğiniz zaman açtığınızda lokasyonunuza en yakın Denizbank şubelerini gösteriyor ve size sıra numarası veriyor.
- İNTERNETE girerken ya SMS  doğrulama geliyor ya da şifretek dediğimiz cihazlar kullanılıyor. Eskiden o cihazları müşterilerimize gönderiyorduk. Şimdi ıphone'nuz varsa cihaza gerek yok. Telefonunuzdan üretebileceksiniz.
- TOPLAM ticari kartlarımızla bereber 1.750.000 adet kredi kartımız var. Taraftar kart sayımız 90 binleri geçti. Neredeyse bazı küçük ölçekli bankaların kredi kartı cirosu kadar işlem yapıyor.
- ADALAR Belediyesi ile işbirliğimiz var. Adalar'a gittiğiniz zaman sizi arkadaşlarımız karşılıyor, size ön ödemeli kartlar veriyorlar. Bu kartla plajda  harcama yapıyorsunuz. Adalar esnafı bu kartlara özel  indirim sağlıyor.

Bakan Nebati: Doğalgazda sübvansiyon oranı evsel kullanımda yüzde 80'i aşmış durumda
Bakan Nebati: Doğalgazda sübvansiyon oranı evsel kullanımda yüzde 80'i aşmış durumda

Bakan Nebati: Doğalgazda sübvansiyon oranı evsel kullanımda yüzde 80'i aşmış durumda

Otomobil satışına 6 ay 6.000 km sınırı! Ticaret Bakanı Mehmet Muş detaylarını açıkladı
Otomobil satışına 6 ay 6.000 km sınırı! Ticaret Bakanı Mehmet Muş detaylarını açıkladı

Otomobil satışına 6 ay 6.000 km sınırı! Ticaret Bakanı Mehmet Muş detaylarını açıkladı

Yeni eylem planı hazır! Bakan Kirişci ilk kez açıkladı
Yeni eylem planı hazır! Bakan Kirişci ilk kez açıkladı

Yeni eylem planı hazır! Bakan Kirişci ilk kez açıkladı