• $7,8806
  • €9,3472
  • 464.137
  • 1331.84
23 Ekim 2020 Cuma 19:50 | Son Güncelleme:

KKTC'nin 5. Cumhurbaşkanı seçilen Ersin Tatar yemin ederek göreve başladı

KKTC'nin 5. Cumhurbaşkanı seçilen Ersin Tatar yemin ederek  göreve başladı
DHA

KKTC'de cumhurbaşkanı seçilen Ersin Tatar, bugün yemin ederek resmen görevine başladı. Tatar, törenin ardından KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'ndan görevi teslim almak üzere Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na geçti. Cumhurbaşkanlığı'nda devir teslim töreni yapıldı.

KKTC'de cumhurbaşkanı seçilen Ersin Tatar, bugün yemin ederek resmen görevine başladı.

DHA'da yer alan habere göre, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) 18 Ekim'de yapılan seçiminde cumhurbaşkanı seçilen Ersin Tatar, yemin ederek görevine başladı. 

Cumhurbaşkanı Tatar'ın Cumhuriyet Meclisi'nde yapılan yemin törenine Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, milletvekilleri ve askeri yetkililer katıldı. Ülkede pazar günü düzenlenen seçimde 5'inci cumhurbaşkanı seçilen Tatar, Cumhurbaşkanlığı Andı'nı okuyarak yemin etti. 

Tatar, törenin ardından KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'ndan görevi teslim almak üzere Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na geçti. Cumhurbaşkanlığı'nda devir teslim töreni yapıldı.

KKTC Anayasası'nın 100. maddesi uyarınca Cumhurbaşkanı Andı şu şekilde :

"Devletin varlığını ve bağımsızlığını, yurdun ve halkın bölünmez bütünlüğünü, halkın kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma; hukukun üstünlüğüne, demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti ve Atatürk ilkelerine bağlı kalacağıma; halkımın refah ve mutluluğu için çalışacağıma; her yurttaşın insan haklarından ve temel hak ile özgürlüklerden yararlanması ülküsünden ve Anayasa ve yasalara bağlılıktan ayrılmayacağıma; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni yüceltmek ve üzerime aldığım görevi tarafsızlıkla yerine getirmek için bütün gücümle çalışacağıma namusum ve şerefim üzerine ant içerim."

İLK YURT DIŞI ZİYARETİNİ TÜRKİYE'YE GERÇEKLEŞTİRECEK

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, ilk yurt dışı resmi ziyaretini Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın davetiyle 26 Ekim'de Türkiye'ye gerçekleştirecek.

Ziyaret kapsamında yapılacak görüşmelerde, Türkiye- Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ilişkilerinin tüm yönleriyle ele alınması bekleniyor.

Ayrıca iki lider arasında, Kıbrıs meselesi ve Doğu Akdeniz’deki güncel gelişmeler konularının da görüşülmesi öngörülüyor.

"HER ZAMAN YANLARINDA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

Cumhurbaşkanı Tatar'ın Cumhuriyet Meclisi'nde yapılan yemin törenine Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da katılmıştı.

Oktay sosyal medya hesabı Twitter'dan yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

"KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar’ın yemin ederek göreve başlaması vesilesiyle ilk resmi temasında bir araya gelip, kendisine başarılar diledik."
"Türkiye olarak Kıbrıs Türk halkının meşru hak ve çıkarlarını birlikte korumaya, her zaman yanlarında olmaya devam edeceğiz."
<p>Mahremiyet ruhun kendini güvende hissetmesidir... </p><p>Mahremiyet eğitimi dediğimiz 'özel bölge

Çocuklara mahremiyet eğitimi nasıl verilir?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Adana'da uyuşturucu tacirlerine şafak baskını

İznik'te yapılan kazılarda w1500 yıllık mesaj bulundu