• $8,7082
  • €10,3762
  • 502.133
  • 1404.26
11 Şubat 2021 Perşembe 15:19 | Son Güncelleme:

Komandolar bölgeye indirildi, F-16'lar havalandı... Gara Operasyonu'nda dikkat çeken detay!

Komandolar bölgeye indirildi, F-16'lar havalandı... Gara Operasyonu'nda dikkat çeken detay!

Terör örgütü PKK/PYD'nin mühimmat depoları ve ile kamplarının bulunduğu Gara bölgesinde belirlenen 10 bölgeye komandolar indirildi. F-16 savaş uçakları da Diyarbakır 8. Ana Jet Üssü'nden havalandı. F-16'lara SİHA'lar ve ATAK helikopterleri de destek verdi. Peki Gara neden önemli? İşte haberimizin ayrıntılar...

Terör örgütü PKK/PYD'nin stratejik öneme sahip bölgelerinden birisi olan Gara'daki terör yuvaları Pençe Kartal- 2 Harekatı ile yerle bir edildi. Son zamanlarda Gara'da bir kez daha yapılanma çabasına giren terör örgütüne hem havadan hem de karadan büyük bir darbe indirildi. İşte haberimizin detayları...

TRT Haber'de yer alan habere göre terör örgütüne bu ağır darbenin indirilmesinin ardından Gara bölgesinde PKK terör örgütünün varlığı büyük ölçüde sonlandırıldı. Ancak teröristler son zamanlarda Gara'da bir kez daha yapılanma çabasına girdi.

KOMANDOLAR BÖLGEYE İNDİRİLDİ, F-16'LAR HAVALANDI

Bunun üzerine Türk Silahlı Kuvvetleri, Pençe Kartal-2 Harekatı için düğmeye bastı. Salı günü Gara'da belirlenen 10 bölgeye komandolar indirildi. F-16 savaş uçakları da Diyarbakır 8. Ana Jet Üssü'nden havalandı. F-16'lara SİHA'lar ve ATAK helikopterleri de destek verdi.

50 HEDEF YERLE BİR EDİLDİ

Terör örgütü PKK için stratejik yerlerin başında gelen Siyan da bombalanan yerler arasında yer aldı. Bölgede, Mehmetçik ile PKK'lı teröristler arasında sıcak çatışmalar yaşandı. Çok sayıda terörist etkisiz hale getirilirken, terör örgütüne ait 50 hedef yerle bir edildi.

3 ASKER ŞEHİT OLDU

Harekatta 3 asker şehit oldu. Harekatla, teröristlerin Gara bölgesinden saldırı ve sızma girişimleri engellenmiş olacak.

Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mesut Özcan, Gara Operasyonu'nun detaylarını değerlendirdi.

GARA: KANDİL-SİNCAR ARASINDAKİ LOJİSTİK HAT

Gara operasyonun hedefinin Kandil'den Sincar'a, Sincar'dan Kandil'e hareketliliği kesmek olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Özcan, Gara'nın önemini işe şöyle anlattı:

"Kandil-Sincar arasındaki lojistik hatların kesilmesi için Gara önemli. Türkiye de Gara'da tespit edilen terör örgütünün silah depolarının, konaklandıkları eğitim aldıklarının imha edilmesiyle daha sonraki operasyonların daha etkili olmasının önünü açıyor. Arkadan gelecek bir tehdidi ortadan kaldırıyor."

ZORLU COĞRAFYADA ZOR MEVSİMDE "BURADAYIZ" MESAJI

Prof. Dr. Özcan, operasyonun zamanlamasıyla hem PKK'ya hem de Irak yönetimine "kararlıyız ve buradayız" mesajlarının verildiğine dikkat çekti:

"Böyle zor coğrafyalardaki operasyonla iklim ve doğa şartları ne kadar zor olursa olsun Türkiye'nin harekete geçebileceği mesajı veriliyor. Çünkü kışın gelmesiyle birlikte PKK'lıların belirli alanda toplandıkları kışı geçirmek için hazırlık yaptıkları bu süre içinde ideolojik eğitim aldıkları ve baharda şartlar uygun olunca saldırı gerçekleştirmeyi planladıkları yıllar içinde ortaya çıkan bir gerçek. Türkiye bunun önünü alıyor.

SINIRA UZAK AMA TÜRKİYE'NİN ARTIK TEKNOJİSİ VAR

Gara-Siyan bölgesi sınırdan uzak olduğu için Türkiye için lojistik zorlukları artıyor ama Türkiye teknolojik imkanlarla bunu artık bertaraf ediyor. Askerlerin de orda bulunmasıyla bu risk aşılıyor. Hava harekatları daha önce bombardıman uçakları ile yapıyordu ama etkisi sınırlı kalıyordu. Çünkü bu coğrafyada yüksek dağlar ve büyük mağaraların olduğu biliniyor. Teröristlerin buralara saklanması için elverişli olduğunu biliyoruz. Ama İHA ve SİHA'lı teknolojik imkanların kullanıldığı askerli alan operasyonu gerçekleştirilince her zamankinden çok daha öte bir adım atılmış oluyor. Böylece bu bölgelere PKK'lı varlığına izin verilmeyeceği mesajı veriliyor."

"SINIR ÖTESİNDE BERTARAF EDİLMEZSE SINIR İÇİNE YANSIR"

Prof. Dr. Özcan sınır ötesi operasyonların önemini de şöyle özetledi: Sınır ötesinde böyle bir harekat gerçekleşmezse sonrasında bunun sınır içine doğru yansıması kaçınılmaz. O yüzden Türkiye operasyonları yılın tamamına yayarak baharda ve yazın değil tüm yıl içinde teknolojik imkanları kullanarak yaymaya çalışıyor."


Haberin Özeti

Terör örgütü PKK/PYD'nin mühimmat depoları ile kamplarının bulunduğu Gara bölgesinde belirlenen 10 bölgeye komandolar indirildi. F-16 savaş uçakları havalandı. SİHA'lar ve ATAK helikopterleri operasyona destek verdi. Peki Gara neden önemli? Prof. Dr. Mesut Özcan, operasyonun detaylarını anlattı.

• "Gara, Kandil-Sincar arasındaki lojistik hatların kesilmesi için önemlidir."
• "Türkiye, Gara'da tespit edilen noktaların imha edilmesiyle hem daha sonraki operasyonların etkisini artırıyor hem de arkadan gelecek bir tehdidi ortadan kaldırıyor."
• "Sınır ötesinde böyle bir harekat gerçekleşmezse sonrasında bunun sınır içine doğru yansıması kaçınılmaz."
<p>Seda Sayan ve Uğur Arslan'ın sunuculuğunu üstlendiği bir  döneme damgasını vuran Evleneceksen Gel

Solmaz Çiros, Armağan Çağlayan'ın programını terk etti

Altyapı çalışmaları sırasında bulundu! Osmanlı dönemine ait

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (18 Haziran 2021)

DSİ'nin yaptığı gölet hayvancılığı geliştirip köye dönüşü hızlandırdı