• $9,5384
  • €11,096
  • 549.504
  • 1509.2
31 Mayıs 2013 Cuma 10:32 | Son Güncelleme:

Mahkemesiz adalet dönemi başlıyor

Mahkemesiz  adalet dönemi başlıyor

Dünyada ‘mahkemesiz adalet sistemi’ de denilen ‘hukukta arabuluculuk sistemi’ başlıyor.

Erhan SEVEN / ANKARA

Dünyada ‘mahkemesiz adalet sistemi’ de denilen ‘hukukta arabuluculuk sistemi’ başlıyor. Geçtiğimiz yıl Haziran ayında TBMM’de yasalaşan ve 22 Haziran’da yürürlüğe girecek olan arabuluculuk sistemiyle birlikte, kişiler arasındaki sorunların mahkemeye gitmeden çözümü sağlanacak.

Hukuk sisteminde mahkemelerdeki iş yükünün azaltılması amacıyla gündeme gelen bu sisteme göre; mal paylaşımı, miras gibi özel hukuk anlaşmazlıklarda dava açılmadan arabulucu kullanılabilecek. Kamu düzenini ilgilendirmeyen alacak veya tazminat davaları da dahil özel hukuk alanındaki tüm uyuşmazlıklar arabulucu aracılığıyla çözülebilecek. İş hukuku ve tüketici hukukundan kaynaklanan davalar da arabulucuya gidecek.

SİSTEMİN ÖZELLİKLERİ

ABD’de bulunduğu süre içinde arabuluculuk yapmış ve konuyla ilgili deneyim kazanmış  ve G-T avukatlık bürosu sahibi Gizem Tan konuyla ilgili olarak aksam.com.tr’ye bilgi verdi. Tan, sistemin özel hukuk uyuşmazlıklarının giderilmesi için uygulanacak bir sistem olduğunu ifade etti.

Tan, “Arabuluculuk sistemi Aile hukuku-Miras hukuku, Sigorta anlaşmazlığı, telif anlaşmazlıkları, Sosyal medya saldırıları ve internet suçları , Komşular arası anlaşmazlıklar (gürültü, halı silkeleme, köpek vs), Arazi anlaşmazlığı. kadına şiddet, Doktor-hasta anlaşmazlığı (Doktora şiddet ) gibi konularda uygulanabilecek” dedi.

KİMLER GÖREV YAPABİLECEK

Tan, arabuluculuk konusunda kimlerin görev yapabileceğini de şöyle dile getirdi:

“Mesleğinde en az 5 yıllık kıdeme sahip hukuk fakültesi mezunu olanlar, kasten işlenmiş bir suçtan mahkûm olmayanlar, arabuluculuk eğitimi tamamlayanlar, Adalet Bakanlığı'nca yapılacak yazılı ve uygulamalı sınavda başarılı olanlar arabulucu olabilecek. Arabulucu olmak için aranan şartlar şunlar: a) Türk vatandaşı olmak,  b) Mesleğinde en az beş yıllık kıdeme sahip hukuk fakültesi mezunu olmak, c) Tam ehliyetli olmak, d) Kasten işlenmiş bir suçtan mahkûm olmamak, e) Arabuluculuk eğitimini tamamlamak ve Bakanlıkça yapılan yazılı ve uygulamalı sınavda başarılı olmak”

Türkiye’de 3 milyona yakın hukuk davası, yine 3 milyona yakın ceza davası sayısı bulunuyor. 100 bin kişiye 10 hakim düşüyor ve tutukluluk oranı da yüzde 23.3 olarak gerçekleşiyor.  İlk derece mahkemesi yargılama süresi 210-230 gün, temyiz süresi hukuk dosyalarında 1 yıl, ceza dosyalarında ise 2 yıl olarak gerçekleşiyor. Arabuluculuk sistemiyle birlikte dosya sayısının azaltılması ve adaletin daha hızlı işlemesi sağlanacak.

YARIN İSTANBUL’DA SEMPOZYUM VAR

Mahkemesiz Adalet’ olarak tanımlanan sistemin Türkiye’de uygulamaya geçmesi dolayısıyla İstanbul'da sempozyum düzenleniyor. D&G Tan Hukuk Bürosu tarafından 1 Haziran Cumartesi günü Taksim Ramada Plaza Otel’de gerçekleştirilecek sempozyuma arabuluculuk konusunda önemli çalışmaları olan ve uygulamadan gelen dünyaca ünlü hukukçular katılacak.  Arabuluculuk sisteminin dünyadaki önemi, teorik ve pratik uygulamaları, Türkiye’de nasıl işleyeceğinin ele alınacağı sempozyumda ayrıca inter aktif olarak dava örnekleri tartışılacak. 

<p>Irak  ve Suriye'ye 2, Lübnan'a 1 yıl asker gönderme süresinin uzatılmasına ilişkin  Cumhurbaşkanl

CHP Tezkereye 'Hayır' Oyu Vereceğini Açıkladı

Kepçe ile yol kapatıp drift yaptılar

Muğla'daki fosil alanında yeni buluntulara ulaşıldı

''UÇBEY''in ilk kez kullanıldığı operasyonda gri listedeki terörist vuruldu