• $9,5898
  • €11,1443
  • 557.241
  • 1492.93
9 Ekim 2021 Cumartesi 07:01 | Son Güncelleme:

Kongreyi aldattı

Kongreyi aldattı

Biden, PKK/YPG'ye silah verme gerekçesi olan yasayı uzatırken, Kongre'ye “Türkiye, Suriye'nin kuzeydoğusunda DEAŞ'la mücadeleye zarar veriyor” dedi. Oysa Türkiye, o bölgeye hiç girmedi, batısında DEAŞ'ı temizledi.

ABD Başkanı Joe Biden, Suriye'de asker tutma ve terör örgütü PKK/YPG'ye silah dağıtmanın dayanağı olan 'Ulusal Acil Durum' halini bir yıl daha uzatırken, Kongre'ye yolladığı gerekçe mektubunda "Türkiye, DEAŞ'la mücadeleye zarar veriyor" diye gerçek dışı bir bahane sundu. 'Uluslararası Acil Ekonomik Yetkiler Yasası', eski Başkan Trump tarafından, "Suriye'deki durumun ABD'nin ulusal güvenliği ve dış politikasına getirdiği olağanüstü tehditle baş etmek" gerekçesiyle 14 Ekim 2019'da çıkarılmıştı. Biden, Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi'ye gönderdiği mektubunda "Türkiye'nin Suriye'nin kuzeydoğusuna askeri taarruz düzenleme eylemleri, DEAŞ'ı yenilgiye uğratma çabasına zarar veriyor, sivilleri tehlikeye atıyor; bölgede barış, güvenlik ve istikrarı zedeleme tehdidi barındırıyor" ifadelerini kullandı.

YALAN YANLIŞ BİLGİLER

Ancak Biden'in Türkiye'ye atfen öne sürdüğü gerekçelerin doğru olmadığı sahadaki durum ve NATO kaynakları tarafından da açıkça ortaya konmuştu. Türkiye'nin Suriye'nin kuzeydoğusunda hiçbir askeri harekatı bulunmuyor. Türkiye, 24 Ağustos 2016'da Fırat Kalkanı ve 20 Ocak 2018'de Zeytin Dalı operasyonlarıyla Suriye'nin kuzeybatısında, 9 Ekim 2019'da da Barış Pınarı harekatıyla Suriye'nin kuzeyinde güvenli bölgeler oluşturdu, buraları işgal eden terör örgütleri DEAŞ ve PKK/YPG'yi sınırlarından geriye itti. Buralardaki fiili güvenli bölge, ABD ve Rusya ile varılan uzlaşmalarla da kalıcı hale getirildi. ABD ve Rusya, YPG'nin Türkiye sınırından 30 km geriye çekilmesini sağlayacakları ve buralardan gelebilecek saldırıları önleyeceklerini taahhüt etti. Ancak bugüne kadar taahhütlerin hiçbiri yerine getirilmedi.

NATO DA YALANLAMIŞTI

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de "Türkiye'nin DEAŞ'la mücadelede kritik rol oynadığı" açıklamasını 3 gün önce Washington'daki Georgetown Üniversitesi'nde verdiği konferansta tekrar dile getirmişti. Stoltenberg, "Türkiye önemli bir müttefiktir, Irak ve Suriye sınırında DEAŞ'ın bozguna uğratılmasında kilit rol oynadı. Başka hiçbir müttefik Türkiye kadar mülteci kabul etmedi" demişti.

TERÖRE 177 MİLYON $

Pentagon'un geçen ay onaylanan savunma bütçesini içeren yasa tasarısında, YPG/PKK terör örgütününde dahil olduğu Suriye eğit-donat programına 177 milyon dolar ayrıldı. YPG/PKK'ya son 5 yılda binlerce TIR'la silah ve mühimmat da yollandı.

'ABD BİZE SÖZ VERDİ, GİTMİYOR'

Beyaz Saray, Dışişleri Bakanlığı ve Pentagon yetkilileriyle Washington'da yaptığı görüşmelerin ardından Reuters'a konuşan terör örgütü YPG'nin siyasi kanadı Suriye Demokratik Konseyi (SDK) Başkanı İlham Ahmed, "Suriye'de kalacaklarını ve çekilmeyeceklerini, DEAŞ ile savaşmaya devam edeceklerini söylediler. Trump yönetimi altında ve Afganistan'dan çekilme sürecinde net değillerdi ama bu sefer çok netlerdi. ABD Suriye'de altyapı çalışmalarına da katılacak" dedi.

<p>Yeşilçam'ın usta ismi Hülya Koçyiğit, 1963 yılında henüz 16 yaşındayken Susuz Yaz adlı filmle bey

Hülya Koçyiğit bilinmeyenlerini anlattı

Yer siyah gök beyaz! İşte Beşiktaş'ın Galatasaray galibiyetinden en özel kareler

Düzce'nin 1830 rakımlı Kardüz Yaylası'na kar yağdı

Az bilinen tarihi fotoğraflar ve hikayeleri