• $ 6,056
  • € 6,7695
  • 248.744
  • 86.796
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Kredi notu öğrenme E-devlet ücretsiz Kredi notu ücretsiz sorgulama

Kredi notunu ücretsiz sorgulamak isteyen vatandaşlara müjde. E-devlet kapısından kredi notu öğrenme işlemi çok kolay bir şekilde yapılabiliyor. Türkiye Bankacılar Birliği’nin verdiği hizmetle birlikte ayda bir kez olmak üzere kredi notu ücretsiz öğrenmek mümkün. Ancak e-devlet üzerinden açılacak yeni servisle birlikte kredi notu öğrenme işlemi ücret ödenmenden yapılabilecek. E-devlet kapısından kredi notu öğrenme işlemi çok kolay bir şekilde yapılabiliyor. Türkiye Bankacılar Birliği’nin verdiği hizmetle birlikte ayda bir kez olmak üzere kredi notu ücretsiz öğrenmek mümkün.

Kredi notunu ücretsiz öğrenmek isteyen vatandaşlara E-devlet kapısından dev hizmet. E-Devlet Kredi notu sorgulama sayfası erişime açılıyor. Kredi almak için belirleyici olan notlardan birisi olan kredi notu, halihazırda bankalara ve bazı özel servislere ücret ödenerek sorgulanabiliyor. Ücretsiz kredi notu öğrenme işlemi son derece basit olacak. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Oktay, e-Devlet’e finans ve bankacılık alanında yeni bir hizmeti entegre ettiklerini de sözlerine ekledi.

E-DEVLET KREDİ NOTU ÖĞRENME İŞLEMİ İÇİN TIKLAYINIZ

Kişiler, bu hizmet ile evinde, internet üzerinden ücret ödemeden banka ve finansal kuruluşlardan kullandığı bireysel ve ticari nitelikli tüm kredi ve kredi kartı limitlerini, vadelerine göre borç bilgilerini ve ödenmemiş olan faiz, komisyon bilgilerini görebilecek. Raporda, borç bilgileri banka ve finansal kuruluş bazında yer alacak. Vatandaş, tüm borçlarını ve varsa ödenmemiş olan faiz, komisyonlarını topladığında toplam borç tutarına ulaşabilecek. Ayrıca, son 10 yılda banka ve finansal kuruluşlar tarafından yasal takibe intikal ettirilmiş açık ve kapalı durumdaki borçlarını görebilecek.

KREDİ NOTU NEDİR?

Tüm finansal geçmişinizin ortak bir kuruluşta (ülkemizde KKB) toplanarak analiz edilmesi sonucunda oluşan puanlama sistemine, “Kredi Notu” denir. Elde edilen bu puanlama kuruluşa üye olan firmalara veya bireysel müşterilere belirli bir ücret karşılığında verilir. Ülkemizde bazı finansal kuruluşlar kendi puanlama sistemini geliştirmiş olsalar dahi müşterileri hakkında tüm verilere ulaşamadıkları için KKB’ye bir yerde üye olmak zorundalar. Öte yandan diğer ülkelerde de ülkemizdekine benzer kredi notu sistemleri mevcut. Hatta sadece bireysel müşteriler değil, büyük şirketlere ve devletlere dahi not veren uluslararası kuruluşlar da var.

Kredi notunuza göre bankalar öncelikle olası risk durumunuzu çıkartmaktadır. Çıkartılan risk durumuza göre bankaların çoğunluğu finansal taleplerinizin değerlendirmeye alınıp alınmaması konusunda karar veren sistemler kurar. Bu kurulan otomatik sistemler sayesinde bankalar kredi vermeyecekleri kişileri hiç değerlendirmeye almaz ve bu sayede zaman ve personelden tasarruf etmiş olurlar. 

KREDİ NOTU NASIL BELİRLENİR?

Kredi notu, bankalarla olan ilişkinizin analizi sonucunda belirleniyor. Kredi kartlarınızın ve daha önce kullandığınız kredilerin ödemeleri, gelir gider durumunuz, şimdiye kadarki kredi başvurularınız, kredi kullanma yoğunluğunuz gibi etkenler kredi karnenizi oluşturuyor.

1 ile 1900 arasında puan aralığı olan kredi notu, en riskli, orta riskli, az riskli, iyi ve çok iyi olarak sınıflandırılıyor.  Kredi notu 900’ün altında olduğunda bankalar kredi vermeye pek yanaşmıyor. Kredi almak için genel olarak ideal not 1200 ve üstü olarak görülüyor. 1500’ün üzeri ise rahat kredi kullanıyor.

KREDİ NOTU NASIL YÜKSELTİLİR?

Kullandığınız kredileri düzenli ödemek, kredi kartlarınızı mümkün olduğunca asgari üzeri ödemek, çok kısa aralıklarla krediye başvurmamak, gelir ve harcamalarınızın orantılı olması kredi notunuzun yüksek olmasını sağlıyor.

KARA LİSTEDE OLMAK NE ANLAMA GELİYOR?

Ödemelerinizi geç yaptığınız için kredi notunuzun düşük olması, kara listeye gireceğiniz anlamına gelmiyor. Kara listede olmak, yasal takibe düşmüşsünüz demek. Kullanmış olduğunuz kredi kartları, krediler, kredili mevduat hesabından kullandığınız kredi veya kefil olduğunuz bir kredi ödemelerini 90 gün geciktirmeniz durumunda hakkınızda yasal takip başlar ve TBB Risk Merkezi ve Kredi Kayıt Bürosu tarafından kara listeye alınırsınız. 

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

Malatya´da stres atmak için 240 metre yüksekliğindeki seyir terasına çıkan ve bir anda yükseklik kor

240 metrede emekleyerek yürüdü

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Elleri tetikte gözleri semada iftar ve sahur yapıyorlar

Alzheimer'a neden olan alışkanlıklar