• $9,4936
  • €11,041
  • 545.58
  • 1514.96
23 Ağustos 2021 Pazartesi 08:29 | Son Güncelleme:

Küllerinden yeşilleniyor

Küllerinden yeşilleniyor
AA

Yanan orman canlanıyor. Muğla'da yanan ormanlık alanlarda ekolojik yaşam 3 haftada canlanmaya başladı. Çiçeklerin açtığı, ağaçların yeni sürgün verdiği ve kuşların ormana döndüğü görüldü.

Muğla Marmaris'te 3 hafta önce alevlere teslim olan orman, küllerinden doğmaya başladı. Yangının yaban hayatına etkisini araştırmak için sahada inceleme yapan Sıtkı Koçman Üniversitesi öğretim görevlisi Dr. Yasin İlemin, bazı alanların yeşillendiğini fark etti. Yeniden kuş seslerinin duyulduğu bölgede çektiği fotoğrafları sosyal medayda paylaşan İlemin, şu bilgileri verdi:

Marmaris'te küle dönen ormanlık alan dışarıdan müdahaleye gerek olmadan yeşermeye başladı.

TOHUMLAR YAĞIŞ BEKLİYOR

"Hayıt, sandal başta olmak üzere maki türleri tekrar toprak altından sürgün veriyor ve yeşeriyor. Etrafa doğal olarak yayılmış kızılçam tohumları var. İlk yağmurları bekliyorlar sabırsızlıkla. Bakın, yanmış orman ve ağaçlara dokunulmadığında neler oluyor? Yanmış ormanın içinden ağaç kakan sesleri geliyor. Bu sesler yangına rağmen kızılçamın kalın kabukları altında hâlâ böcekler olduğuna önemli bir kanıt. Kalın kabuklarının altında böcekleri korumuş."

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Beyaz Saray Sözcüsü Psaki, düzenlediği  basın toplantısında, gün

ABD'den 'müttefiklik' vurgusu

İran'da akaryakıt krizi! Benzin istasyonlarının önünde uzun kuyruklar oluştu

Rusya'da düzenlenen cenaze hizmetleri fuarından ilginç kareler

NASA açıkladı: Samanyolu galaksisi dışındaki ilk gezegen bulunmuş olabilir