• $9,5989
  • €11,1764
  • 557.245
  • 1470.47
26 Ağustos 2014 Salı 02:00 | Son Güncelleme:

MEB’deki şaheser bilgisayar

MEB’deki şaheser bilgisayar

TURGAY POLAT
turgay.polat@bahcesehir.edu.tr

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), liselere girişte bu yıl ilk kez hayata geçirdiği Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) yerleştirme sonuçlarını açıkladı. 31 Temmuz-8 Ağustos arasında alınan tercih sonuçlarına göre Yerleştirme Puanına sahip 1 milyon 291 bin 851 8’inci sınıf öğrencisinden, 1 milyon 136 bin 546’sı tercih başvurusunda bulundu. Tercihte bulunan öğrencilerden 1 milyon 57 bin 799’u okul kodlarına göre yaptıkları A grubu tercihlerine, 78 bin 447’si okul türlerine göre yaptıkları B grubu tercihlerine yerleşti. Herhangi bir tercihte bulunmayan 134 bin 788 öğrenci ise, evlerine en yakın bir ortaöğretim kurumuna yerleştirildi. 

Şimdi çıksak dünyanın bir ülkesinde öğrencilerinizi liselere yerleştirirken nasıl bir sistem kullanıyorsunuz desek bizim yaptığımızı anlatsak bir kişi inanmaz. İnanması mümkün değil de ondan. Hiçbir yönlendirmeye, backraunda dayanmadan bu ülkenin geleceği çocukları “evine en yakın okula bilgisayar tarafından okulun türüne ve öğrenciye uygunluğuna bakılmaksızın” yerleştirme yapan tek ülke. Bravo bravo… 
Yani kısacası 212 bin öğrenci bakanın tüm tersi ifadelerine ve ikazlarına rağmen birkaç bürokratın “bu sistem doğrudur “ yaklaşımları ile yapıldı. Peki, nereye yerleştirildi? Evine en yakın okula. Peki, bu okul nasıl belirlendi? Öğrencin adresine göre en yakın okul. Buna nasıl karar verildi? Bu 212 bin öğrencinin ilgileri, yetenekleri, bu okullara uygun mu değil mi? Ya da ilköğretimden bir raporla mı bu çocuklar yönlendirildi. Bunların hepsinin maalesef cevabı yok. Tek kelime ile bu çocuklar tamamen bakanlıktaki bilgisayar tarafında yerleştirildi. Bakanlıkta bir bilgisayar var siz onu bilmezsiniz o kadar zeki ve o kadar becerikli ki bütün öğrencileri tanıyor. Bakanlık bürokratları öğrencilerimize en uygun eğitim nedir diye sorunca pat diye yanıt veriyor. Hem de öyle yuvarlak yanıt değil kişiye özgü yanıt. Her çocuğun nerede okuması gerektiğine karar veriyor. Hatta kendini tutamayıp arada sınav sistemini değiştiriyor. Siz şaka yapıyorum sanıyorsunuz ama gerçekten. Dünyada başka bir ülke bulamazsınız bu kadar muazzam çalışan bir sistemi, düşünün öğrencilerin ve ülkenin geleceği söz konusu bir bilgisayar bütün çocuklara sen şu okula sen şu okula diye yönlendirme yapıyor. 
Öncelikle bu kadar gelişmiş bir sistemi kuran ve bunu bakana doğru anlatmayan bürokratları kutluyorum. Bakan bey bunun böyle olduğunu bilmiyor, o her öğrencinin tercihine ve isteğine göre yerleştirme yapıldığını sanıyor. Dünyada eşi benzeri olmayan bir sistem. Öğrencileri 8 yıl eğitimden sonra ne öğretmenleri, ne okul yöneticileri, ne anne babaları yönlendiremiyor ama bakanlıktaki o büyük bilgisayar her şeyi yapıyor. Şimdi birileri bizim çocuklarımızı nasıl otomatik yerleştirirsiniz falan diyecekler. Bırakın Allah’ınızı severseniz. Ne güzel olmuş bence önümüzdeki yıl tercih falan almayın ki zaten gerek de yok direkt siz yerleştirin. 
Gerçekten ilginç bir ülkeyiz zaten. MEB’de görev yapan bürokratlara yıllardır anlatıyoruz ama nafile göreve gelen her bakanı nasılsa bir yolunu bulup ikna ediyorlar.  Üç ayaklı SBS’yi de bu ekip getirdi, aynı ekip bir sonraki bakana bunun yanlış olduğunu söyleyip tek basamağa düşürttü. Burada kesinlikle hükümet ya da bakanı sorumlu tutamayız. Nasıl her binanın yapımında şehircilik bakanı sorumlu değilse burada da eğitim bakanı sorumlu değil. Bakan eğitimi insani koşullara getirmeye çalıştıkça, bürokratlar makineleştiriyor. Bakan öğrencilerin insani yönlerini dikkate almaya çalıştıkça onlar bakanlıkta oturup bakanın yapmak istediği her adımın tersini yapıyor. Ne diyeyim Allah akıl fikir versin… 

<p>Futbol, sahaları aşıp evlerimizdeki televizyonlara, günlük  aktivitelere ve tabi ki son olarak oy

Neden PES Atarız?

Eren-13 operasyonları kapsamında 4 terörist etkisiz hale getirildi

Kuraklık nedeniyle Van Gölü'nde yeni adacıklar ortaya çıktı

NBA tarihinin en iyi 75 oyuncusu açıklandı! İşte listede yer alan isimler