• $8,6828
  • €10,1879
  • 492.356
  • 1391.91
24 Ağustos 2021 Salı 07:00 | Son Güncelleme:

Mehmetçik'in şefkati

Mehmetçik'in şefkati

Mehmetçiğin eli mazlumun üstünde. Türk askeri hem Kabil'den tahliyeleri organize ediyor hem de ülkeden ayrılmak için günlerdir zor şartlar altında bekleyenlere yardım elini uzatıyor.

Taliban'ın kontrolü ele geçirdiği Kabil'de Afganistan'ı terk etmek isteyenlerin, Kabil Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı çevresindeki umutlu bekleyişi sürüyor. Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu binlerce kişi, sıcak altında işlemlerinin tamamlanmasını bekliyor. Afganistan Türk Görev Kuvveti Komutanlığı bünyesinde görev yapan Türk askerleri, Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı'nda diğer ülke askerleri ile işbirliği içerisinde çalışmalarını sürdürüyor. 35 dereceyi aşan sıcaklık ve yoğunluktan dolayı zor anlar yaşayanlara su ve yiyecek dağıtan Mehmetçik, aynı zamanda kontrol noktalarında ülkeden ayrılmak isteyenlerin pasaport ve uçuş izinlerini yapıyor.

EN ÇOK MAĞDUR ÇOCUKLAR

Türk askerleri, tahliye işlemleri için sahada görev yaparken, aynı zamanda 'Ankara' adını taşıyan karargah binasında tahliyenin koordinasyonunu sağlıyor. Sıcak hava, susuzluk ve bölgedeki kargaşa ortamının en büyük mağdurları ise çocuklar. Kimi zaman çevrelerindeki kargaşaya aldırmadan oyunlar oynayan, kimi zaman da yaşadıkları gerginliğin etkisiyle ailelerinin yanından ayrılmak istemeyen çocuklar, havalimanı çevresindeki izdiham nedeniyle ezilme tehlikesi de atlatıyor. Bölgede devriye gezen Türk askerleri çocuklarla ilgileniyor, onlara su ve yiyecek dağıtıyor.

YÜZLERİ BİR NEBZE GÜLDÜ

Mehmetçiğin şefkati sayesinde yaşadığı korkuyu atlatmaya çalışan küçük çocuklar, asker ağabeylerinin verdiği yiyeceklerle mutlu oluyor.

229 TÜRK VATANDAŞI DAHA 'UÇAN KALE' İLE TAHLİYE EDİLDİ

Afganistan'daki Türk vatandaşlarının tahliyesine yönelik çalışmalar sürüyor. Türkiye'ye dönmek için başvuruda bulunarak Kabil Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı'ndaki güvenli bölgede bekleyen 229 Türk vatandaşı daha "uçan kale" A400 M tipi nakliye uçağıyla yurda gönderildi.

<p>Rusya'daki Perm Üniversitesi binasında silahlı saldırı gerçekleşti. Yaralıların ve ölülerin olduğ

Rusya'da üniversitede silahlı saldırı

Düzce'de üretilen elektrikli motosiklet ve bisikletler dünya yollarında

Sivas'ta, Hititler dönemine ait ''apartmanlar'' keşfedilmeyi bekliyor

1915 Çanakkale Köprüsü'nün tabliye montajları tamamlanma aşamasına geldi