• $7,5345
  • €8,9837
  • 411.286
  • 1541.98
07 Mayıs 2020 Perşembe 14:44 | Son Güncelleme:

Mahkemeler ertelendi mi?

Mahkemeler ertelendi mi"

Koronavirüs salgını tüm dünyada etkisini sürdürmeye devam ediyor. Türkiye'de de önlemler her geçen gün arttırılıyor.

Koronavirüs salgını tüm dünyada etkisini sürdürmeye devam ediyor. Türkiye'de de önlemler her geçen gün arttırılıyor.

MAHKEMELER ERTELENDİ Mİ?

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül mahkemeler ile ilgili alınan önemli kararları aktardı. Bakan Gül, "30 Nisan'a kadar duruşmalar ve acil olmayan tüm işler ertelenmiştir" açıklamasını yaptı.

“Avukat arkadaşlarımıza 6 Nisan itibariyle CMK alacaklarına yönelik tüm ödemeler başsavcılıklara ulaştırılacaktır” diyen Bakan Gül, “Bir diğer konu da her gün yüz binlerce insanın giriş çıkış yaptığı adliyelerde ve icra dairelerindeki insan sirkülasyonunu durdurmaktır. Yasa çıkar çıkmaz HSK bir çalışma yaptı. Tutuklu ve acil işler, yürütmenin durdurulması ve acele işler haricinde tüm duruşmalar ertelenecek” şeklinde konuştu.

MAHKEMELER VE DURUŞMALAR NE ZAMANA KADAR ERTELENDİ?

Aciliyeti olmayan tüm mahkemeler 30 Nisan’a kadar ertelendi. Ek önlemler çerçevesinde alınan kararlardan bazıları ise şu şekilde;

Duruşma, müzakere ve keşiflerin ertelenmesine yönelik işlemler evrak üzerinden ve duruşma açılmadan yapılacak. Yeni duruşma günü ile keşif saati, masrafları gider avansından veya kamu bütçesinden karşılanmak ve her türlü iletişim vasıtalarından istifade edilmek suretiyle uyuşmazlığın taraflarına bildirilecek.

Ceza Muhakemesi Kanunu'na göre tutukluluk değerlendirmesinin zorunlu olduğu durumlarda, tutuklu ve müdafi, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) uygulaması üzerinden dinlenilerek duruşma yapılacak.

Erteleme süresince, yargıda hedef sürelere uyulamaması, hakim ve savcıların terfi incelemesinde ve teftiş sırasında aleyhe değerlendirilmeyecek.

<p>AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, partili gençlerle Ayasofya Camii'nde sabah nam

Kabaktepe gençlerle Ayasofya'da buluştu: Sabah namazı kılıp, çorba dağıttı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Iğdır'da esnaf ziyareti yaptı

Mavi Vatan 2021 Tatbikatı'nın Seçkin Gözlemci Günü başladı

Başkan Erdoğan, Mavi Vatan 2021 Taktik Tatbikatı'na canlı bağlantıyla katıldı