• $8,058
  • €9,6752
  • 460.376
  • 1408.14
01 Nisan 2021 Perşembe 18:54 | Son Güncelleme:

LGBT'lilerden İYİ Parti binası önünde basın açıklaması: "Teşekkür ederiz Meral anne"

LGBT'lilerden İYİ Parti binası önünde basın açıklaması: "Teşekkür ederiz Meral anne"
AA

LGBT'li Pembe Hayat Derneği üyeleri İYİ Parti önünde basın açıklaması yaparak partiye İstanbul Sözleşmesi konusunda teşekkürlerini ilettiler.

İstanbul Sözleşmesi'nin feshedilmesine tepki gösteren Pembe Hayat Derneği üyesi bir grup, İYİ Parti Genel Merkezi önünde toplanarak basın açıklaması yaptı.

AA'nın haberine göre, grup adına açıklama yapan dernek üyesi Beray Göksu Eroğlu, salgın şartları nedeniyle on binlerce LGBT üyesini temsilen az sayıda kişi olarak toplandıklarını belirtti.

Eroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ve CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'na da desteklerinden dolayı teşekkür etti.

LGBT bireyler olarak haklarını bir manifestoyla tüm dünyaya haykırmak istediklerini ifade eden Eroğlu, şunları söyledi:

LGBT bireyler olarak bizler de aile kurma, toplum içinde kabul görme arzusundayız. Bizler evlat edinmek istiyoruz. Dünyanın birçok gelişmiş ülkesinde olduğu gibi dilediğimiz kişiyle evlenebilme ve topluma kazandıracak çocuklar yetiştirebilmeyi arzu ediyoruz. Biz farklı değiliz, bizler öteki değiliz, sadece ve sadece çağ dışı düşüncelerin esaretindeyiz. Her canlının anne baba olma hakkı varken fizyolojik nedenlerle sahip olamadığımız bu hak neden bizlere verilmiyor? Bizler neden evlat edinemiyoruz?"

Toplumda inançsız oldukları ya da benzer inançlara sahip olmadıkları gibi bir algının bulunduğuna işaret eden Eroğlu, inançlı LGBT'lilerin ibadet yapma hakkının elinden alındığını belirtti. Eroğlu, "İstanbul Sözleşmesi kısmen de olsa bizlere yaşanılacak bir Türkiye vadediyordu. Kadına şiddetin pik yaptığı her gün cinsiyetinden ötürü bir kadının ya da LGBT bireyin şiddete maruz kaldığı bu ülkede, uluslararası bir sözleşmeye dahi tahammül edilememesini kamuoyunun vicdanına bırakıyoruz. İyi ki kadınların vicdanı var, iyi ki kadınların cesareti var, iyi ki İYİ Parti var. Bir kez daha Meral anneye teşekkür ediyor, 'İstanbul Sözleşmesi yaşatır' diyoruz."

Basın açıklamasına katılanlar, gökkuşağının renklerini taşıyan şemsiyeler açtı, "LGBT hakkı insan hakkıdır", "İstanbul Sözleşmesi yaşatır" ve "Teşekkür ederiz Meral anne" yazılı dövizler taşıdı.

<p>Ankara'da boşanma aşamasında olduğu eşine karşı koruma tedbiri bulunan L.S. 4 aylık bebeği Asya S

Koruma tedbiri olan baba minik Asya'yı annesinden böyle kaçırdı! İşte o anlar...

Bakanı Karaismailoğlu, Hasankeyf-2 Köprüsü Açılış Töreninde katıldı

Milli Savunma Bakanlığı fotoğrafları paylaştı

''Baharın müjdecisi'' leylekler Bingöl'e renk kattı