• $8,4705
  • €10,2921
  • 501.151
  • 1441.33
15 Nisan 2021 Perşembe 10:17 | Son Güncelleme:

Konstantiniyye neresidir, ne zaman ve kaç günde fethedildi? Konstantinopolis ne demek?

Konstantiniyye neresidir, ne zaman ve kaç günde fethedildi" Konstantinopolis ne demek"

28 Mart 1930'da Mustafa Kemal Atatürk'ün emriyle Konstantinopolis, İstanbul adını aldı. Konstantinopolis kapılarındaki tabelanın değiştirilmesi, Türkiye'nin ilk cumhurbaşkanının reformlarının son aşamalarından biriydi ve ülkenin Osmanlı siyasi mirasını nihai olarak terk etmesini ve laik bir yola geçişini sembolize ediyordu. Bugün dünyanın iki bölgesinde yer alan efsanevi şehir, İstanbul eski ismiyle konstantinopolis ne anlama geldiği merak konusu oldu.

1453'te Konstantin şehrinin Türkler tarafından fethedilmesi ve Osmanlı İmparatorluğu'nun başkenti ilan edilmesiyle gerçekleşti. Resmi olarak eski adını korudu, ancak Türk usulü olan Costantinie'ye olarak değiştirildi. Ve medeni dünya bu şehre 28 Mart 1930 yılından bu yana İstanbul demeye başladı. Peki Konstantinopolis ne demek, neresidir, ne zaman ve kaç günde fethedildi?

İSTANBUL'A İSTANBUL İSMİNİ RESMEN VEREN KİMDİR?

Bu şehre en eskiden Byzantion deniliyordu. Sonrasında Constantinopolis (Costantinople) denildi. Zamanla halk arasında İstanbul adı da kullanılmaya başlandı. İstanbul'a Osmanlı Devleti zamanında sadece "Der-Saadet" "Asitane" gibi unvanlar verildi. Hatta başkent anlamına gelen "Payitaht" bile isim gibi kullanıldı. Ama Osmanlı okumuşları dahi Kostantiniyye ismini kullanmaktan vazgeçmediler. Halk; ise İslambol diyordu.

Türklerin eline geçmesine karşın Batılılar bu şehre Konstantin'in Şehri anlamına gelen Konstantinople demeye devam ettiler.

Ta ki Türkiye Cumhuriyeti kurulup Mustafa Kemal Atatürk, bu işe el atana kadar.

Mustafa Kemal Atatürk; Batı, özellikle de Rum Hıristiyanlığı'nın hedefindeki bir şehir olan İstanbul'u öz adına kavuşturdu. Bunun nasıl olduğunu gelin yabancı bir kaynaktan öğrenelim:

Charles H. Sherrill, 1932-33'te ABD'nin Ankara Büyükelçisi idi. Gazi Mustafa Kemal'i ve yeni cumhuriyeti anlattığı eserinin giriş başlığı çok çarpıcıdır: "Costantinople Değil İstanbul"

Büyükelçi Sherrill burada İstanbul'u anlatırken diyor ki: "Biz yabancılar, bu eski şehir için Costantinople adını kullanmaya o kadar dilimizi alıştırmışız ki şimdi "İstanbul" demekte hayli güçlük çekeriz. Ama 1929 yılının Ocak ayından beri bu şehrin resmi adı artık İstanbul'dur ve Costantinople yazılarak gönderilecek mektupların Türk posta idarecileri tarafından geri gönderilmesi ihtimali her zaman vardır...

3 Ocak 1929'da Türkiye'nin posta telgraf ve telefon genel müdürü, merkezi İsviçre'nin Bern şehrinde bulunan Uluslararası Posta, Telgraf ve Telefon Teşkilatı'na bir mektup yazarak bundan sonra "Constantinople" yerine "İstanbul" adının kullanılması gerektiğini resmen bildirmiştir."

Konstantinıyye M.Ö. 667 yılında Romalılar tarafından kuruldu. M.S. 330 yılına kadar Roma hakimiyetinde olan şehir, daha sonra Bizanslıların başkenti oldu. 1000 yıldan fazla Bizanslıların başkenti ve ticaret merkezi olan şehir, İslambol adıyla da biliniyor. Konstantinopolis, günümüzde olduğu gibi eski çağlarda da yüksek nüfusa sahipti. En büyük pazarlar bu kentte kurulurdu. Yaklaşık 17 milyonluk nüfusuyla İstanbul, günümüzde Türkiye'nin en kalabalık şehridir.

KONSTANTİNOPOLİS NEDİR VE NERESİDİR?

Konstantinopolis, 2500 yıllık bir tarihe sahip olan kadim bir kenttir. Birçok büyük imparatorluğa başkentlik yapmış olan şehir, Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine bağladığı için stratejik bir öneme sahiptir. Coğrafi konumu itibariyle uluslararası ticaretin merkezi olmuştur. Farklı ülkelerden binlerce insan bu kente gelerek alışveriş yapmış, kurulan pazarlar ülke ekonomisine önemli katkılar sağlamıştır. Sadece Roma ve Bizans İmparatorluğuna değil Latin İmparatorluğuna da başkentlik yapmış olan Konstantinopolis, Fatih Sultan Mehmet tarafından fethedildi.

İstanbul'un Osmanlı İmparatorluğu tarafından fethedilmesi, 15. yüzyılın en önemli olayı olarak kabul edilmiştir. Bu nedenle İstanbul'un fethi ile birlikte Orta Çağ kapanıp Yeni Çağ başlamıştır.

KONSTANSTİNOPOLİS KAÇ GÜNDE FETHEDİLDİ?

Fatih Sultan Mehmet, II. Murad'ın yerine 1451 yılında tahta geçti. II. Mehmet daha o yıllarda Konstantinopolis'in fethedilmesine karar vermişti. 1451 yılında başlayan hazırlıklar 2 yıl boyunca devam etti. 1452 yılında ise kuşatma başlamıştı. Bu yılda İmparator Konstantinos, Fatih Sultan Mehmet'e birçok kez elçi gönderdi. Elçiyle görüşmeyi reddeden padişah, vezirine hazırlıkların hızlandırılması emrini verdi.

Hazırlıklar sona erip kuşatma tamamlandıktan sonra Konstantinopolis'in fethi 6 Nisanda başladı. Toplam 53 gün süren fetih 29 Mayısta sona erdi. O döneme kadar İstanbul'un fethine imkansız gözüyle bakılıyordu. Ancak gemileri karatan yürüten Fatih Sultan Mehmet'in dehası, Konstantinopolis'in bu kadar kısa süre içerisinde fethedilmesinde önemli bir etkendir.

KONSTANTİNOPOLİS NE ZAMAN FETHEDİLDİ?

Konstantinopolis 1453 yılının 6 Nisan - 29 Mayıs tarihleri arasında fethedildi. Osmanlı ordularının hareket noktası ise Edirne idi. 23 Martta başlayan hareket 6 Nisan'da İstanbul'un tamamen kuşatılması ile devam etti. İmparator Konstantinos, birçok ülkeden yardım istese de yardım talepleri cevapsız kaldı. Kuşatmaya daha fazla devam edemeyen kent, 29 Mayıs 1453 tarihinde Osmanlı İmparatorluğuna geçti.

FATİH İSTANBUL'U KAÇ GÜNDE ALDI?

İstanbul'un Fethi 29 Mayıs 1453 tarihinde dönemin Osmanlı padişahı 21 yaşındaki Fatih Sultan Mehmet (Sultan 2. Mehmet) ve komutasındaki Yeniçeri Ordusu tarafından gerçekleştirilmiştir. 6 Nisan 1453 tarihinde Osmanlı Ordusu tarafından kuşatılan İstanbul, 53 günlük kuşatmanın ardından fethedilmiştir

<p>24 TV Londra Temsilcisi Tayfun Salcı protestoların yaşandığı bölgeden Akşam TV'den Duygu Gecü Yüz

Londra'da İsrail Büyükelçiliği'nin duvarına tırmandılar

Yer siyah, gök beyaz; şampiyon Beşiktaş!

Filistinlilerin evleri yerle bir oldu

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, emekli öğretmenlerle çevrim içi bayramlaştı