• $7,4294
  • €8,982
  • 412.302
  • 1471.39
18 Şubat 2021 Perşembe 09:25 | Son Güncelleme:

Koronavirüse karşı yeni ilaç: Hem virüsün gelişimini hem de bulaşmasını engelliyor

Koronavirüse karşı yeni ilaç: Hem virüsün gelişimini hem de bulaşmasını engelliyor

ABD'li bilim insanları tarafından koronavirüse karşı geliştirilen Molnupiravir adlı ilacın hayvan deneylerinde ilacın, hem virüsün vücuttaki gelişimini hem de bulaşmasını engellediği görüldü.

ABD'de, North Carolina Üniversitesi'ndeki bilim insanları koronavirüs türlerine karşı denemeye başladığı Molnupiravir adlı ilacın hayvan deneylerinde ilacın, hem virüsün vücuttaki gelişimini hem de bulaşmasını engellediği görüldü.

NTV'nin haberine göre EIDD-2801 ya da diğer adıyla Molnupiravir'in SARS-CoV, MERS-CoV, SARS-CoV-2 gibi corona virüs türleri üzerinde etkisi denendi. Deneylerde ilacın, insan akciğeri nakledilmiş farelerde etkili olduğu görüldü.

Ayrıca çalışmada, ilacın Sars Cov-2'nin üremesini durdurduğu ve virüsün bulaşmasında da etkili olduğu tespit edildi. Nature dergisinde yayınlanan araştırma değerlendirmelerinde Molnupiravir'in, klinik bir ortamda infüzyon yoluyla uygulanan Remdesivir ve antiviral biyolojik ilaçlarla karşılaştırıldığında, uygulamasının daha kolay olduğu belirtildi.

Klinik çalışmalarda insan dozuna benzer bir doz kullanarak EIDD-2801'in SARS-CoV-2nin gelişmesini engelleyip engellemediği de test edildi.

"BULAŞICI PARÇACIKLARIN SAYISINI ÖNEMLİ ÖLÇÜDE AZALTTI"

Deneylerde, insan akciğeri nakledilmiş fareler corona virüse maruz bırakıldıktan 24 saat veya 48 saat sonra farelere her 12 saatte bir EIDD-2801 uygulandı.

Sonuçlara göre, sadece iki günlük tedavi sonrasında bile ilaç, virüsün replikasyonu üzerinde etkili oldu. EIDD-2801, akciğer dokusu içerisindeki bulaşıcı parçacıkların sayısını önemli ölçüde azalttı.

Araştırma değerlendirmesinde, SARS-CoV-2'ye maruz kaldıktan sonra EIDD-2801 tedavisi ne kadar erken başlatılırsa, virüs replikasyonundaki azalmanın da o kadar büyük olacağı belirtildi.

Radyoloji Uzmanı Prof. Dr. Güner Sönmez'de ilaçla ilgili çalışmayı sosyal medyadan paylaştı. Sönmez paylaşımında, "İlaç tedavisinde çok güzel haber, sona yaklaşıyoruz. Molnupiravir: Sars Cov-2'nin üremesini durduruyor. Virüsün bulaşmasını da engelliyor. Yani hem tedavi edici, hem koruyucu. Bu ilaç salgında dönüm noktalarından biri olabilir. Daha önce grip tedavisinde kullanılan bir ilaç. Tablet olarak alınıyor. İnsan deneylerinin faz 2-3 sonuçlarının da Mart sonunda çıkması bekleniyor. 1-2 ay içinde elimizde etkili bir ilaç olacak gibi görünüyor" ifadelerini kullandı.

Hem önleyici hem de tedavi edici etkisi oldukça umut verici bu ilacın faz 2-3 denemeleri sürüyor.


Haberin Özeti

ABD'li bilim insanları tarafından koronavirüse karşı geliştirilen Molnupiravir adlı ilacın hayvan deneylerinden umut verici sonuçlar alındı.

DETAY
• İlacın, hem koronavirüsün vücuttaki gelişimini hem de bulaşmasını engellediği görüldü.
• Molnupiravirin Faz 2 ve Faz 3 denemeleri sürüyor.
<p>DİSK'e bağlı Genel-İş ile Maltepe Belediyesi arasındaki toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşm

Maltepe'de 5 gündür çöp toplanmıyor

Çakmakla piknik tüpünü kontrol etti! Evim tamamen yandı

Buz tutan gölde balıkçıların zorlu mücadelesi

Alanya'daki tarihi Gülevşen Camisi restore ediliyor