• $13,5529
  • €15,287
  • 802.536
  • 1940.86
25 Şubat 2014 Salı 02:00 | Son Güncelleme:

Kreşleri bile dinlemişler

Kreşleri bile dinlemişler

Türkiye'nin en büyük dinleme skandalıyla sarsıldı. Gazeteci, işadamı, bakan ve bürokratların da bulunduğu listede X’le işaretlilerin arasında kreşler bile var! 

BÜLENT ŞANLIKAN - EMRE ÖZTÜRK

PARALEL yapının 2011 yılında bir ihbar mektubuna dayanarak sözde ‘Tevhit-i Selam Terör Örgütü’ iddiasıyla aralarında bakanlar, siyasetçiler, gazetecilerin de bulunduğu 7 bine yakın kişiyi dinlediğinin ortaya çıkması gündemi sarstı. Listede binlerce telefonun karşısına isim ya da kurum yerine ‘X’ işareti konulmuş. Bu işaretin karşısındaki numaralar arasında Adalet Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı'ndan çocuk kreşlerine, masaj salonlarından 2 bin kişinin üstünde eleman çalıştıran firmaların santralları da var. Ana soruşturma dosyasının yanı sıra 30'a yakın dosya açılarak dinleme ağının genişletildiği de ortaya çıktı. Benzer dinlemenin yapıldığı KCK ve El-Kaide soruşturması adı altında 2 dosyanın daha olduğu belirtildi.  

DOSYAYI DEVRETTİ 
MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın 7 Şubat 2012’de ifadeye çağırıldığı KCK soruşturmasını yürüten Savcılar Adem Özcan ile Adnan Çimen’in başlattığı 2011/762 numaralı soruşturma 4 sayfalık bir ihbar mektubuna dayandırılarak başlatıldı. Büyükçekmece Adliyesi’ne atanan Adnan Çimen, ismine ‘Tevhid-i Selam Terör Örgütü’ verilen soruşturmayı daha sonra TMK 10. Madde ile görevli savcı Adem Özcan’a devretti. Dinlemeler, dosyayı inceleyen yeni terör başsavcıvekili Oğuzhan Atamtürk Uyar'ın incelemesiyle ortaya çıktı.  

ÇOCUK YUVALARI BİLE VAR 
Dinleme ağının 3 yıl boyunca gruplar halinde genişletildiği öğrenildi. Skandal soruşturmada en dikkat çeken bölüm ise dinlenen binlerce telefonun karşısına isim ya da kurum yerine ‘X’ işareti konulması. Listede ‘X’ işareti ile gösterilen telefon numaraları arasında Adalet Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Gıda Bakanlığı, CHP Genel Merkezi’nin santralı, hatta çocuk kreşleri bi le var. Anadolu Ajansı ve Ulusal Kanal'ın rejisi de dinlenenler arasında. 

MASAJ SALONU TEHDİDİ 
X ile işaretlenen numaralar arasında masaj salonları da var. Paralel yapının masaj salonlarına gidenleri belirleyip, görüntülerini çektikten sonra şantaj yapmayı hedeflediği tahmin ediliyor. Yine x işaretiyle gösterilen numaralar arasında bazı polis şefleri ile memurların numarası olduğu da tespit edildi. 

X OLARAK İŞARETLENİP DİNLENEN İSİMLER
Ankara’da bir masaj salonu, çocuk kreşleri, Adalet Bakanlığı Özel Kalemi, Ece Yayınları, AK Parti Ankara Milletvekili Zelkif Kazdal’ın ofisi, Ehlibeyt İlim Vakfı, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda ve Teftiş Başkanlığı, Anadolu Ajansı Özel Kalemi ve Dış Haberler Servisi. Sağlık Bakanlığı Dair Başkanlığı, AFM Hukuk Bürosu, Akabe Vakfı 

İŞTE LİSTEDE BULUNANLAR
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanı Yalçın Akdoğan, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Enerji Bakanı Taner Yıldız, Vakıfbank Genel Müdürü Halil Aydoğan THY Genel Müdürü Temel Kotil, Başbakan’ın kardeşi Mustafa Erdoğan, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Hürriyet yazarı Ertuğrul Özkök, Star Gazetesi Yayın Yönetmeni Yusuf Ziya Cömert, TRT Haber Dairesi Başkanı Nasuhi Güngör, Yeni Şafak gazetesi Yayın Yönetmeni İbrahim Karagül, Yeni Şafak gazetesi yazarı Ali Bayramoğlu, spiker Defne Samyeli, İran İslam Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Ticaret Müsteşarı Abdullah Aklaghi, Gazeteci Uğur Mumcu cinayetinden ceza alan ve 5.5. yıl hapis yatan Abdülhamit Çelik, Hilal TV Genel Yayın Müdürü Adnan İnanç, MHP Hatay Milletvekili Adnan Şefik Çirkin, MAZLUMDER Genel Başkanı AK Parti eski Milletvekili Ahmet Faruk Ünsal, İşadamı Ahmet Nazif Zorlu, Irak Milli Reform Hareketi Türkiye Temsilcisi Ali Akbar Waly, İran Ankara Büyükelçisi Ali Mehrabi, AK Parti eski Ankara Milletvekili Faruk Koca, Doğu Perinçek’in eşi Hacer Şule Perinçek, Azerbaycan İslam Mukavemet Hareketinin lideri Hacı Tale Bağırov, Gazeteci yazar Hakan Albayrak, Bağımsız Türkiye Partisi'nin kurucusu ve genel başkanı Haydar Baş, AKABE Kültür Eğitim Vakfı Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Avni Yazıcıoğlu, AK Parti Düzce Milletvekili İbrahim Korkmaz, Gazeteci İdris Saruhan, Avustralya’da işadamı, Standard-Oil ve SCG Grubu Yönetim Kurulu Baskani Jay Alparslan, Abdullah Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan, Merve Kavakçı’nın da olduğu yedi bine yakın kişinin dinlendiği tespit edildi. 

10 binlerle ifade edilen dinlemelerin, Dink cinayetiyle adını duyuran Yılmazer döneminde yapıldığı öne sürüldü...

Bakanlardan gazetecilere, bürokratlardan işadamlarına kadar adı dinleme listesinde bulunanlar AKŞAM’a konuştu... 

PES DEDİRTEN DİNLEME TAKTİĞİ

TWITTER YIKILDI
DİNLEME listelerinde adı yer alan isimlerden bazıları sosyal medya aracılığıyla açıklamalarda bulundu. İşte o açıklamalar:  Başbakan Erdoğan'ın Başdanışmanı Yalçın Akdoğan: Dinleme listelerine bakınca paralelcilerin 'muhaberat devleti' kurma yolunda önemli mesafe aldığı anlaşılıyor. Bu kadar habis bir yapı işte... Ağlak ağlak konuşan paralelci gazetecilerin yüzleri, giderek canavarlaşan bu hastalıklı yapının melanetlerini görünce hiç mi kızarmıyor? 
Can Dündar: Günaydın! Yeni haftanın ilk sabahına 'Dinleniyor musun: Tıkla öğren' haberiyle uyandım. Tıkladım. Öğrendim. Dinlenmişim. 
İbrahim Karagül: 7 bin kişi dinlenmiş. İlk listede 3064 isim var. Herkese bir hayali örgüt ayarlanmış. Bu millet yakanıza yapışır. Binlerce kişiyi ne diye dinlediniz? 
Hakan Albayrak: Tarihin en büyük telekulak olayı: Paralel örgüt 7 bin kişiyi dinledi. 
Kemal Gümüş: Savcılar hangi gerekçeyle beni dinletmiş anlayabilmiş değilim... Hem de her gün yüz yüze baktığımız savcılar bunu yapmış... 

 

Başkan Erdoğan-Elon Musk görüşmesinin detayları ortaya çıktı! Tesla'dan Türkiye hamlesi
Başkan Erdoğan-Elon Musk görüşmesinin detayları ortaya çıktı! Tesla'dan Türkiye hamlesi

Başkan Erdoğan-Elon Musk görüşmesinin detayları ortaya çıktı! Tesla'dan Türkiye hamlesi

Dünyada ilk olacak: Turkovac için yeni çalışma başladı
Dünyada ilk olacak: Turkovac için yeni çalışma başladı

Dünyada ilk olacak: Turkovac için yeni çalışma başladı

Son dakika haberleri: Emeklilerin maaş farklarının yatacağı tarih belli oldu
Son dakika haberleri: Emeklilerin maaş farklarının yatacağı tarih belli oldu

Son dakika haberleri: Emeklilerin maaş farklarının yatacağı tarih belli oldu

<p>İstanbul Ticaret Üniversitesi Ulaştırma Sistemleri Uzmanı  Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı araç içinde

Yolda kalan sürücüler araç içinde ne yapmalı?

Akbabalar evcil köpeklerin peşine düştü! Korku dolu anlar

NASA duyurdu! James Webb Uzay Teleskobu hedefine ulaştı

Meta'dan dünyanın en hızlı süper bilgisayarı geliyor