• $7,476
  • €9,0307
  • 441.609
  • 1556.77
05 Temmuz 2020 Pazar 17:32 | Son Güncelleme:

Libya'da anlamlı mesaj... Bakan Akar, Rus yapımı savaş helikopteri önünde röportaj verdi

Libya'da anlamlı mesaj... Bakan Akar, Rus yapımı savaş helikopteri önünde röportaj verdi

Geçtiğimiz günlerde Libya'ya kritik bir ziyaret gerçekleştiren Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, buradaki temaslarından sonra İngiliz medya kuruluşu BBC'ye röportaj verdi. Bakan Akar'ın, röportajı, darbeci Hafter milislerinden ele geçirilen Rus yapımı savaş helikopterinin önünde gerçekleştirmesi dikkatlerden kaçmadı.

Milli Savunma Bakanı (MSB) Hulusi Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ile Güvenlik ve Askeri İşbirliği Mutabakat Muhtırası kapsamında yapılan faaliyetleri yerinde incelemek üzere 3 Temmuz Cumartesi günü Libya'ya kritik bir ziyaret gerçekleştirmişti.

Star.com.tr'nin yer verdiği habere göre, burada önemli mesajlar veren Bakan Akar, şu ifadeleri kullanmıştı:

"Libyalı kardeşlerimizin daha rahat, daha mutlu, daha güven içinde yaşamaları için destek vermeye devam edeceğiz. Bizim buradaki görevimiz askeri eğitim iş birliği ve danışmanlık. Elimizden geldiğince Libyalı kardeşlerimize bu alanlarda katkı sağlamaya çalışıyoruz. Darbeci Hafter'in bütün Libya'ya hakim olmak gibi hayali neredeyse gerçek olmak üzereydi. Fakat sizlerin katkılarıyla dengelerin değişmesi bunu durdurdu, engelledi. Bunu sadece biz değil dünya genelinde basın, akademi kurulları ve askeri çevreler de 'Türkler geldi buranın kaderi, Hafter'in durumu değişti' hükmünü rahatlıkla söylüyor."

BBC RÖPORTAJINDA DİKKAT ÇEKEN 'RUS HELİKOPTERİ' DETAYI

Bakan Akar, Libya ziyaretine eşlik eden gazetecilerden BBC muhabiri Orla Guerin'e burada bir röportaj verdi.

Röportaja ait bir kareyi Twitter hesabından paylaşan Orla Guerin, şu ifadeleri kullandı:

"Libya'da Türkiye Savunma Bakanı Hulusi Akar ile birlikte. Türkiye buradaki yeni güç. Türkiye'nin BM destekli hükümete verdiği destek çok kritikti. Trablus'u ele geçirmeye çalışan Hafter'e karşı durumu tersine çevirdi."

Paylaşılan karede Bakan Akar'ın Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri darbeci Hafter'e verilen Rus yapımı savaş helikopterinin önünde durması dikkatlerden kaçmadı. 

Helikopterin, Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne (UMH) bağlı Libya ordusu tarafından darbeci Hafter milislerinden ele geçirildiği değerlendiriliyor.

Libya'daki Vatiyye Üssü'ne hava saldırısı! Mısır ve BAE iddiası...

Libya'dan Vatiyye Üssü açıklaması: Bu saldırıya karşılık verilecek

<p>Angela Merkel’in partisi Hristiyan Demokrat Birlik Partisi'nin genel başkanlığına seçilen A

Türk dostu Armin Laschet kimdir?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Kısıtlamaların sona ermesiyle İstanbul'da hareketlilik başladı

Eğil Kalesi ve kral mezarları UNESCO yolunda