• $8,0735
  • €9,684
  • 460.95
  • 1408.28
27 Şubat 2019 Çarşamba 08:00 | Son Güncelleme:

Mağdurun hakkını devlet arayacak

Mağdurun hakkını devlet arayacak

Suç işlendiği andan itibaren harekete geçecek olan Adalet Bakanlığı uzmanları, yargılama tamamlanana kadar mağdura hukuki destek verecek. Şikayetçi olmayanlar ise dava açmaları için ikna edilecek.

YELDA GÖKDAĞ

BAŞVURU BEKLENMEYECEK

Adalet Bakanlığı yargı sürecinin her aşamasında mağdurun yanında olmak için yeni bir uygulama başlatacak. Mağdur Hakları Daire Başkanlığı tarafından Adil Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlükleri kurulacak. Özel eğitimli pedagog ve psikologlardan oluşacak uzman kadrosu, mağdurun başvurusunu beklemeden olaya müdahil olacak. Bu çerçevede 720 pedagog ve psikolog görevlendirilecek. Hazırlanan yönetmelik Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile kısa sürede yürürlüğe girecek.

ÇOCUK VE KADINLAR İLK SIRADA

İlk etapta İstanbul Anadolu, İzmir, Adana, Eskişehir, Samsun, Malatya ve Rize’de pilot uygulama olarak başlatılacak proje, ülke genelindeki tüm adliyelerde hayata geçirilecek. AKŞAM’ın ulaştığı bilgiye göre, öncelikli destek verilecek grupların başında cinsel istismar mağduru çocuklar, şiddet mağduru kadınlar, suç mağduru engelliler ve kimsesizlerle terör gibi ağır travmatik olaylara maruz kalan kişiler yer alacak. 

KORUMA VE BARINMA GÜVENCESİ

Proje kapsamda Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlükleri, UYAP Sistemi’ne entegre edilecek. Kolluk ve savcılık tarafından sisteme bildirilen olayı öğrenen uzman, derhal mağdurla bağlantıya geçecek. Şikayetçi olunmaması durumunda uzmanlar, şahıslarla görüşüp dava açılması için ikna edecek. Mağdur ve ailesine koruma, barınma ve sosyal ihtiyaçlarının eksiksiz olarak sağlanacağı konusunda güvence verilecek.

HİZMETLER ÜCRETSİZ OLACAK

Mağdurun korunması ve ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlayacak olan uzmanlar vasıtasıyla barolardan avukatlık hizmeti alınacak. Adli yazışmalardan, mağdurun tedavisinden tıbbi raporların takibine, psikolojik destekten sığınma evi teminine varana kadar, pek çok konuda da destek sağlanacak. Yargı süreci sonuçlanıncaya kadar kesintisiz sürecek olan bu hizmetlerin tamamı ücretsiz olacak.

<p>İrlandalı şair ve düzyazı yazarı James Clarence Mangan hem Osmanlı Divan şiirlerini çevirmiş hem

Türkiye aşığı İrlandalı şair: Mangan

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Nisan 2021)

Ayasofya-i Kebir Camisi'nde ramazanın ilk cuması Kovid-19 önlemleriyle kılındı

Nemrut Krater Gölü karlı manzarası ile görenleri kendine hayran bırakıyor