• $ 5,8908
  • € 6,6072
  • 253.201
  • 90.847
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Koordinasyon kurullarına son ekonomiye ‘tek çatı’ geliyor

Bakan Ağbal, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi tarihi fırsat. Saysam 10 tane kurul çıkar. Hepsini kaldırıp tek bir hiyerarşide karar mekanizmaları üretmek lazım. Ekonomi yönetiminde yeni dönemde böyle bir yapı olacak” dedi.

Miray ÇİMEN

Maliye Bakanı Naci Ağbal Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ve bakanlıkların birleşmesine dair önemli açıklamalarda bulundu. Ağbal, “Yeni dönemde icranın başında cumhurbaşkanı var, bakanlar cumhurbaşkanın icrasına yardımcı olan ajanlar durumunda. Para kredi koordinasyon kurulu, EKK, yüksek planlama kurulu, saysam 10 tane kurul çıkar. Hepsini ortadan kaldırıp tek bir hiyerarşide karar mekanizmaları üretmek lazım. Ekonomi yönetimi yeni dönemde böyle bir yapıya sahip olacak” dedi. Ağbal, bir grup gazeteciyle bir araya gelerek soruları yanıtladı.

DAHA AZ SAYIDA BAKANLIK

Ağbal, şunları söyledi: “Görev, fonksiyon, icra ettikleri alanlar, hizmet ettikleri kitleler, ekonomi içindeki yerlerine bakılıp bütün bakanlıkların yeniden yapılandırıldığı bir döneme giriyoruz. Reel sektöre, finans sektörüne, kamu ekonomisine dönük bakanlıklarımız var. Bunlara 3’lü sacayağı diyorum. Bu bakanlıkların yeniden yapılandırılarak daha az sayıda bakanlığın olması, birbiriyle ilintili görev ve fonksiyonların aynı bakanlık çatısı altında toplanması çok önemli.” Ekonomi yönetiminde yıllardır koordinasyonun konuşulduğunu belirten Bakan Ağbal, şöyle devam etti:

MERKEZ BANKASI DIŞINDA

“Ben ‘Koordinasyondan senkronizasyona geçelim’ diyorum. Senkronize olan tek çatı tek bir yönetim hiyerarşisi ve güçlü, bir işi başından sonuna kadar yapabilen bir bakanlık çatısı. Düzenleyici denetleyici kurumlar faaliyetlerine devam edecek. Bunlar serbest piyasa ekonomisinin vazgeçilmezi. Kastettiğimiz kurul yapıları, ekonomide bakanlıklar arasındaki koordinasyonu sağlamak üzere oluşturulan kurullar. Merkez Bankası tamamen dışarıda, bağımsız konumda.”

MAYIS BÜTÇESİ FAZLA VERECEK

İlk 5 aylık vergi gelirleri hakkında da bilgi veren Ağbal, “Brüt KDV tahsilatı yüzde 23.8 arttı. Vergi gelirleri tahsilatı yüzde 26.4 yükseldi” dedi. Ağbal ayrıca, mayıs ayı merkezi yönetim bütçesinin fazla vereceğini belirterek, “Ekonomideki canlılık, yapılandırma kanunları ve imar barışıyla yıl sonuna kadar bütçeye 70 milyar lira civarında ilave gelir gelecek” dedi.

57.679 UYUMLU MÜKELLEF 526 MİLYON LİRA KÂRDA! 

Yüzde 5 indirim almaya başlayan uyumlu mükellef uygulaması hakkında ilk verileri paylaşan Bakan Ağbal, “Bu sene mart ve nisan aylarında verilen gelir ve kurumlar vergisi beyannameleri üzerinden bu indirimleri yaptık. Şu ana kadar 57 bin 679 vergi mükellefi indirimden yararlandı. Bu kapsamda almamız gereken 526 milyon liralık vergi tahsilatından vazgeçtik. 57 bin 679 mükellefin 15 bin 806’sı kurumlar vergisi mükellefi, tahsilinden vazgeçtiğimiz vergi 470 milyon lira. Bu yasanın en önemli faydası, ileriye dönük olmak üzere mükellef davranışlarını değiştirecek” değerlendirmesinde bulundu.

 

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

<p>Jandarma Genel Komutanlığının sosyal medya hesaplarından, envantere yeni katılan ´J-1921 GAZİ´ ku

İşte Türkiye´nin Yeni Atak Helikopteri

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Rus lider Putin’den Çinli mevkidaşı Xi Jinping’e sürpriz

Türkiye tarihi buluşmaya kilitlendi