• $7,8228
  • €9,4308
  • 459.326
  • 1328.83
19 Kasım 2020 Perşembe 11:05 | Son Güncelleme:

Mahalleli korkudan 40 yıldır yaklaşamıyor: Olukbaşı kanyonu için harekete geçildi

Mahalleli korkudan 40 yıldır yaklaşamıyor: Olukbaşı kanyonu için harekete geçildi
DHA

Denizli'nin Acıpayam ilçesinde 40 yıl önce bir kişinin düşüp ölmesi sonucu mahalle halkının korkup yaklaşamadığı Olukbaşı kanyonunun turizme kazandırılması için çalışma başlatıldı. Doğal dokuya zarar vermeden yapılacak çalışmayla kanyona yürüyüş yolları, doğal yüzme alanları, teraslar, asma köprüler ve dinlenme alanları inşa edilecek.

Yıllardır gizli kalmış olan masmavi suları ve şelaleleriyle dikkat çeken Olukbaşı kanyonunun turizme kazandırılması için harekete geçildi.

DHA'da yer alan habere göre, Acıpayam ilçesinin kırsal Benlik ve Olukbaşı mahalleleri içinde yer alan tarihi değirmenlerin de bulunduğu Olukbaşı Kanyonu, yaklaşık 50 metre yüksekliğe sahip, dev kayalıkların arasından akan tertemiz suyu ile dikkat çekiyor. Kimi bölgelerde birikintiler oluşturan su, masmavi görünümüyle eşsiz bir güzellik sunuyor.

40 yıl önce bölgede yaşayan bir kişinin kanyondan düşerek ölmesinin ardından, mahalle halkı ya kendilerinin ya da hayvanlarının düşmesinden korkarak yaklaşmaya çekindiği kanyon bu zamana kadar gizli kalarak bu doğal güzelliğini korudu.

"Keşfedilmemiş saklı cennet" olarak nitelendirilen, doğal yapısıyla dikkatleri üzerine çeken Olukbaşı Kanyonu, yürüyüş ve tırmanış imkanlarıyla dağcılık tutkunlarının da ilgisini çekiyor. Acıpayam'a 40 kilometre mesafedeki, içinde şelalelerin bulunduğu kanyon Acıpayam Belediyesi tarafından turizme kazandırılması için çalışma başlatıldı.

Çalışmalar tamamlandığında kanyonun doğa tutkunları ve karavan turizmi bakımından yükselen bir değer olacağının öngörüldüğü bildirildi.

"KANYONA DÜŞERİZ KORKUSUYLA YILLARCA YAKLAŞAMADIK"

Olukbaşı Mahalle Muhtarı Duran Dağ, 1980 yılında bir kişinin kanyona düşüp, yaşamını yitirdiğini hatırlatarak şunları kaydetti:

"O zamandan bu yana kanyondan hep korktuk. Kendimiz, çocuklarımız ya da hayvanlarımız düşer diye korkup yaklaşamadık. Ama şimdi mahalledeki arazilerimizi de suladığımız kanyon, gizli cennet çıktı. Artık korkmuyoruz. Belediye kanyonu turizme kazandırmak için çalışma başlattı. İnşaat çalışmaları bittikten sonra bu kanyon Türkiye'de en iddialı yerlerden biri olacak."

<p>Gram altın son dakika itibarı ile yükselişini sürdürerek 460 lira bandına dayandı. Altın fiyatlar

Altın yakın ve orta vadede yükselecek mi? Gram altında son dakika gelişmeleri!

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Uğur böcekleri şehri bastı