• $7,4627
  • €9,024
  • 437.81
  • 1524.49
01 Aralık 2020 Salı 15:07 | Son Güncelleme:

Koronavirüsün ilk semptomu ortaya çıktı: Burunda aşırı kuruluk ve tuhaf bir his

Koronavirüsün ilk semptomu ortaya çıktı: Burunda aşırı kuruluk ve tuhaf bir his

İspanya'da yapılan bir araştırmaya göre, koronavirüs hastalarının büyük bir kısmı, hastalığın ateş ve kuru öksürük gibi yaygın semptomlardan önce, “burunlarında garip bir his” ve “aşırı kuruluk” yaşıyor.

Koronavirüs nedeniyle dünya genelinde vaka sayısı 63 milyonu aşarken, bilim insanları Kovid-19’un en erken belirtisini keşfetmiş olabileceklerini açıkladı. İspanya’da yapılan araştırmaya göre, yaygın semptomlardan önce, insanlar “burunlarında garip bir his” ve “aşırı kuruluk” yaşıyor.

NTV'nin haberine göre, bilim insanları, burun semptomlarının ardından tat ve koku kaybının da habercisi olduğunu belirtirken, erken Kovid-19 belirtilerinin tespit edilmesinin hastalığın ilerlemeden durdurabilmesine olanak tanıyacağını açıkladı.

TAT VE KOKU KAYBININ HABERCİSİ

İspanya’da yer alan Barcelona Üniversitesi'nden bilim insanları tarafından yeni bir çalışmada yeni tip koronavirüs hastalarının yaklaşık yüzde 70’inin yaygın semptomlar ortaya çıkmadan önce burun kuruluğundan etkilendiğini ortaya koydu. Araştırmada, burun kuruluğunun en erken Kovid-19 semptomu olabileceği belirtilirken, tat ve koku kaybının habercisi olduğu aktarıldı.

Çalışma kapsamında araştırmacılar, 35 Kovid-19 hastası ile birlikte onlarla yaş ve cinsiyet açısından odenk bir kontrol grubunu değerlendirdi. Sonuçlarda hastaların yüzde 68'inden fazlasının, burunla ilgili en az bir semptom yaşadığı görüldü. Bununla birlikte koronavirüs hastalarının diğerlerine göre "burunda garip bir his" ve “aşırı kuruluk” gibi semptomları kontrol grubuna kıyasla daha sık yaşadığı aktarıldı.

Araştırmayı yöneten Doktor Jordi Navarra ve ekibi bulgularına dayanarak şimdiye kadar göz ardı edilen bir başka Kovid-19 semptomu keşfetmiş olabileceklerini söyledi. Jordi, ayrıca hastaların yüzde 52’sinin sürekli burnunu yıkamış gibi hissettiğini, kontrol grubunda aynı hissi yaşadığını söyleyenlerin oranın ise yüzde 3 olduğunu ifade etti.

ORTALAMA 12 GÜN SÜRÜYOR

Burun semptomlarının Kovid-19’un yaygın olarak görülen ateş ve kuru ösürük gibi belirtilerinden önce veya onlarla birlikte ortaya çıktığı ve ortalama 12 gün sürdüğü kaydedildi.

Diğer taraftan bilim insanları, burunda hissedilen söz konusu belirtilerin, ağırlıklı olarak anozmi (tat kaybı) ve hipozmi (koku kaybı) ile birlikte görüldüğünü açıkladı. Kovid-19’un temel semptomlarından ikisi olarak kabul edilen tat ve koku kaybının çalışmaya katılanların yüzde 80’inde görüldüğü açıklandı.

ERKEN TEŞHİSİ KOLAYLAŞTIRABİLİR

Çalışmanın yazarları, "Nazal semptomların varlığı ve bunların erken ortaya çıkması, Kovid-19'un erken teşhisini potansiyel olarak kolaylaştırabilir” ifadelerini kullanarak, erken burun semptomlarına ilişkin araştırmacıların genişletilmesini istedi.

KORONAVİRÜS BURNU NASIL ETKİLİYOR?

Koronavirüs vücuda tipik olarak burun veya ağız yoluyla, bazen de gözlerden giriyor. Solunum yollarını hedef alan koronavirüs akciğer, burun ve boğazdaki hücreleri istila ederek çoğalıyor.

Virüs hücrelere tutunmak için ACE-2 reseptörlerini kullanıyor. ACE2 reseptörleri ise akciğerlerde, böbreklerde, kalpte, bağırsakta ve epitel hücrelerinde yaygın olarak bulunuyor.

Burnun nemli kalmasını sağlayan mukoza hücreleri ise virüsün çoğalması için oldukça bir uygun ortam sağlıyor. Araştırmacılar, virüsün mukozayı istila etmesinin kuruluğa ve burunda tuhaf hislere neden olabileceğini belirtiyor.


Haberin Özeti

İspanya'da yapılan bir araştırma, koronavirüsün en erken semptomunu ortaya çıkardı. Buna göre, koronavirüs hastalarının büyük bir kısmı, hastalığın ateş ve kuru öksürük gibi yaygın semptomlardan önce iki semptomla karşılaşıyor:
• Burunda garip bir his
• Burunda aşırı kuruluk

GEREKÇE
Burnun nemli kalmasını sağlayan mukoza hücreleri, virüsün çoğalması için oldukça bir uygun ortam sağlıyor. Araştırmacılar, virüsün mukozayı istila etmesinin kuruluğa ve burunda tuhaf hislere neden olabileceğini belirtiyor.
<p>Siyaset Bilimci-Sosyolog Doç. Dr. Oğuzhan Bilgin, Sosyal İşler'de Trump cephesinde yaşananları ve

'Küreselciler tarafından Trump'a karşı bir boğma hamlesi var'

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Sokak kedilerinin de artık bir kasabası var

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (15 Ocak 2021)