• $7,5364
  • €8,988
  • 411.439
  • 1541.98
15 Ocak 2021 Cuma 16:43 | Son Güncelleme:

Macron'dan Başkan Erdoğan'a mektup: Görüşmeler başlayabilir...

Macron'dan Başkan Erdoğan'a mektup: Görüşmeler başlayabilir...

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu; Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un, Başkan Erdoğan'a bir mektup yazdığını belirtti. Çavuşoğlu; söz konusu mektupla Macron'un, iki ülke arasındaki gerginliğe karşılık olarak ilişkileri geliştirmek istediğini ifade etti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Pakistan dönüşünde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Fransa ile gerilen ilişkilerde olumlu gelişmeler olduğunu dile getiren Bakan Çavuşoğlu, Macron'un Başkan Erdoğan'a bir mektup yazdığını belirtti.

Sabah'ta yer alan habere göre, Macron'un Başkan Erdoğan'a bir mektup yazdığını bildiren Bakan Çavuşoğlu, iki ülke arasında görüşmelerin başlayacağını ifade etti.

Fransa'nın, ilişkileri geliştirme yönünde bir adım attığını vurgulayan Çavuşoğlu şunları kaydetti:

"Fransa ile ilişkilerimiz, Peygamber efendimize ve Kur'an-ı Kerim'e yönelik saldırılar, devlet binalarında afişlerin asılması ve bunların, ifade özgürlüğü gibi nitelendirmesinden sonra gerildi. Biz de cevaplarımızı verdik. Kendi milli eğitim bakanlarıyla ilgili bir iki karikatür olunca onları hemen yasakladılar. Ama bizim kutsalımıza gelince ifade özgürlüğü diyorlar. 

En son Fransa Dışişleri Bakanı Le Drian ile yaptığımız görüşmede 'bir yol haritası üzerinde çalışalım' diye mutabık kaldık. Sonra Cumhurbaşkanımız, Sn Macron'a bir geçmiş olsun mektubu gönderdi ve yeni yılını tebrik etti. Ve arkasından Fransızlar 4 alanda istişarelere başlayalım diye bize geri döndüler, biz de tamam dedik. 

İki gün önce de Macron'un mektubunu aldık, gayet olumlu. İlişkileri geliştirme isteği, Türkiye'ye atfettikleri önemin yanı sıra Avrupa için Cumhurbaşkanımızla görüşmeyi de arzu ettiğini vurgulayan, güzel pozitif, hatta hitabı Türkçe bir mektup aldık. (Mektup, eL yazısı ile 'Değerli Tayyip' diye başlıyor) Cumhurbaşkanımız da 'memnuniyetle görüşürüz' dedi. Önce video konferans ve telefon görüşmesinden bahsediliyor."

<p><span>Bitlis'teki helikopter kazasında şehit düşen 8. kolordu  komutanı korgeneral Osman Erbaş te

Şehit Korgeneral Osman Erbaş'ın kahramanlıkları...

Antalya'daki yerleşik yabancılarKovid-19 aşısının ilk dozunu yaptırdı

Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus, Bağdat'ta

Türk Kızılay Irak Delegasyonuna ait fırında üretilen ekmekleri mültecilere dağıttı