• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
26 Ağustos 2021 Perşembe 07:00 | Son Güncelleme:

Mehmetçik Kabil'den dönüyor

Mehmetçik Kabil'den dönüyor

19 yıl sonra dönüyor! Mehmetçik Kabil görevini tamamladı. Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Afganistan'da görev yapan Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) unsurlarının, yapılan temaslar ve mevcut durum ile şartların değerlendirilmesi sonucu tahliyesine başlandığını duyurdu.

Afganistan'da 19 yıldır görevini başarıyla yerine getiren Mehmetçikle ilgili kararı, Milli Savunma Bakanlığı açıkladı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Türk Silahlı Kuvvetleri 2002 yılından bu yana BM, NATO ve ikili anlaşmalar kapsamında tarihi ve kültürel bağlarımız olan Afgan halkının barış, huzur ve istikrarına katkı sağlamak için Afganistan'da görev yapmaktadır" denildi.

AFGAN HALKI İÇİN ORADAYDIK

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Türkiye her zaman ifade ettiği 'Afgan halkı istediği sürece Türkiye yanlarında olmaya devam edecektir' sözünden hareketle belirli şartlar oluşması durumunda 6 yıldır yaptığı gibi Hamid Karzai Havaalanı'nın güvenli işletilmesi sorumluluğunu sürdürebileceği yönündeki niyetini ortaya koymuştur. Çeşitli temaslar, mevcut durum ve şartlar değerlendirilerek TSK unsurlarının tahliyesine başlanmıştır. TSK bu görevi de başarıyla yerine getirmenin gururuyla vatan toprağımıza geri dönmektedir."

HAVALİMANI İÇİN MÜZAKERE

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Bugün bir uçak kalkmış durumda. 24 ya da 36 saat içinde Türk askerlerinin tahliyesi tamamlanabilir" dedi. Kalın şöyle devam etti: "Askerimiz çekildikten sonra da biz havalimanının işletmesine devam edebiliriz. Sivil uzmanlarımız havalimanı için destek verebilir. Bununla ilgili müzakereler devam ediyor. Bunu Türkiye'nin devam ettirmesi konusunda bir irade de ortaya koyuyorlar. Taliban'la istihbarat ve Dışişleri'nden görüşmeler yapıldı."

ERDOĞAN: SÖZLER DEĞİL, İCRAATLAR SÜRECİ BELİRLEYECEK

Başkan Erdoğan, Ahlat'taki etkinliklere katılan büyükelçilere hitaben yaptığı konuşmada Afganistan konusuna değindi: "Afganistan'da önümüzdeki sürecin nasıl şekilleneceğini Taliban'ın sözleri değil icraatları, eylemleri ve atacağı adımlar belirleyecektir. Taliban liderlerinden gelen mesajlara şimdilik ihtiyatlı bir iyimserlikle yaklaşıyoruz. 5 milyonu aşkın sığınmacıya ev sahipliği yapan Türkiye, Suriye veya Afganistan kaynaklı ilave bir göç yükünü kaldıramaz. Türkiye, Afganistan'daki tüm taraflarla yakın diyalog içinde olmaya devam edecektir."

İŞBİRLİĞİNİ ARTIRMAK KONUSUNDA ANLAŞTILAR

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'li mevkidaşı Anthony Blinken'le telefonda görüştü. ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada Afganistan'daki mevcut durum ve tahliye operasyonlarının görüşüldüğü ifade edildi.

31 Ağustos'tan sonra da ABD'lilere izin verİLecek

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, dün gece düzenlediği basın toplantısında 31 Ağustos'tan sonra da Taliban'ın Afganistan'dan ayrılmak isteyen Amerikalılara ve risk altındaki Afganlara izin vereceğini söyledi. 82 bin kişinin tahliye edildiğini ifade etti.

<p class='MsoNormal'>Fatih'te arıza yapan İETT otobüsü, vatandaşlar tarafından  yaklaşık 300 metre i

İETT otobüsü arızalanınca 300 metre itildi

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!