• $7,4627
  • €9,024
  • 437.81
  • 1524.49
12 Mart 2020 Perşembe 10:41 | Son Güncelleme:

KKTC Başbakanı Ersin Tatar: Kıbrıs adasında kalıcı ayrılığın zamanı geldi

KKTC Başbakanı Ersin Tatar: Kıbrıs adasında kalıcı ayrılığın zamanı geldi

KKTC Başbakanı Ersin Tatar, Kıbrıs'ta yan yana yaşayan iki devlet olduğu gerçeğinin kimse tarafından inkar edilemeyeceğini belirterek, "Adada iki devletli çözümün kalıcı hale gelmesinin zamanı geldi." diye konuştu.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersin Tatar, adanın siyasi durumuyla ilgili olarak, "Kıbrıs'ta yan yana yaşayan iki devlet olduğu gerçeği var. Kimse bunu inkar edemez." diye konuştu.

BBC Türkçe'nin Financial Times'tan aktardığı haberine göre, adadaki barış görüşmeleriyle ilgili açıklamalarda bulunan Tatar, Kıbrıs'ta Türkler ve Rumlar arasında yıllardır yürütülen barış görüşmelerinin sonuç vermediğini, adada iki devletli çözümün kalıcı hale gelmesinin zamanının geldiğini belirtti.

Kıbrıs'ta yan yana yaşayan iki devlet olduğu gerçeğinin kimse tarafından inkar edilemeyeceğinin altını çizen Tatar, şunları kaydetti:

"Biz bir Kıbrıs Türk devleti istiyoruz. Bunca yıldan sonra Rumların Kıbrıs Türklerini yönettiği federal bir cumhuriyette birleşmemiz gerektiğine inanmıyoruz. Bu, asla kabul edemeyeceğimiz bir şeydir."

"BOYUN EĞMEYECEĞİZ"

Financial Times'ın "önde gelen bir cumhurbaşkanı adayı" olarak nitelendirdiği ve tavrını "sert" bulduğu Tatar, Kıbrıs Rum yönetiminin 2003'te açılan Kuzey Kıbrıs'la arasındaki geçiş noktalarını koronavirüsle mücadele amacıyla kapatmasına da tepki gösterdi.

Kıbrıslı Türklerin "son derece haksız bir muameleye maruz kaldıklarını" vurgulayan Tatar, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Rum yetkililer, Kıbrıs'ın gerçek sahipleri olduklarına inanıyor. Onlara boyun eğmemiz gerektiğini düşünüyor."

KKTC'nin cumhurbaşkanı seçilmesi halinde Rumlarla müzakerelere ve iş birliğine hazır olduğunu söyleyen Tatar, bununla birlikte "zorunlu bir evliliğe" karşı olduğunun da altını çizdi.

"TÜRKİYE OLMASAYDI OLMAZDIK"

Financial Times'e verdiği demeçte "Türkiye'yle daima iyi geçinme" politikasını benimsediğini söyleyen Tatar, Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın verdiği desteğin önemine dikkat çekti.

Türkiye tüm kritik anlarda KKTC'nin yanında olduğunu hatırlatan Tatar, KKTC'nin Türkiye'nin desteği olmadan varlığını sürdüremeyeceğini söyledi.

<p>Okurlarından gelen 'Kullanmış olduğunuz dil, çoğu kez 'ağdalı ve anlaşılması güç' noktasında gele

'Türkçenin inceliklerini kullanmazsak yok olup gidecek'

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

İzinsiz kazı yapan 11 kişi gözaltına alındı

Kar yağışı sonrası İstanbul barajlarında son durum